Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 5108
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonoski Park Narodowy powiększa się

Wiadomości: Region
Środa, 17 grudnia 2014, 13:36
Aktualizacja: 15:54
Autor: TelewizjaStrimeoTV
TelewizjaStrimeoTV
Fot. TelewizjaStrimeoTV
Karkonoski Park Narodowy powiększy się o prawie 400 hektarów. Dzięki temu m.in. teren Góry Chojnik nie będzie już odizolowaną od reszty parku enklawą. W planach jest pozyskanie jeszcze 600 ha od okolicznych gmin.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~Taka prawda 17-12-2014 17:47
Chciałem się zapytać co ma chronić ten Karkonoski Park Narodowy? Pytam się dlatego że w parku chodząc po szlakach można napotkać tabliczki że jest prowadzona wycinka drzew i nie koniecznie tych chorych. Więc kto jest odpowiedzialny za to i po co taki park gdzie znikają drzewa. Istotna nieco inna sprawa to otulina Karkonoskiego Parku Narodowego w całości niemal na przedgórzu Karkonoskim, głównie gmina Podgórzyn. Tutaj niestety z wycinką drzew to jest wielkie barbarzyństwo tnie się co popadnie a zwłaszcza te najzdrowsze i najgrubsze drzewa, kto nie wierzy to wystarczy stanąć w Górnym Podgórzynie obok tramwaju z wieczora gdzie niemal codziennie ciężarowe auta w nocy jadą do lasu na załadunek a z rana przed świtem niemal codziennie oprócz weekendów ciężarowe auta wywożą drzewa. Jak widać l
~Taka prawda 17-12-2014 17:50
Jak widać niestety las nie jest wstanie rosnąć takim tempem jakim oni czyli Państwowe lasy wywożą wiele ilości drzew. Nawet ta otulina parku jest do bani zamiast ograniczać wycinanie to się robi wszystko i niszczy przyrodę na całego.
~ksawercia 17-12-2014 18:25
W interesie gmin,czyli społeczności lokalnej powinno zmniejszyć się powierzchnię KPN-u.
~mieszkaniеc 17-12-2014 18:54
ale numer, teraz nie będzie można nawet wyjść do lasu w Jagniątkowie, Przesiece czy Sobieszowie, bo będzie tam park narodowy. Tak samo wyjechać na rowerze do lasu nawet po leśnych drogach. W parku narodowym można chodzić tylko po oznakowanych szlakach turystycznych a jeździć na rowerze jedynie po specjalnie oznaczonych szlakach rowerowych (których w KPN jest jak na lekarstwo). Kto na to pozwolił ???
~liczyrzepka 17-12-2014 19:06
Podziękujcie za to Radzie Miasta Jelenia Góra i prezydentowi Zawile. Najpierw Zawiła oddał Rajowi za darmo pałac w Sobieszowie. Teraz teren pałacu (idealna lokalizacja na centrum hotelowo-konferencyjne) zarasta barszczem Sosnowskiego i rozsadzają krzaki, bo park narodowy nie ma pieniędzy na jego remont. Następnie oddano KPN grunty pomiędzy Sobieszowem, Jagniątkowem i Przesieką przez co mieszkańcy tych miejscowości nawet nie będą mogli wyjść do lasu na spacer. Dla porównania, Rada Gminy Podgórzyn w ogóle nie zajmowała się prośbą KPN o dodatkowe grunty, również radni Karpacza i Kowar odrzucili propozycję KPN. Dlaczego Zawiła tak chętnie oddaje Rajowi za nic majątek miejski? Czy dlatego, że obaj to od dawna dobrzy kumple?
~liczyrzepka 17-12-2014 19:12
Cd. A może po prostu Zawiła nie ma pomysłów na wykorzystanie tych gruntów, w związku z czym oddaje je za darmo Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu? KPN weźmie wszystko, ale z wykorzystaniem już problem co widać na przykładzie pałacu. Dlaczego wszystko to odbyło się bez konsultacji z mieszkańcami ??? Rada Miasta J.G. podjęła jakąś uchwałę kilka lat temu o której wówczas mało kto słyszał. Teraz już nie da się tego odkręcić. Dlaczego w ten sposób oddaje się za bezcen majątek miasta? Najbardziej dotknie to mieszkańców, bowiem nie będą mogli wyjść nawet do lasu na spacer! Czy ktoś odpowie za ten skandal?
~ 17-12-2014 19:32
Podać nazwiska tych radnych którzy działali na szkodę naszego miasta !!!!!!!!!!!!!
