Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 5418
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karkonoskie zbiory Petra Bergmanna

Niedziela, 3 lutego 2019, 9:23
Aktualizacja: Wtorek, 5 lutego 2019, 5:26
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Karkonoskie zbiory Petra Bergmanna
Fot. Przemek Kaczałko
W sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie z Petrem Bergmannem – autorem książki "Karkonosze na dawnych rycinach i litografiach". Przybyli miłośnicy Karkonoszy mogli zapoznać się ze zbiorami mieszkańca Broumova (Czechy), które prezentują dzieła wielu artystów z okresu od XVIII do XX wieku.

Petr Bergmann pochodzi ze stolicy Czech, czyli Pragi, ale swoje miejsce na ziemi odnalazł w Broumovie. Podczas spotkania prezentował m.in. ryciny i litografie opowiadające o historii karkonoskich schronisk - zarówno tych, które znamy do dziś, jak i nieistniejących już. Było dużo krajobrazów czy budowli sprzed dziesiątek i setek lat. W swojej książce zaprezentował 70 miejsc z różnych części naszego regionu - strony polskiej i czeskiej. Jak opowiadał, w jego zbiorach jest niemal 700 pozycji, a zdobywa je w antykwariatach i na aukcjach dzieł sztuki.

W czasie spotkania prowadzonego (i tłumaczonego) przez Joannę Jagodzińską, Bergmann pokazywał m.in. dzieła Tittela, który niegdyś mieszkał w Kowarach.

W księdze pamiątkowej Strzechy Akademickiej znajduje się zapis z 1807 roku autorstwa Tittela, który już wtedy miał 30 razy zdobyć Śnieżkę - mówił Petr Bergmann.

Można było też zobaczyć linoryty Mattisa, dzieła Veitha z XVIII wieku, czy litografie (powstałe w kamieniu) autorstwa Karla Arldta.

Przełom XVIII i XIX wieku to także czas, kiedy w Karkonosze przyjeżdżał Johann Wolfgang Goethe, który również nocował w Strzesze Akademickiej - mówił Bergmann.

Podczas spotkania zaprezentowano też osadę Bedrichov (dzisiaj znaną jako Spindlerovy Młyn), grafikę z 1773 roku prezentującą Zamek Chojnik, czy Schlingel Boudę, w miejsce której później powstało schronisko Bronisława Czecha (dzisiaj również nieistniejące, naprzeciwko Domu Śląskiego). Zgromadzeni w Książnicy Karkonoskiej zobaczyli też Trutnov sprzed wielkiego pożaru, Adrspach i wiele innych magicznych miejsc w naszej małej karkonoskiej ojczyźnie.

Kto nie zdołał pojawić się na spotkaniu, może zakupić lub wypożyczyć książkę Bergmanna, a dodatkowo - do 31 marca w Muzeum Hauptmanna w Jagniątkowie można oglądać wystawę obejmującą 165 ekspozycji.

Twoja reakcja na artykuł?

9
69%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
15%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
905
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group