Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4788
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kawałek czasu w obiektywie Teodora Gutaja

Piątek, 28 października 2011, 8:05
Aktualizacja: 8:06
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Kawałek czasu w obiektywie Teodora Gutaja
Fot. RED
Uwiecznione okiem kronikarza obrazy z dziesięciu lat działalności Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego składają się na wystawę zatytułowaną „Foto–migawki z życia JTF” otwartą wczoraj w powiększonej galerii przy Podwalu 1a.

To kolejny jubileuszowy akcent w obchodach półwiecza istnienia Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Teodor Gutaj, który w JTF działa od 1981 roku (aktualnie jest wiceprezesem), dokumentował najważniejsze wydarzenia z życia organizacji. Powstała z tego pokaźna kolekcja zdjęć dokumentalnych, które – wzbogacone o lapidarny, ale rzeczowy opis – złożyły się na najnowszą ekspozycję w galerii JTF mieszczącej się przy Podwalu 1a.

– Teodor jest z nami przy różnych okazjach, zawsze ze swoim charakterystycznym niewielkim aparatem i robi pamiątkowe zdjęcia. Okazuje się, że w ten sposób powstał bardzo ciekawy kronikarski zapis najnowszych dziejów naszego towarzystwa – zauważył Tadeusz Biłozor, prezes Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego podczas wczorajszego wernisażu wystawy. Zachęcił także innych fotografujących do kompletowania archiwalnych zdjęć dokumentalnych z działalności organizacji.

Autor utrwalił wizerunki ludzi, których już nie ma. Obrazy z wydarzeń, które przeszły do historii, ale dzięki zdjęciom ożywają w pamięci. Spotkania, wystawy, plenery, wernisaże. Było tego naprawdę sporo, zważywszy, że co miesiąc w galerii JTF otwierana jest inna ekspozycja. Dochodzą do tego fotografie z imprez, w których członkowie towarzystwa brali udział. – Nie na wszystkich byłem, ale i tak udało się zebrać tego sporo. A zdjęcia to dowód pamięci o przeszłości i jednocześnie o nas samych. Warto pooglądać i powspominać – powiedział Teodor Gutaj.

Jest jednym z najstarszych fotografików w Jeleniej Górze: urodził się bowiem w 1931 roku w okolicach Lwowa. Przygodę z fotografią rozpoczął jako harcerz, fotografował także do zakładowej gazety „Wspólny Cel” wydawanej w Zakładach Włókien Sztucznych „Chemitex Celwiskoza”, oraz sekretarzował w miejscowym Foto Klubie. Ma na koncie udział w ponad 280 wystawach zbiorowych i indywidualnych. Oprócz fotografii kronikarskiej, uwiecznia w kadrze pejzaże, zabytki sakralne i rozmaite widoki z różnych stron kraju i świata, chętnie fotografuje rodzinny Lwów.

Z okazji 50-lecia JTF wysiłkiem członków towarzystwa udało się powiększyć niewielką do tej pory galerię przy Podwalu 1a. W dawnej ciemni urządzono pracownię komputerową, a całość można przekształcić w studio fotograficzne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
308
Nigdy
20%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group