~mieszk. JG 17-12-2014 20:07
czyli teraz już nawet nie będzie można swobodnie wyjść do lasu z psem albo na grzyby w Jagniątkowie albo Sobieszowie? Stopień panoszenia się Karkonoskiego PArku Narodowego w naszym regionie przekracza już wszelkie dopuszczalne granice! Niech najpierw zadbają o swoje stare tereny bo wszędzie jest śmietnik w górach a oni pchają się na następne. Niedługo człowiek nawet do kibla się nie ruszy bez przechodzenia przez włości pana Raja.
~... 17-12-2014 20:26
Rozumiem, że dla KPN to wspaniała okazja żeby zatrudnić jeszcze więcej pociotków na etatach, którzy będą łapać mieszkańców i wlepiać mandaty tym, którzy z przyzwyczajenia wyjdą do lasu. I jeszcze jedno wielkie centrum edukacji ekologicznej koniecznie wybudować w Jagniątkowie! Oczywiście wszystko to dla dobra lokalnej społeczności.
~rоb 17-12-2014 20:37
jak można było oddać grunty miasta KPN-owi ?? To skandal ! powinno się ujawnić nazwiska tych radnych i rozliczyć z działania na szkodę miasta i mieszkańców !!
~spacerowicz 17-12-2014 20:55
A za te zdjęcie Chojnika to chyba się płaci Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu i to dużo. Zdaje się 100 zł od zdjęcia według regulaminu KPN. Czy jak teraz wyjdę do lasu w Sobieszowie to też będę musiał płacić KPN za każde zdjęcie drzewa?
~ 17-12-2014 21:19
@spacerowicz: Przepis KPN w dosłownym brzmieniu: "II. Opłaty za udostępnianie obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego: 1. Fotografowanie w celach zarobkowych : - za jeden dzień zdjęciowy - 100,00 zł + VAT - za jeden tydzień zdjęciowy - 500,00 zł + VAT - za jeden miesiąc zdjęciowy - 1500,00 zł + VAT 2. Filmowanie w celach zarobkowych: Opłaty za filmowanie w celach zarobkowych ustalane są na podstawie odrębnych negocjacji". Warto dodać, że w ciągu roku opłata za fotografowanie wzrosła 5-krotnie!!! (z 20 do 100 zł). Większa powierzchnia parku = więcej zysków z biletu za wstęp i opłat za fotografowanie. Do tego dochody ze sprzedaży drewna. I wszystko jasne. Na tym interesie zyskuje tylko KPN !
~ 17-12-2014 22:45
A za 10 lat zdjęciowych? Interesuje mnie to bo zamierzam robić kronikę :)
~kk 17-12-2014 23:30
17-12-2014 22:45: Daj sobie spokój z kroniką. Jak się dyrektor dowie to ci nie da żyć. Są jeszcze tacy, co nie wiedzą, że od robienia zdjęć w Karkonoszach jest ON? Jak są, to niech płacą!
~Liczyrzepka 17-12-2014 23:54
Dyrektor KPN to najgorsza mafia pod słońcem, kto zna jego to wie kto przy nim pracuje to wie jak trzeba stać na BACZNOŚĆ, tych czynników można mnożyć godzinami tylko że on jak BÓG poustawiał się wszędzie i jest kompletnie nietknięty. Może jestem niedobry że tak na drugiego człowieka piszę ale jeśli się jest nieszczerym do swoich obowiązków to drugiego człowieka krew zalewa.
~juras 17-12-2014 23:59
Jeśli macie państwo dowody lub podejrzenia zgłaszajcie sprawy do prokuratury, bo od wpisów na forum nic się nie zmieni. Ta sprawa to jakiś przekręt za państwową kasę. Tylko patrzeć jak będziemy musieli u wrót KPN zostawiać aparaty fotograficzne w depozycie.
~taaa 18-12-2014 0:01
zaraz rzucą się na mnie pretorianie prezydenta, ale żadna z okolicznych gmin, oprócz Jeleniej Góry nie zgodziła się na oddanie KPN gruntów. Dlatego, że Na gruntach KPN jakiekolwiek inwestowanie jest wręcz niemożliwe, większość gmin stara się więc raczej o wyłączenie gruntów z parku narodowego, a nie włączanie nowych. Powiększenie parku pewnie oznacza także powiększenie jego otuliny, w której inwestowanie jest bardzo utrudnione. Już zastopowano budowę domów pod chojnikiem. Tak jakby nie było w ogóle pomysłu dla tej części miasta. Można mieć wrażenie, że rozwój nikogo nie interesuje. Najlepiej wszystko zrobić parkiem narodowym, zabytkiem, skansenem i muzeum i problem z głowy, umyjemy ręce i niech martwi się KPN, Marszałek Województwa Minister Kultury. Do kitu z takim rządzeniem...
