Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7083
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Karkonoscy goprowcy po kontroli. Dostali „piątkę”

Niedziela, 30 października 2016, 7:55
Autor: Robert Czepielewski
Region: Karkonoscy goprowcy po kontroli. Dostali „piątkę”
Fot. Archiwum
W minionym tygodniu w Karkonoskiej Grupie GOPR trwała kompleksowa kontrola prowadzona przez komisję rewizyjną GOPR z udziałem głównej księgowej oraz naczelnika GOPR. Kontrola dotyczyła wszystkich aspektów działalności, począwszy od realizacji zadań ustawowych, po działalność stowarzyszeniową od opłacania składek, uzyskiwania wyższych stopni zawodowych, po prowadzenie akcji ratowniczych, czy też używanie środków transportu.

Pokontrolny raport zawiera ponad 20 stron i dla karkonoskich ratowników jest bardzo pozytywny.
- Kamień spadł nam z serca, uśmiecha się mówiąc te słowa Mirosław Górecki, prezes zarządu Karkonoskiej Grupy GOPR. - Kontrole odbywają się co cztery lata i są bardzo szczegółowe. Cieszymy się, że mamy tylko kilka drobnych uchybień i nie dotyczą one działań ratownictwa, ale są to niedociągnięcia administracyjne takie jak ściągalność składek członkowskich oraz tak zwanych „martwych członków” czyli osób, które ukończyły 55 rok życia i są w wieku pozasłużbowym, a nie złożyły stosownego wniosku o przejście w stan poza służbowy.

Mirosław Górecki powiedział, że działalność grupy pod każdym względem musi być bardzo transparentna, bo jako stowarzyszenie korzysta z pieniędzy MSWiA, Urzędu Marszałkowskiego i pozyskanych w projektach z gmin oraz od sponsorów.

Dwa lata temu w stowarzyszeniu zaszły poważne zmiany. Mirosław Górecki został nowym prezesem zarządu stowarzyszenia, a nowym naczelnikiem Sławomir Czubak.

- Współpraca pomiędzy zarządem i naczelnikiem układa się bardzo dobrze. Wiele spraw „wyprostowaliśmy”. Przeprowadziliśmy kompleksową inwentaryzację w firmie, co pomogło nam z innej perspektywy spojrzeć na potrzeby grupy – powiedział Mirosław Górecki.

W ostatnim czasie karkonoskim goprowcom udało się pozyskać wsparcie finansowe z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości prawie 200 000 zł, za co kupili nowy samochód do przewozu ratowników oraz specjalne nosze do samochodów terenowych.

Karkonoska Grupa GOPR to 16 ratowników zawodowych i 140 ratowników społecznych.
W tym roku do 30 września ratownicy wzięli udział w 181 działaniach ratowniczych w tym w 20 wyprawach, 120 akcjach i 41 interwencjach. Goprowcy do działań w tym okresie pięciokrotnie wykorzystali śmigłowiec oraz psy ratownicze. Przykładowo w całym zeszłym roku ratownicy wzięli udział w 413 akcjach i była to najwyższa liczba na przełomie lat 2012 – 2015. Jeżeli chodzi o wykorzystanie śmigłowca to najwięcej bo 24 loty do akcji ratowniczych wykonano w roku 2013 roku.

W sumie od 2012 do 30.09 2016 roku karkonoscy goprowcy wzięli udział w 1640 działaniach ratowniczych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group