Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3615
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kanon lektur trafi do śmietnika

Wiadomości: Dolny Śląsk
Poniedziałek, 29 października 2007, 0:00
Autor: Angela/ tejo
Fot. Angela
Na marne pójdą projekty ministra Giertycha. Będzie nowa lista obowiązkowych książek do przeczytania. Do szkół trafią sześciolatki, do przedszkoli – pięciolatki.

Znawcy języka polskiego i stowarzyszenia literatów już przygotowują pisma w sprawie zmiany kanonu lektur szkolnych zaproponowanego przez eksministra edukacji Romana Giertycha. Nowy szef resortu (jeszcze nie wiadomo, kto nim będzie) opracuje nową listę. Teraz poloniści są zaniepokojeni tym, co pozostawił po sobie były szef Ligi Rodzin Polskich. Obawiają się, że uczniowie przestaną czytać.

Na giertychowskim kanonie nie zostawiono suchej nitki. Wnioski: lektury są propagandowe, przestarzałe i zupełnie niespójne z programem nauczania. Wymieniany wśród kandydatów na szefa resortu edukacji Jarosław Gowin na razie jest wstrzemięźliwy w ocenach, choć podkreśla, że nie można do sprawy podchodzić w kontekście politycznym. Nowy kanon ma być skonsultowany z nauczycielami.
O sprawie informuje obszernie Polska Gazeta Wrocławska.

Pewne jest niemal, że do szkół już od przyszłego roku pomaszerują sześciolatki, a pięcioletnie dzieci trafią obowiązkowo do przedszkoli. W Jeleniej Górze placówki oświaty są tylko teoretycznie przygotowane na przyjęcie najmłodszych uczniów. W praktyce może być gorzej. Pedagodzy obawiają się głównie agresji starszych uczniów i chaosu organizacyjnego.

Za to nie ma oporów przed obowiązkowym przedszkolem, pod warunkiem, że nie będzie ono płatne. – Skoro podstawówki są bezpłatne, to nie wyobrażam sobie, aby państwo nie zagwarantowało darmowego przedszkola – mówi Anna Kujawińska, mama pięcioletniej Karoliny. Tymczasem dziś, nawet w przedszkolach samorządowych rodzice płacą niemałe czesne. Bywa, że właśnie te pieniądze stanowią barierę i uniemożliwiają zapisanie dziecka do przedszkola mimo szczerych chęci rodziców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~jamik 29-10-2007 9:50
Najlepiej jakby "Państwo" przechwytywało dzieci już w szpitalu, zaraz po urodzeniu. Bo przez te 5 lat, zanim trafi do przymusowej szkoły, rodzice mogą mieć zbyt duży wpływ na jego wychowanie i przyszłe poglądy. A potem z praniem mózgu może być trochę ciężko. W końcu jak to ONI śpiewają: "Wszystkie dzieci nasze są..." Nie rodziców, tylko Nasze.
~ryś 29-10-2007 12:21
Niechaj to będzie przestrogą. Wysoki Romek mógłby nie szkodzić nikomu gdyby nie mochery
~id 29-10-2007 15:26
Jakby lektury III RP nie były zideologizowane. W stronę 0 wiadomo jaką..
~ania 29-10-2007 16:01
a ja nie rozumiem skąd taki lęk rodziców przed posyłaniem 6–latków do szkoły....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group