Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8677
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Karkonosze dla wszystkich

Niedziela, 11 kwietnia 2010, 8:47
Aktualizacja: 8:48
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Karkonosze dla wszystkich
Fot. Angela
Ruszyła realizacja projektu pod nazwą „Karkonosze dla wszystkich”. Zakłada on sprawdzenie niemal 500 punktów w górach pod kątem szeroko rozumianej dostępności dla osób niepełnosprawnych, starszych i z dziećmi. Każdy obiekt, który spełni założone kryteria, otrzyma certyfikat. KSON podpisał umowę na dofinansowanie projektu kwotą 10 tys. euro.

Projekt „Karkonosze dla wszystkich” ma na celu naniesienia na mapy obiektów noclegowych, turystycznych i gastronomicznych, a także tras turystycznych i atrakcji turystycznych w Karkonoszach z punktu widzenia potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych i rodziców z małymi dziećmi.

– Jest to projekt polsko-czeski. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze prowadzi te badania po Polskiej stronie Karkonoszy przeprowadzi je po stronie czeskiej – mówi dr Jerzy Prudzienica, pełnomocnik zarządu ds. ewaluacji projektów w sejmiku. – Informacje, które będziemy sprawdzać czasami już ukazują się w internecie przy prezentacji obiektów turystycznych, my chcemy je jednak kompleksowo zebrać i zaktualizować.

W realizacji projektu, poza przedstawicielami KSON wezmą udział wolontariusze – studenci kierunku Turystyka Uniwersytetu Ekonomicznego w Jeleniej Górze, dr Piotr Gryszel z UE, który wspiera badania konsultacjami naukowymi. Koordynatorem projektu jest dr Maria Prudzienica. Całość będzie realizowana w trzech etapach.

- Od marca ruszył pierwszy etap prac czyli badania, które wykażą czy obiekty nie mają barier architektonicznych, czy są w nich zamontowane sygnały dźwiękowe dla osób niewidzących lub słabowidzących, czy w obiekcie jest obsługa, która mogłaby pomóc osobom niepełnosprawnym czy chorym, czy jest przewodnik itp. - mówi dr Jerzy Prudzienica.

Drugi etap zakłada rozesłanie drogą internetową ankiet do 300 obiektów turystycznych, 100 punktów gastronomicznych, 45 tras turystycznych i 20 atrakcji turystycznych, jak punkty widokowe czy obiekty historyczne. W trzecim etapie natomiast organizatorzy zajmą się weryfikacją tych ankiet.

„Karkonosze dla wszystkich” jest częścią większego projektu realizowanego przez Polski i Czeski Związek Gmin Karkonoskich oraz Karkonoski Park Narodowy, w ramach którego będzie utworzony portal informacyjny o najwyższym paśmie Sudetów. Wyniki prac zostaną zamieszczone w przygotowanych biuletynach oraz właśnie na tym portalu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
510
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group