Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 7714
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Kanon lektur trafi do śmietnika

Poniedziałek, 29 października 2007, 0:00
Autor: Angela/ tejo
Dolny Śląsk: Kanon lektur trafi do śmietnika
Fot. Angela
Na marne pójdą projekty ministra Giertycha. Będzie nowa lista obowiązkowych książek do przeczytania. Do szkół trafią sześciolatki, do przedszkoli – pięciolatki.

Znawcy języka polskiego i stowarzyszenia literatów już przygotowują pisma w sprawie zmiany kanonu lektur szkolnych zaproponowanego przez eksministra edukacji Romana Giertycha. Nowy szef resortu (jeszcze nie wiadomo, kto nim będzie) opracuje nową listę. Teraz poloniści są zaniepokojeni tym, co pozostawił po sobie były szef Ligi Rodzin Polskich. Obawiają się, że uczniowie przestaną czytać.

Na giertychowskim kanonie nie zostawiono suchej nitki. Wnioski: lektury są propagandowe, przestarzałe i zupełnie niespójne z programem nauczania. Wymieniany wśród kandydatów na szefa resortu edukacji Jarosław Gowin na razie jest wstrzemięźliwy w ocenach, choć podkreśla, że nie można do sprawy podchodzić w kontekście politycznym. Nowy kanon ma być skonsultowany z nauczycielami.
O sprawie informuje obszernie Polska Gazeta Wrocławska.

Pewne jest niemal, że do szkół już od przyszłego roku pomaszerują sześciolatki, a pięcioletnie dzieci trafią obowiązkowo do przedszkoli. W Jeleniej Górze placówki oświaty są tylko teoretycznie przygotowane na przyjęcie najmłodszych uczniów. W praktyce może być gorzej. Pedagodzy obawiają się głównie agresji starszych uczniów i chaosu organizacyjnego.

Za to nie ma oporów przed obowiązkowym przedszkolem, pod warunkiem, że nie będzie ono płatne. – Skoro podstawówki są bezpłatne, to nie wyobrażam sobie, aby państwo nie zagwarantowało darmowego przedszkola – mówi Anna Kujawińska, mama pięcioletniej Karoliny. Tymczasem dziś, nawet w przedszkolach samorządowych rodzice płacą niemałe czesne. Bywa, że właśnie te pieniądze stanowią barierę i uniemożliwiają zapisanie dziecka do przedszkola mimo szczerych chęci rodziców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
122
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group