Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7679
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karkonoskie witraże

Czwartek, 14 listopada 2019, 13:33
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 listopada 2019, 9:37
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Karkonoskie witraże
Fot. Przemek Kaczałko
Najnowszą wystawę prezentowaną w Miejskim Domu Kultury "Muflon" stworzyła grupa „Szklane Oko”, która działa od czterech lat pod okiem Teresy Śmiałkowskiej. Wśród autorów pięknych witraży są również debiutanci, dla których ta dziedzina sztuki stała się pasją.
Fascynacja przyrodniczą różnorodnością naszych okolic została zobrazowana za pomocą różnych technik w szklanych portretach witrażowych. Wystawa przedstawia blisko 60 prac autorek i autorów - podkreślają organizatorzy.

W grupie Szklane Oko działają: Beata Bystryk, Małgorzata Kicińska, Janusz Majer, Ewa Maląg, Jolanta Czarnecka-Małek, Anna Pieńkowska, Elżbieta Rudnicka, Katarzyna Słupska, Jolanta Szulc, Barbara Żukowska oraz oczywiście - Teresa Śmiałkowska.

Doznaliśmy wiele przeżyć, wiele poznaliśmy. Temat Karkonoszy jest nam szczególnie bliski. Gdy jechaliśmy do Szklanej Kuźni, padło określenie, że piękna jest nasza Polska, a ktoś dodał "ale Karkonosze jakby bardziej"... Oczywiście polonistka nie przepuściłaby tego "jakby", więc zostało "Karkonosze bardziej" - tłumaczyła z uśmiechem tytuł wystawy Teresa Śmiałkowska, która nie wyklucza, że kolejna wystawa może mieć tytuł "Karkonosze jeszcze bardziej", albo "Karkonosze najbardziej".

Wśród członków grupy "Szklane oko" są bardziej i mniej doświadczeni witrażyści.

Dwa lata temu byłam na pierwszej wystawie i zakochałam się widząc prace tej grupy - wyznała Beata Bystryk, która od dziewięciu miesięcy uczestniczy w zajęciach z Teresą Śmiałkowską. - Bardzo chciałam od razu wejść do grupy, ale musiałam uzbroić się w cierpliwość i na pierwsze zajęcia przyszłam 30 stycznia 2019 r. Myślałam, że będzie dużo teorii na początek, a pani Teresa od razu dała mi kartkę i miałam zaprojektować ptaszka. Po trzech godzinach wyszłam z ptaszkiem, który był wycięty, oszlifowany, wylutowany, z kokardką i byłam szczęśliwa. Tego samego dnia zaczęłam robić już motylka. To niesamowite, że nie traciliśmy czasu na teorię, tylko od razu była praktyka - wspomina B. Bystryk, która tak pokochała tworzenie witraży, że ma już małą pracownię w domu.

Wystawa potrwa do 3 stycznia 2020. Można ją oglądać w dni powszednie tj. poniedziałek – czwartek w godz. 8.00 – 20.00, piątek 8.00 – 16.00. Kuratorką wystawy jest Agata Makutynowicz.

Twoja reakcja na artykuł?

19
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group