Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7374
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kaplica Świętej Anny z nowym dachem

Środa, 28 września 2011, 7:27
Aktualizacja: 11:00
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Kaplica Świętej Anny z nowym dachem
Fot. RED
Zakończyły się roboty dachowe na jednym z najcenniejszych zabytków jeleniogórskiej starówki, kaplicy pw. Świętej Anny, będącej pomocniczą świątynią bazyliki mniejszej św. Erazma i Pankracego.

Ta sakralno-obronna budowla, będąca częścią zburzonych na początku XIX wieku fortyfikacji miejskich, wzniesiona w 1514 roku, została odbudowana w roku 1715 po pożarze i zniszczeniach powstałych podczas wojny trzydziestoletniej. Kryje w sobie niewielkie barokowe wnętrze z malowanym na ścianie prezbiterium ołtarzem Świętej Rodziny.

Od lata prowadzono tu oczekiwane od dawna prace przy wymianie pokrycia dachowego, które było w fatalnym stanie. Wczoraj z murów świątyni zdjęto rusztowania. Prace kosztowały około 130 tysięcy złotych przeznaczone na ten cel przez urząd marszałkowski oraz miasto. Remont wsparli także parafianie. Teraz na odnowienie czeka jeszcze elewacja budowli, a prace konserwacyjne przydałyby się w jego barokowym wnętrzu. Od soboty, 1 października, kapliczka św. Anny będzie dostępna dla wiernych i zainteresowanych zwiedzeniem tego zabytku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group