Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7227
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kandydują na dyrektora – muszą znać historię

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 9 marca 2009, 14:25
Aktualizacja: 14:30
Autor: TEJO/Ania
Fot. TEJO
Wypracowanie na temat dziejów Teatru Dramatycznego im. Norwida mają napisać pretendenci do fotela dyrektora placówki. Zawiadomienie o tym dostali na prywatne e–maile. – To absurd, aby już po określeniu warunków udziału w konkursie jeszcze coś w nich zmieniać – uważa szef komisji kultury rady miejskiej.

Jak się dowiedzieliśmy, Bogdan Koca, Zbigniew Rybka i Wiesław Lewoc, trzej panowie, którzy wyrazili gotowość do startu w konkursie, dostali niedawno na swoje konta poczty elektronicznej żądanie uzupełnienia swojej dokumentacji, którą złożyli już w magistracie. Ma to być, między innymi, opracowanie wizji teatru w przyszłości, oraz wypracowanie dotyczące dziejów Teatru Norwida. Termin odpowiedzi upływa dziś.

– Wszystkie warunki konkursu już zostały podane wcześniej. Po co jeszcze teraz komplikować sprawę, tym bardziej, że formalny dokument już został ogłoszony i nie było tam mowy o żadnych dodatkowych wypracowaniach – mówi Cezariusz Wiklik, szef komisji kultury w radzie miejskiej. Radnego dziwi także sposób komunikowania się z kandydatami. – Przecież nie mają obowiązku odbierać poczty elektronicznej – dodaje.

Co na to szef komisji konkursowej Zbigniew Szereniuk, zastępca prezydenta miasta? –Wypracowanie kandydaci mogą napisać dodatkowo, ale nie jest ono konieczne. Mogą odmówić i nie będzie to blokowało ich kandydatury. Jest to sugestia pani Aliny Obidniak, która uznała, że kandydaci powinni wykazać się znajomością historii i tradycji teatru. Wiodące są wyłącznie wymagania zawarte w ogłoszeniu konkursowym – usłyszeliśmy.

Wydziwianie gospodarzy konkursu samo w sobie zaczyna przypominać komedię. Jak się dowiedzieliśmy, kandydatom nikt nie powiedział, że jest to nieobowiązkowy warunek. W pocie czoła szukali informacji o teatrze w Jeleniej Górze i jego historii. Nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził i na pewno się ona przyda. Pytanie tylko: czy jest ona niezbędna do dobrego zarządzania teatrem w połączeniu z dbałością o linię artystyczną placówki?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Prawie stały czytelnik 9-03-2009 15:00
Popieram pomysł pani Aliny Obidniak.
~Śmieszek 9-03-2009 16:02
No i się wydało wcześniej nic o historii Norwida nie wiedzieli nic...W internecie sobie znajdą,ksero zrobią i co z tego?
~widz 9-03-2009 16:11
" ktoś" na to musiał wpaść , zapewne nie Przewodniczący Komisji , a jezeli On to i tak nie bedzie w stanie zweryfikować ze wzgledu na posiadaną wiedzę daleko lokalną . Dziwić się tylko nalezy , ze nie kazano kandydatom przygotowac referatu na temat " ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ WOJTKA KLEMMA"
~ago od kosmosu 9-03-2009 18:52
Sprawiedliwie to byłoby tylko wtedy, gdyby pisali to z pamięci (i bez podpowiadania), tak jak uczniowie piszą klasówkę, a co jak sprawdzian to sprawdzian! A czasu przeznaczyć im na to tyle co na maturze z polskiego. Bo jeśli to ma być wypracowanie napisane w domu, to wiadomo, że zerżną z internetu. Po co to komu?
~bez sensu 9-03-2009 18:56
widziałem na latarni ogłoszenie "wypracowania piszę szybko, tanio", jak kandydaci chcą, powiem na której
~salonowiec 9-03-2009 21:00
tłumaczenie P.Zb. Szereniuka jest jak wyjaśnianie sprawy przez naiwną blondynkę. To on jest przewodniczącym komisji konkursowej, a nie Pani Alina Obidniak, więc niech weźmie na siebie ciężar i sławę płynącą z tego pomysłu o wypracowaniach n.t. historii Teatru. Pani Alina - z całym do Niej szacunkiem - podobnie, jak każdy z pozostałych członków jury konkursowego może zgłaszać różne pomysły, a decyduje przewodniczący. I zdecydował - już po zgłoszeniu kandydatów zadał im durną pracę domową. Nie dość, że sam niewiele potrafi, to w dodatku łamie zasady konkursu, bo teraz jeśli ktoś nie napisze i przegra, to złoży protest, że takiego warunku nie było w ogłoszeniu o konkursie. I może mieć rację, więc konkurs będzie unieważniony po rozstrzygnięciu. A może właśnie o to chodzi, żeby dać \"preziowi\" szansę unieważnienia konkursu i uchronienia posadki dla Pana Wojtka? I to w białych rękawiczkach? A może czytelnicy \"Jelonki\" też mogą zgłaszać jakieś pomysły, żeby kandydaci coś jeszcze zrobili? proponuję plebiscyt - co powinni napisać kandydaci na dyrektora Teatru, żeby zadowolić Pana Prezydenta Doktora Marka Obrębalskiego, który będzie mógł rękami swego Szanownego Zastępcy uwalić cały konkurs na skutek niezgodności z procedurą zapisaną w oficjalnym ogłoszeniu i przytulić do łona sponiewieranego Wojtka K.?
~jel-ka 10-03-2009 9:41
O swoją historię nie dba nawet teatr. Na stronie internetowej tej instytucji od wielu lat pod hasłem „historia” otwierało się „nic”. Czegóż więc żądać od kandydatów, którzy przystąpili do konkursu ? Cóż może wiedzieć o naszym teatrze P.Lewoc albo P. Rybka albo P.Koca, chociaż ten ostatni jest z Wrocławia, więc może wie trochę więcej. Zresztą on jedyny tak naprawdę jest związany z teatrem, bowiem obaj pozostali dybią zdaje się na funkcje dyrektora – instytucja obojętna. A swoja drogą w konkursie chyba 10 lat temu, kiedy „wygrał” P.Mrówczyński, wzięło udział chyba 12 albo i 13 kandydatów. Wynika z tego, że wtedy było o co walczyć, a teraz ?! Szkoda gadać ! Ostre pikowanie w dół, jakie wykonał ten teatr w ostatnich 2-3 latach, nie zachęca do startu w konkursie. Miejmy nadzieję, że komisja wykaże się zdrowym rozsądkiem i wybierze człowieka, który ma największe teatralne doświadczenie i daje cień szansy na wyprowadzenie naszego „Norwida” na prostą, a nam, widzom, na ciekawy i różnorodny repertuar !
~Trzy grosze... 10-03-2009 16:54
...podoba mi sie wypowiedz radnego Wiklika, nacechowana zdrowym, jak zwykle, rozsadkiem...poza tym, chyba oczywistym faktem jest, ze kazdy powazny aplikant powinien miec doskonala znajomosc dziejow Teatru i wizje jego przyszlosci w glowie, spodziewajac sie takich pytan podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pisemne resume powinno byc krotkie "and to the point..."

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group