• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 22:13
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 6788
  • Zalogowanych: 9
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Klątwa nad Łazienkowską

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 27 czerwca 2009, 7:37
Aktualizacja: Niedziela, 28 czerwca 2009, 7:31
Autor: Angela
Władze miasta zapewniały, że odbudowa basenu w Sobieszowie to pewnik...
Fot. TEJO/K. Piotrowski, Archwiwum
Firma Terra Trading z Poznania do niedawna zainteresowana budową basenu w Sobieszowie, zapowiadała zakończenie prac przygotowawczych do grudnia tego roku. Teraz chce zrezygnować z dzierżawy i inwestycji, a zamierza wybudować apartamentowce na nieużytkach przy ul. Nowowiejskiej.

O tym, że firma Terra Trading z Poznania, która miała wybudować basen w Sobieszowie przy ulicy Łazienkowskiej, chce zrezygnować z realizacji inwestycji oraz z dzierżawy samego gruntu pierwsze sygnały pojawiły się kilka dni temu.

W miniony wtorek na spotkaniu komisji rozwoju rady miasta przedstawiciele Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa zostali poinformowani przez prezesa firmy Terra Trading z Poznania, Władysława Szebiotko, że firma wycofuje się z planów inwestycyjnych w Sobieszowie, i swoje działania będzie teraz skupiała wokół uzyskania możliwości budowy apartamentowców przy ulicy Nowowiejskiej. Pełnomocniczka firmy potwierdziła nam tę informację.

– Zanim dostaliśmy decyzję o warunkach zabudowy spółka Wodnik nie mówiła nam nic o braku możliwości odbioru ścieków z planowanego obiektu. Teraz dowiedzieliśmy się, że odbiór ścieków przez firmę Wodnik w takiej ilości, jaka byłaby koniecznie jest niemożliwy i trzeba byłoby rozbudować całą instalację kanalizacyjno-ściekową, co z kolei niosłoby za sobą dodatkowe koszty – mówi Regina Jankowska, pełnomocnik firmy Terra Trading z Poznania.

W związku z powyższym firma Terra Traing z Poznania rezygnuje z inwestowaniu na tym terenie. W najbliższym czasie planujemy spotkać się z prezydentem. Potwierdzam, że inwestor jest skłonny wycofać się z tej inwestycji co najmniej do 2012 roku, i do czasu kiedy pojawią się lepsze warunki kredytowania.

Jak mówi Wiesław Tomera, przewodniczący Komisji Rozwoju Rady Miasta w Jeleniej Górze rezygnacja z inwestycji na tym terenie wszystkich dotychczas zainteresowanych osób, może być również związana z brakiem dostępu do wód termalnych.
– Nad tym miejscem zawisło jakieś fatum – usłyszeliśmy od szefa komisji. Tam potrzebny jest inwestor, który przystąpi do inwestycji z dużą gotówką i będzie miał z góry założony plan działania.

Jak się dowiedzieliśmy ta sama firma zakupiła nieruchomość przy ulicy Nowowiejskiej po prawej stronie między Pałacem Paulinum a Komendą Miejską Policji, gdzie zamierza wybudować apartamentowce. I na rzecz inwestycji na Nowowiejskiej zrezygnowała z budowy basenu w Sobieszowie.

