• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 16:26
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 6276
  • Zalogowanych: 9
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Karawana z „Pokojem” i honorowe tytuły w „Muflonie”

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 27 stycznia 2014, 10:29
Aktualizacja: 13:49
Autor: Mestra
Fot. Mestra
W minioną sobotę (25.01) Miejski Dom Kultury „Muflon” uroczyście zainaugurował nowy sezon artystyczno–kulturalny – aktorzy Teatru Osób Uzależnionych Karawana wystawili spektakl Harolda Pintera – „Pokój”, a Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa wręczyło honorowe tytuły „Zasłużony dla Sobieszowa”.

Tuż po godzinie 18.00 sala widowiskowa w „Muflonie” wypełniła się szczelnie widzami. Jednak zanim sceną zawładnęli aktorzy, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa – Janusz Wojtas w asyście Zbigniewa Korzeniewskiego – naczelnika Wydziału Dialogu Społecznego Urzędu Miasta Jelenia Góra, wręczył honorowe tytuły „Zasłużony dla Sobieszowa”. Tytuł corocznie przyznawany jest dla osoby lub osób, które w danym roku były zaangażowane na rzecz Sobieszowa i jego mieszkańców. W tym roku przypadły Teresie Bakalarczyk i Jackowi Jaroszowi.

Po krótkiej, oficjalnej uroczystości rozpoczął się spektakl „Pokój” Harolda Pintera, angielskiego dramaturga i laureata literackiej Nagrody Nobla w adaptacji Tadeusza Rybickiego.

To już czwarta premiera Teatru Karawana, który od 2009 roku działa przy Miejskim Domu Kultury „Muflon”. Do tej pory aktorzy zagrali już „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka, „Ubu króla” Alfreda Jarry’ego i „Podróże dookoła pokoju stołowego” Tadeusza Rybickiego. „Pokój” Pintera, czołowego przedstawiciela teatru absurdu, do tej pory nigdy nie był wystawiany w Polsce.
Aktorzy poświęcili premierową sztukę pamięci Marka Cwena – jednego z członków zespołu.

Przedstawienie jest znacznie trudniejsze od tych, które prezentowaliśmy dotychczas, głównie ze względu na poruszane kwestie: izolacji, osamotnienia, odchodzenia. Skomplikowane dla aktorów również przez to, że obciążone większym ładunkiem emocjonalnym – wyjaśnia Tadeusz Rybicki, reżyser spektaklu.

Z trudną tematyką spektaklu zmierzyli się aktorzy w osobach: Beata Chłopeniuk, Darek Jezierski, Piotr Marszałek, Janusz Belczyk, Lesław Zamaro, Paweł Jeleński. O światło zadbał Marcin Sweklej. Spektakl dofinansowany został z budżetu Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~kapitulnik 27-01-2014 13:21
Dlaczego tego tytułu nie dostała zasłużona Zofia Czernow? Jest to bardzo poważna gafa i niedociągnięcie, bo jeszcze tego tytułu nie posiada.
~mirekop 27-01-2014 13:27
gratulacje, świetny spektakl!
~sobieszowianin 27-01-2014 21:37
Dziwię się, że tego tytułu nie dostał dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, niejaki Raj. Przecież też mieszka w Sobieszowie. Do jego niekwestionowanych zasług należą: Krokusowa Łąka pod Chojnikiem (fakt, nie ma po niej już śladu, ale przecież się starał), trasy nartorolkowe pod Chojnikiem (podobno popękał już beton, ale przecież projekt był dobry), wspaniały wielki parking przy drodze do Podgórzyna (zawsze pusty, ale to tym lepiej - jest gdzie "kręcić bączka" w Sobieszowie), liczne śmieci na zboczach Chojnika (niech nikt ich nie rusza! - po tym poznać, że dużo turystów przyciąga w nasze piękne Karkonosze), przejęcie przez KPN pałacu Schaffgotschów za darmo (miał być kolejny hotel, a będzie arcyciekawe muzeum historii lasów), ponadto daje zatrudnienie wielu rodzinom z Sobieszowa. Brawo!
~do 21:31 27-01-2014 22:51
Widać jaki z ciebie sobieszowianin! Nie orientujesz się w temacie. Zainteresuj się kto już otrzymał te wyróżnienie a później pisz głupoty. W
~do 22:51 28-01-2014 0:35
Za to z ciebie zwykły troll. IP klient.box i od razu wiadomo. Jeden z najbardziej aktywnych.
~ 28-01-2014 0:49
ten klient box to jakiś pracownik kpn-u albo zaufany piesek dyrektora. zawsze ujada gdy jest mowa o kpn.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group