Poniedziałek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 6551
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kiedy spójna sieć dróg rowerowych? W przyszłym roku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 22 lipca 2011, 7:30
Aktualizacja: Sobota, 23 lipca 2011, 7:39
Autor: RED
Fot. RED
Jelenia Góra, która mieni się rowerową stolicą Polski, nie może poszczycić się odpowiednim systemem dróg i ścieżek dla cyklistów. Prezydent Jeleniej Góry, Marcin Zawiła nakazał Miejskiemu Zarządowi Dróg i Mostów przygotowanie spójnych koncepcji w poszerzeniu układu takich traktów w mieście i w najbliższej okolicy.

– Zarząd otrzymał m.in. zadania – powiedział M. Zawiła – by przygotować projekty bezpiecznego przejazdu od Karkonoskiej Wyższej Szkoły Zawodowej do centrum miasta, ale także opracowanie koncepcji łączenia dróg rowerowych i całego systemu ich oznaczania. Ma na to kilka tygodni, byśmy mogli w końcu trzeciego kwartału przystąpić do projektowania sieci dróg, z myślą o tym, by przed kolejnym sezonem rowerowym wydać mapy rowerowe – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Jest w mieście kilka (a będzie kilkanaście) odcinków dróg rowerowych, ale tymczasem nie mają one bezpiecznych i oznaczonych połączeń. Rowerzyści mają też trudność, by oznaczonymi szlakami wjechać do centrum miasta. Oddano ścieżki rowerowe wzdłuż obwodnicy, ale nie mają one połączeń, nie odpracowano m.in. bezpiecznych przejazdów w okolicach węzłów komunikacyjnych – istniejącego już „ślimaka” i węzła „grabarowskiego”.

– W niektórych przypadkach zdążyliśmy jeszcze ingerować w plany w trakcie budowy, w innych – już nie, bo roboty, zaprojektowane w ub. roku już się toczyły. Będziemy korygować te projekty i planować nowe prace tak, by rowerzyści nie mieli problemu, jak z ulic Ogińskiego, Legnickiej, czy Konstytucji 3 Maja zjechać na Zabobrze III, a potem – na ścieżki na Wzgórzach Dziwiszowskich – zapowiada M. Zawiła.

Samorządowcy chcą z jednej strony otwarcia centrum dla rowerów, a z drugiej strony – wyprowadzenia tras rowerowych w kierunku Cieplic i poza miasto. Jeszcze przed końcem roku szef miasta spodziewa się materiałów, które pozwolą na wpisanie do budżetu roku 2012 tych zadań i rozpoczęcie konkretnych prac. Niektóre z nich, polegające na czytelnym oznaczeniu tras, będą wykonane jeszcze w tym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~żadna 22-07-2011 8:05
żadna atrakcja dla płuc i reszty organizmu jezdzić w spalinach.więcej szkody dla człowieka....za wałami w cieplicach fajnie się jezdzi....do góry za ulicą wróblewskiego też.
~ 22-07-2011 8:34
22-07-2011 08:05 | ~żadna | - Nie pieprz bezsensu, ze spalinami nie wygrasz, ale będziesz miał jak dojechać dokąd zechcesz w mieście, a takim marudzeniem usuwasz rowerzystów z dróg jako ich pełnoprawnych użytkowników! Zauważ, że nie każdy rowerzysta jest niedzielny, tak jak Ty.
~ 22-07-2011 8:41
Niezły kabaret z tą rowerową stolicą Polski. Nieliczne ścieżki są zaprojektowane bez sensu, z latarniami na środku, kończą się w dziwnych miejscach, nie ma żadnej logiki w ich projektowaniu. Oczywiście nikt nie poniósł odpowiedzialności za stworzone babole projektowe i potem partacką robotę. Dobrze, że jest pomysł, żeby to jakoś spiąć w całość, ale na litość boską, nie zaczynajcie od wydawania map, tylko od wyprostowania tych budowlanych gniotów. Ciekawe, kiedy pojawią się na skrzyżowaniach tak zwane śluzy dla rowerzystów ?