Miałby to być eleganckie zabudowania z widokiem na staw. W realizacji tej inwestycji również pojawiły się problemy. Zgodnie z planem zagospodarowania mógłby tam powstać na wysokość 2,5 kondygnacji. Inwestor chce jednak wybudować budynek czteropiętrowy, na co nie chcą zgodzić się władze miasta. Temat ma zostać poddany dyskusji ponownie 7 lipca na sesji rady miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~kmam 27-06-2009 8:10
4-piętrowe budynki w tym miejscu to absurd. Nie należy pozwolić na takie barbarzyństwo. Chcą na małym terenie jak najwięcej zarobić.
~....... 27-06-2009 9:19
tak tak, ale powstaną 4-piętrowce a rada miasta będzie się wspólnie zastanawiać ile łapówki skasować za takie pozwolenie...
piipi 27-06-2009 10:03
..widzialam.Maja juz przygotowany plac pod budowe tego apartamentowca. ~Beda tam ciekawe mieszkanka ..oby im sie powiodlo !
~marrrg 27-06-2009 11:07
i kolejne 10 lat Sobieszowski bedzie stał, gnił i bedzie obiektem obleganym przez miejscowych amatorow mocnych trunkow.. BRAWO! Polska to kraj w ktorym nawet dla wlasnej d... stwarza sie samemu sobie problemy! Pan prezydent i cala reszta rzadzacych maja warunki a nie potrafia zrobic z tego uzytku. W czechach basen/aquapark na takim terenie powstalby juz 10 lat temu i rozkreciliby dobry biznes...
~NSZowiec 27-06-2009 11:17
Ostatecznie na miejscu basenu powstanie osiedle domków jednorodzinnych, albo biedronka. Niech żyje Związek Republik Europejskich, na wieki złączony pod skrzydłami Brukseli! .
~Torma 27-06-2009 12:13
Taki marazm , będzie ciągnąl sie w nieskończonośc do momentu aż znajdzie się jakiś myślący i operatywny mózg i zorganizuje budowę kompleksu basenowego opartego na wodach termalnych przy Sobieszowskiej na 10 hektarach .Sprawę to zalatwi dla wszystkich mieszkaańców i okolicy - a kosztowne bardzo trudne adaptacyjnie inwestycje poszczególnych grajdolków ,bajorków lażniowych jak w Sobieszowie , przy Fampie w parku na Lubańskiej automatycznie sie weliminuje. I po sprawie - tylko trzeba mieć ludzi w radzie z energią przedsiebiorczości a nie decydentow indolentnych niemrawych utrzymanków budżetu i siedzących na innch posadach slużących spoleczeństwu jak pocerowane kalesony.
~ja 27-06-2009 12:46
i znów nie bedzie basenu ale powiedzmy sobie szczerze ze opłata za wynajem tego obiektu jest bardzo wysoka i nieopłacalna wiedz najlepiej władze jeleniej nie zajmuja sie ta sprawa bo basen jest daleko od drogi głównej i nie jest wystawiony na oczy zwiedzajacych i innych ludzi wstyd dla całego zarzadu jeleniej góry.
ago. 27-06-2009 12:49
"dowiedzieliśmy się, że odbiór ścieków przez firmę Wodnik w takiej ilości, jaka byłaby koniecznie jest niemożliwy i trzeba byłoby rozbudować całą instalację kanalizacyjno-ściekową, co z kolei niosłoby za sobą dodatkowe koszty" - O CO TUTAJ CHODZI? Przecież tam JUŻ kiedyś BYŁ BASEN, więc co się stało z poprzednią instalacją kanalizacyjno-ściekową? Wtedy wystarczała, a teraz nie? A przedstawiciele tej firmy nie oglądali tej instalacji? Nie sprawdzali czy tego nie trzeba będzie odbudowywać lub modernizować? Teraz dopiero się dowiedzieli, że to wymaga nakładów? Przecież jak przeciętny człowiek buduje dom, to sam sprawdza, czy tam są doprowadzone wszystkie media i czy będzie gdzie odprowadzać ścieki. W zależności od tego inwestycja kosztuje mnej lub więcej. Sami uznali, że to jest dla nich nieopłacalne. Nikt nie określił, jak wysokie byłyby opłaty za wstęp na ten basen. Może takie jak w hotelu Gołębiewski... No i CZY SPÓŁKA WODNIK WYDAJE DECYZJE O WARUNKACH ZABUDOWY? Pani "pełnomocniczka" chyba "pełni funkcję reprezentacyjną", aniżeli faktycznie reprezentuje firmę. Łatwo zwala się na władzę, gorzej samemu pomyśleć.