~ 18-12-2014 0:57
Prokuratura już dawno powinna zająć się tym co się dzieje w KPN. Nie tylko opłatami za zdjęcia ale także nepotyzmem, za wąską drogą do Samotni, bezpardonową walką z dzierżawcą orczyka na Hali Szrenickiej, opłatami za wywóz śmieci ze schronisk, "zalecanymi" (i oczywiście płatnymi) szkoleniami dla przewodników, bez których nie mogą oprowadzać po Karkonoszach, wywalaniem milionów na asfaltowanie Karkonoszy, ustawianymi przetargami, wyścigami organizowanymi w Karkonoszach na czyjeś zlecenie, delegacjami do Warszawy z okazji np. otwarcia wystawy zdjęć z Gór Izerskich itd. itd. Tylko co prokuratura zrobi jak w naszym kraju ręka rękę myje? Dobrze że się informuje o takich sprawach, to zawsze pierwszy krok do tępienia patologii dziejących się za pieniądze nas wszystkich.
~ 18-12-2014 1:02
Te powiększenie Karkonoskiego Parku Narodowego też odbyło się za plecami mieszkańców. Kolesie dogadali się ze sobą, potem Rada Miasta coś uchwaliła po kryjomu, minister zatwierdził i mieszkańcy zostali postawieni przed faktem dokonanym. Żadnych konsultacji z mieszkańcami. Czerwona Kotlina. Może ktoś powinien przebadać sprawę czy naprawdę wszystko odbyło się poprawnie pod względem proceduralnym? A może dopiero jak mieszkańcy wyjdą na ulice protestując przeciwko pomysłom KPN, tak jak było za Mocholi, w końcu władze wezmą pod uwagę zdanie mieszkańców?
~brawo 18-12-2014 11:08
Nareszcie .A kto dziś broni chodzić po parku.Na Chojniku były ale się zbyły ,bo wycieli drzewa.A orzeł to nasz symbol kiepieły.
~do wyżej 18-12-2014 15:13
Przepisy bronią, tłumoku! Poczytaj sobie Ustawę o ochronie przyrody albo regulamin KPN. Poruszanie się w parku narodowym dozwolone jest TYLKO PO ZNAKOWANYCH SZLAKACH !!! A ile znakowanych szlaków masz Pomiędzy Chojnikiem a resztą parku narodowego?
~ 18-12-2014 15:20
Zróbcie wszędzie skansen, oddajcie tereny KPN-owi, ten na pewno zatroszczy się o was. A może bardziej o posadki dla pociotków. Już widzę jak KPN doprowadzi do rozkwitu turystyki w Sobieszowie i Jagniątkowie. A dobrzy kumple Zawiła z Rajem cieszą się wspólnie na którejś zakrapianej imprezce samorządowej i zacierają ręce z dobrze ubitego "interesu". Zawiła ma problem z głowy, a Raj dodatkową powierzchnię lasów do sprzedania. Oddaliście już pałac w Sobieszowie Rajowi i co macie? Mury rozsadzają krzaki a pałac obraca się w ruinę.
~ 18-12-2014 16:14
Radni z Podgórzyna i Karpacza mieli dużo więcej oleju w głowie i w ogóle nie zajmowali się propozycją KPN o rozszerzenie powierzchni parku. Tylko radni Jeleniej Góry jak bezwolne sieroty posłuszniie zrobili to co Raj im kazał. A może jakiś przykaz z góry? Najpierw oddanie za bezcen KPN-owi pałacu w Sobieszowie, teraz 400 ha gruntów miejskich. A co Jelenia ma w zamian? Przyjaźń Raja wobec Zawiły? Czyżby Zawiła-historyk liczył na posadkę kustosza w razie przegranych wyborów w muzeum historii lasów, jakie Raj zamierzał zorganizować w pałacu? To wszystko chyba podpada pod trwonienie majątku miejskiego i ktoś powinien za to ponieść konsekwencje.
~jim 18-12-2014 16:34
no to pewnie juz po jeżdżeniu na rowerze w okolicach chojnika od strony zachełmia i okolic .Bywały tam też maratony MTB ale jak znam KPN to juz po herbacie , ilosć odcinków po których mozna jeździć na roweerze po KPN jest stały czyli nikła ale dalej jesteśmy stolicą kolarstwa górskiego .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group