~Gap'a 22-07-2011 8:45
Panie RED w Jeleniej nie ma "Karkonoskiej Wyższej Szkoły Zawodowej" jest Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa.
~sqandal 22-07-2011 8:54
czy to aby nie przesada rowerowa stolica Polski , znam wiele innych miast dzie drogi rowerowe są i to wiecej km niż w Jelonce np; Zielona Góra przepiękne drogi którymi można jezdzić a tu bezbarwny kawałek novej drogo między Zaborzem a Grabarowem , nie mamy się czym chwalić , naprawde
Tomy M. 22-07-2011 9:52
Brakuje ścieżek rowerowych z Cieplic do Podgórzyna, Z Podgórzyna do Sobieszowa, z Sobieszowa do Piechowic. To POWINNY BYĆ PRIORYTETY! Dlaczego? Dlatego że po Zabobrzu turyści nie jeździli, nie jeżdżą i NIGDY nie będą jeździć. Jeżeli Jelenia Góra i miasteczka Kotliny Jeleniogórskiej CHCĄ ŚCIĄGNĄĆ TURYSTÓW to niech inwestują w TURYSTYKĘ. To co robi Pan zawiła to są szlaki komunikacyjne dla robotników obozów pracy (nie obrażając tych ostatnich). Nie promujmy OBOZÓW PRACY bo te firmy nie są warte aby się o nie troszczyć! Promujmy TURYSTYKĘ!!! , gdy przyjadą turyści wszyscy zarobią, nie tylko właściciele pensjonatów.
~Oby 22-07-2011 9:59
Mam nadzieję,że Prezydent wykorzysta opracowane już solidnie plany przez ludzi,którzy od lat zajmują się tym problemem-pasjonatów,praktyków,ludzi o wielkim sercu dla szeroko pojętej rekreacji rowerowej i że ,,spinanie w całość,,tego przedsięwzięcia nie zostanie powierzone urzędnikowi,który nigdy nie korzysta z takich tras lub nigdy nie wsiadał na rower.Jedno jest pewne.Trasy rowerowe w tym regionie są potrzebne jak rybie woda i oby udało się utworzyć ich jak najwięcej- to już nie jest pobożne życzenie-to konieczność dla tych z centrum miasta i tych co mieszkają w górach i tych,którzy tu przyjeżdżają wypoczywać. Z tego Ratusz powinien sobie zdawać sprawę.Żyjemy tu i teraz! i nie za karę.Spójrzmy wokół.To wyjątkowa kraina na,, rowerowy raj,,-władzo kochana!
~do 8:34 22-07-2011 10:20
Miła Osobo z godziny 8:34.Rowerem jeżdze codziennie nie tylko w niedziele(oczywiście wczoraj ani dzisiaj nie,ponieważ pada)Ze spalinami można wygrać omijając drogi rowerowe przy ulicach.Ja robię tak,Pan robi inaczej nie rozumiem dlaczego Pan tak się irytuje.Spokojnego dnia i miłego wdychania.
~IKA 22-07-2011 10:42
Dlaczego Polacy tylko narzekaja??? Cieszmy się z tego ,że w Jeleniej Górze coś się ruszyło ze scieżkami rowerowymi.Tak trzymać!! Są jakie są, wierzę, że będą coraz lepsze.Ludzie może w końcu przesiądą się z samochodów na rowery. Proponuję, jeszcze stworzyć ścieżkę rowerową od ronda w kierunku Szklarskiej Poręby równolegle do tzw.Trasy czeskiej.Na początek może do ul.Lubańskiej?? a potem i dalej....Wojcieszyce, Piechowice?/ Są tam idealne warunki, tak myślę, teren jeszcze nie zabudowany tylko pola.