~No to się wyjaśniło... 27-06-2009 14:50
po co i dlaczego dziwna firma, która w Poznaniu handluje między innymi rowerami i nasionami(!!!!) w Jelonce obiecywała cuda na kiju. Wielkie miraże od samego początku były lipą. Pewnie od samego początku chodziło im o tę działkę na Nowowiejskiej pod apartamentowiec. Jak się okazuje mamy kolejny przykład ciemnego handlowania atrakcyjnymi gruntami pod stołem. Po Jasnej, gdzie atrakcyjną działkę sprzedano pod mieszkania i usługi za bezcen, a Muller buduje galerię handlową i podobno potem sobie wykupi ten grunt, bo się gdzieś "dogadał" z Obrębalskim, to teraz mamy kolejny numer. Wiadomo, jedno im uszło na sucho no to będa kręcić lody dalej. Dlaczego by nie? Przecież za każdą taką "zamianą" kryją się miliony, które trafiają w prywatne kieszenie.
~ktoś miesza 27-06-2009 14:56
Po pierwsze: firma w okresie kiedy planowała budowę (modernizację) basenu, przygotowywała sie także do budowy osiedla przy ul. Nowowiejskiej, więc nie jest to inwestycja w zamian za inną, lecz realizacja jednej inwestycji z dwóch zaplanowanych. Po drugie: Terra Trading od początku wiedziała o sytuacji związanej z zaopatrzeniem w wodę, oraz odbiorem ścieków. Być może udawała sama przed sobą, że nie jest to problem, albo liczyła na to że miasto zrobi coś za nich (znaczy: poniesie koszty inwestycji w tym zakresie). Więcej w kwestii firmy Terra Trading i ich działań na terenie Jeleniej Góry nie chciałbym się wypowiadać, ale lepiej dokładnie przyglądać sie tym poczynaniom, bo ilość zamieszania jaką wywołuje w ramach swoich działań jest spora.
~termy za 100 lat !!! 27-06-2009 16:08
Aqła park w cieplicach na terenie PMP poland-hahaha !!! Śmiech na sali !TAk było głośno -projekty-data otwarcia podana i co? nawet nieruszono się z miejsca.Czyżby niebyło już w tym roku pieniędzy na tą inwestycję.Ile razy zmieniano już miejsca ,obiecywało się społeczności,że wykorzysta się bogactwo naturalne,które Pan BÓG dał na naszym terenie .Wiedziałam że niema się czym podniecać.Obiecywanki i na tym KONIEC.Inwestycja ,która napewno dałaby dobry pieniądz i zadowolenie mieszkańców JG.Po co robić wodę z mózgów społeczności i kto ma w tym interes !
~bary33 27-06-2009 16:19
:-)
~jeż 27-06-2009 16:27
Firma , z jej pełnomocniczką od samego początku była niewiarygodna/ pamiętne spotkanie w "Muflonie" w 2008r. /Największy blamaż dotyczy Prezydenta Miasta, który wówczas kreował tę nieciekawą, także intelek tualnie Panią.Mieszkańcy Sobieszowa, poprzez Ich organizacje będą obie tnice w sprawie "Łazienkowskiej" pamiętali w dniu wyborów samorządowych !!!
~ 27-06-2009 17:47
BASEN - POMŚCIMY!!!
Cień 27-06-2009 18:49
APEL DO PREZYDENTA JG. Jak w przyszłym roku nie będę się taplał w cieplutkiej wodzie, to znajdę pański dom i wywalę przed nim tony śmierdzącego, cieplutkiego gnoju! Panie, wejś się pan do roboty i zrób coś pożytecznego dla tego miasta, albo nie rób pan wiochy i odejdź pan i nie pokazuj się pan ludziom na oczy, to WSTYD I HAŃBA!!! Ja nie chce takiego prezydenta.