~Robb 22-07-2011 10:50
Raczej Rowerowa StolNica Polski :p Pare sklepów rowerowych a z prawdziwego zdarzenia serwisant się ostał słownie JEDEN!!! Sieć i brak ciągłości bike-połączeń w samym mieście woła o pomstę, choć tyle dobrze, że w ogóle coś się robi w tym kierunku. Od Cieplic ku peryferiom spokojnie i tańszym sumptem dałoby się stworzyć ciekawe i malownicze ścieżki z dala od głównych dróg, adaptując te wydeptane i wykorzystywane przez lokalesów. Tylko kto władny to zrobić zgodnie z prawem? Pozdrawiam!
~ 22-07-2011 11:05
do 10:34 - Miły człowieku, zauważ łaskawie, że nie każdy jeździ rekreacyjnie, są ludzie, którzy dojeżdżają do pracy rowerem lub po zakupy, to dla nich środek lokomocji, a zatem nie mogą wybrać sobie drogi od Wróblewskiego w stronę np. Marczyc czy Sosnówki, bo nie dojadą tamtędy na Zabobrze lub do centrum albo będą musieli jechać okrężną drogą tracąc czas, a nie o to przecież chodzi. Niektórzy jeszcze pracują, nie wszyscy są już emerytami. Miłego dnia i wszelkich łask Bożych!;-)
~siks 22-07-2011 11:28
Korekta, w naszym rejonie nie ma zadnej drogi rowerowej, sa tylko pieszo-rowerowe. Nie mylic pojec.
~alpi 22-07-2011 12:05
A mi się marzy sieć tras wytyczonych w lesie tak jak to zrobili w ramach wspólnego transgranicznego projektu w Świeradowie Zdroju i Novym Meste w Czechach. Aż serce rośnie jak pięknie tam poprowadzili te singletrack'i w zgodzie ze środowiskiem (żadnych asfaltów i wycinania drzew). Polecam osobom decyzyjnym zapoznanie się z tym projektem, bo ludzie jeżdzący na rowerach górskich na te 20 parę kilometrów trasy potrafią pokonać setki kilometrów. Powstaje teraz moda na tego rodzaju ścieżki i odpowiednia promocja mogłaby ściągnąc w nasz rejon prawdziwych entuzjastów. Czytałem, że Karpacz się przymierza do tego typu tras. A to przecież Jelenia Góra mieni się stolicą MTB.
~exxon 22-07-2011 12:23
Właśnie ten odcinek ulicy Legnickiej mogli pociągnąć do carrfura ,szkoda że tak sie nie stało
~alpi 22-07-2011 12:27
A i jeszcze fakty finansowe. Z dokumentów przetargowych dostępnych w internecie wynika, że wybudowanie ponad 11 kilometrów ścieżki singletrack'a w Świeradowie z kładkami drewnianymi i przepustami kosztować będzie 669 tys. zł (z czego część jest dofinansowana z Unii)... Ostatnio wybudowane barierki ochronne i miejsca odpoczynku w Jeleniej Górze kosztować będą ponad 420 tys zł...
~~ki 22-07-2011 12:38
Istnieje w Jeleniej Górze Towarzystwo Izersko Karkonoskie,które od lat zajmuje się siecią dróg rowerowych w naszym mieście. Pierwszym zrealizowanym projektem jest łącznik rowerowy przy byłej gorzelni.Drugim projektem jest poszerzenie chodnika przy ul.Kasprowicza.Dolina Kamiennej doprowadzenie do utwardzenia ul.Granicznej.Bezpieczna i krótsza droga rowerowa Dolina Wrzosówki z Cieplic do Sobieszowa http://sites.google.com/site/gpsdolnyslask/projekt-bezpietrznej-krotszej-drogi-rowerowej-z-ieploc-do-sobieszowa Dostosowanie niektórych ulic aby rowerzyści mogli jeździć pod prąd. Tak zrobiono na nasz wniosek na ul.Padarewskiego.Pragnę przypomnieć,że TIK to nie tylko Zbyszek Leszek,ale i członkowie stowarzyszenia oraz stowarzyszenie rowerowe 4 Lipca,którzy użytkują te drogi.