~w sprawie 27-06-2009 19:42
Niech sobie budują na Zabobrzu 4 piętrowce a nie parku. Takim Kombinatorom STOP !!!!
~jck 27-06-2009 20:30
Czy w Jeleniej Gorze zawsze juz tak będzie? Na poczatku Fokus Park Na 1 Maja,póżniej Gaeria na Jasnej.Wcześniej Baseny termalne /niby mają być/,a teraz baseny w Sobieszowie.Jak długo będą nas robić w banbuko?
~do ~termy za 100 lat !!! 27-06-2009 20:47
Szkoda slow... Skoro nie wiesz czy czegos nie ruszono to sie dowiedz :) Pamietaj, ze "biurokracja" tez swoje musi przerobic niestety... Pozdrawiam
~Sobieszowianin 27-06-2009 21:27
Wszystko już teraz wiadomo .Chodzi o to ,że mieszkańcy Sobieszowa zostali przez Władze po prostu oszukani .A wszystko to była pozoracja od samego początku. Jak mówiła na pierwszych spotkaniu pani Jankowska do tej inwestycji,czyli budowy basenu zachęcił ją pan Prezydent. Terra Trading od samego początku mówiła, że jest zainteresowana budową w Jeleniej Górze apartamentowców. Pan Prezydent naciskany przez mieszkańców Sobieszowa chciał pokazać ,że w tej sprawie coś zostało zrobione i dlatego namówił do dzierżawienia tego terenu panią Jankowską i jej szefów,którzy tak naprawdę wcale nie mieli zamiaru nigdy budować basenu.Być może liczyli na to ,że uda się zmienić zapis przeznaczenia tego terenu na inne cele niż rekreacyjne. A ,że mieszkańcy nie popuszczali i drążyli temat, więc dzierżawca widząc, że nic nie wskóra po prostu się wycofał. Prawdą jest też fakt, że najbardziej władzy Jeleniej Góry zależy na zbudowaniu obiektu w Cieplicach. I śmiesznie byłoby jakby basen w Sobieszowie powstał szybciej niż w Cieplicach ,którego budowa była najważniejszą przedwyborczą obietnicą. Mieszkańcy Sobieszowa nie będą mieć basenu dopóki nie powstanie taki obiekt w Cieplicach. Wybory już blisko zapewniamy ,że będziemy ten fakt Władzy pamiętać.
~NSZowiec 27-06-2009 23:51
W Sobieszowie tak już jest. Basen obiecany nie dany , ulica Kamiennogórska - od wojny kolejna "wadza" obiecuje zrobienie normalnej drogi-i tylko media i modne slogany nazywają Jelenią kurortem turystycznym.
~grr 29-06-2009 2:55
do ago: byc moze w dawnych czasach woda z basenow splywala do jakiejs rzeki czy rzeczki, czasy i przepisy sie zmienily i teraz basen trza by bylo podlaczyc do miejskiej kanalizacji i byc moze w tym momencie okazalo sie, ze nie jest to mozliwe bo kanalizacja stara i niewydolna (znajac zycie)...
~do grr 29-06-2009 12:45
Niestety nie masz racji, ostatnimi laty Wodnik przeprowadził w Sobieszowie gruntowny remont ,a kanalizacja w tym rejonie funkcjonuje już dobrych parę lat.Na spotkaniu z mieszkańcami / wrzesień 2008 / pan V-ce Prezydent zapewniał ,że po tym remoncie moc przerobowa Wodnika wzrosła o 120 % w dostarczaniu wody i jej odbiorze.Z tego wynika,że ktoś tu ściemnia i komuś jest na rękę ,aby za wszelką cenę nie doszło do powstania na tym terenie basenu.I jak mówią jaskółki teren jest przeznaczony pod budowę domków jednorodzinnych.
~grr 29-06-2009 16:50
byc moze jest jakis spisek z korupcja w tle... :-) a byc moze po porstu wodnik jest pazerny i stawki za odprowadzanie wody ma z kosmosu?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group