~sir alex 22-07-2011 12:58
..a obywatele moga sie zglosic na kandydatow do Sejmu i Senatu ,jakos nikt ich nie zaprasza,tylko dlaczego partie wystawiaja ciagle swoich "wytartych"przedstawicieli .Czekam na to czy pojawi sie zaproszenie kandydowania dla zwyklych ,bezpartyjnych obywateli,wtedy powiem ,ze powialo optymizmem demokrtycznym.
~alpi 22-07-2011 13:30
A i jeszcze fakty finansowe. Z dokumentów przetargowych dostępnych w internecie wynika, że wybudowanie ponad 11 kilometrów ścieżki singletrack'a w Świeradowie z kładkami drewnianymi i przepustami kosztować będzie 669 tys. zł (z czego część jest dofinansowana z Unii)... Ostatnio wybudowane barierki ochronne i miejsca odpoczynku w Jeleniej Górze kosztować będą ponad 420 tys zł...
~Tak 22-07-2011 13:31
Boleję nad tym,iż często nie potrafimy korzystać ze sprawdzonych rozwiązań,doświadczeń innych.Najdroższy jest pomysł,projekt i warto czasem przyjrzeć się jak robią to inni.Na siłę dajemy wykazać się laikom i płacimy za to kilkakrotnie więcej.Są obok nas ludzie,którzy potrafią,wiedzą a my z uporem maniaka szukamy szczęścia daleko stąd.Mamy,,pod nosem,, wielu projektantów,plastyków,wykonawców różnych dziedzin i nie mogę ,,wyjść z podziwu,,dlaczego np.materiały reklamowe miasto zamawia 400 km stąd. Taniej?Nie! Lepsza jakość-Nie!Dlaczego prywatny basen kryty kosztuje 10mln a miejski 56mln.Zacznijmy promować swoje a tras rowerowych,pieszych,biegowych będzie dużo więcej.Zostawiajmy pieniądze u nas a na pewno będzie nam dane.Rozmawiajmy i konsultujmy z tymi co już mają i potrafią pokonać bariery.
Tomy M. 22-07-2011 14:31
TRASY ROWEROWE w porządnym wykonaniu to DROGA INWESTYCJA. Zwróćcie uwagę na ostatni człon tej frazy: INWESTYCJA! Pan Zawiła i jego DORADCY OD SIEDMIU BOLEŚCI nie rozumieją tego słowa. INWESTYCJA jest przeciwieństwem KONSUMPCJI. a...logia: Jeżeli kupujecie sobie nowy TV do salonu w domciu to jest to KONSUMPCJA ... jeżeli kupujecie taki sam TV do swojego BARU to jest to INWESTYCJA. Różnica jest taka że ten TV w BARZE na siebie zarobi ... a ten w domu NIE. Jelenią Górę zwyczajnie nie stać na razie na KONSUMPCJĘ czyli budowanie dróg rowerowych dla mieszkańców, należy INWESTOWAĆ! ... budując drogi rowerowe dla TURYSTÓW! Później przyjdzie czas na KONSUMPCJĘ czyli wydawanie kasy na wygody mieszkańców. Prywatny przedsiębiorca wie o czym piszę ... Zawiłą nie ... zgadnijcie dlaczego?
~Fruktoza 22-07-2011 14:36
Wkurzają mnie takie nagłówki JELENIA GÓRA STOLICĄ :) Rowerową, Regionu, Karkonoszy, Teatrów Ulicznych niegdyś, kina amatorskiego,albo Perła Karkonoszy :) Jelenia Góra, to miasto jak stwierdza mój znajomy na peryferiach Karpacza i Szklarskiej Poręby, a jeśli już stolica, to Polityczno-Urzędniczego ZAPYZIALSTWA !!!
~do tak 22-07-2011 15:31
Towarzystwo Izersko Karkonoskie otwiera oczy mieszkańcom,że mamy piękne tereny do rozwoju turystyki górskiej w rejonie naszego miasta Niestety na zorganizowanej wycieczce poznawczo-dydaktycznej mimo zaproszenia nie stawił się nikt z zarządu.Tak samo Pan Prezydent na spotkaniu z mieszkańcami stwierdził stanowczo ,że budowa wyciągu narciarskiego i tras rowerowo- saneczkowych w rejonie Jagniątkowa nie jest możliwa.Popatrzmy( takie same warunki poza KPN) na Świeradów druga kadencja burmistrza jest wyciąg są trasy wycieczkowe i rowerowe z prawdziwego zdarzenia.Coś tu nie tak do czego zmierza ta polityka.Chyba do wyludnienia Jeleniej Góry.
~rencista 22-07-2011 15:59
Najlepszym rozwiązaniem było by współpraca urzędników odpowiadających bezpośrednio za tworzenie dróg rowerowych z użytkownikami tych dróg. Ale jak zwykle największą zakałą jest właśnie to, że każdy chce udowodnić, że jest mądrzejszy od innych. Dlatego planowane są drogi nie tam, gdzie wszyscy tego oczekują.Np wszyscy chcieli wytyczenia drogi rowerowej biegnącej wzdłuż park w Cieplicach i niestety, wiemy jak to się skończyło.Współpraca i wsłuchanie się w potrzeby mieszkańców i turystów w tym zakresie jest najbardziej oczekiwane.
~Tak 22-07-2011 16:25
Pisząc o fachowości,praktyce i doświadczeniu,z których urzędy powinny korzystać miałam na myśli między innymi Was-Towarzystwo Izersko Karkonoskie bo wiem jak wielka jest Wasza determinacja w umiłowaniu naszego regionu.Popieram Wasze działania i wszystkich tych,którzy myślą podobnie.To wszystko o czym tu piszemy jest w zasięgu naszych marzeń,które przy odrobinie zdrowego rozsądku zarządzających miastem mogą się spełnić,ale jak tu mówić,że deser jest pyszny jeśli się go nie chce spróbować.Nie ma innej drogi jak rozwój turystyki w tym miejscu-jeżeli ta świadomość dotrze tam gdzie trzeba to i centrum rozkwitnie a wtedy inni będą nam zazdrościć.Pieniądze nasze leżą w górach,trzeba je poznać aby to zrozumieć.Czesi już to wiedzą i mają a i ptaki też tam śpiewają mimo, że trasy i wyciągi powstały.
~kalik 22-07-2011 17:01
Jelenia to :rowerowa stolica Polski ,górska stolica Polski ,zimowa stolica Polski ,letnia stolica Polski ,motokrosowa stolica Polski , stolica Polski rowerów górskich ,stolica Polski starych rowerów , stolica Polski starych samochodów ,stolica Polski turystyki górskiej ,stolica Polski tak w ogóle bo co nam tam inne zadupia z Warszawą na czele , my to potęga ,siła i rozmach ,a nie jak gdzie indziej !!!
~sabotage 22-07-2011 22:40
a mi sie podoba tu jedno: |rymcymcymbał| się nie odzywa :)
~do 12:38 23-07-2011 0:14
"Dostosowanie niektórych ulic aby rowerzyści mogli jeździć pod prąd. Tak zrobiono na nasz wniosek na ul.Padarewskiego". BZDURA do kwadratu. Na Paderewskiego był i jest ruch dwukierunkowy, a tylko Jego Jaśnie Wielmożny Dyrektor Wencel wstawił zakaz wjazdu od Działkowicza/Wiśniowej. Przed ww. "odblokowaniem" wystarczyło tylko zejść z roweru i przejść per pedes koło znaku. Więc nie chwalmy dnia ..., a szczególnie inteligentnych (inaczej) urzędasów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group