Niedziela, 1 sierpnia
Imieniny: Nadii, Piotra
Czytających: 6358
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kamyk Stanisława Barei stanie w Rynku?

Piątek, 1 kwietnia 2011, 15:02
Aktualizacja: Sobota, 2 kwietnia 2011, 8:06
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kamyk Stanisława Barei stanie w Rynku?
Fot. .....
Jeleniogórskie Centrum Kultury – po roku przerwy – zorganizuje w tym roku kolejny festiwal filmów BAREJADA połączony z konkursem. Atrakcji ma być więcej, nie tylko filmowych. Może będzie to bodziec dla samorządu, aby w końcu uczczono właściwie pamięć o słynnym reżyserze prześmiewcy, który mieszkał i uczył się w Jeleniej Górze?

Miś – Ahaa, największa rzecz bym zapomniał ... kamyk ..., o który Pan prosił z ... Jeleniej Góry przywiozłem!
Janek: – Z Jeleniej?!
Miś: – Z Jasnej Góry oczywiście ! Pamiątka. Pan wie, kto po nim stąpał?!!

Pamiętacie ten dialog z „kultowej” komedii „Miś” zrealizowanej przez Stanisława Bareję pod koniec 1980 roku? Z pewnością. Otóż jest szansa, że ów dialogowy „kamień” doczeka się swojej wersji namacalnej. Wszystko dzięki tradycyjnej BEREJADZIE, organizowanym od 2002 roku przez Jeleniogórskie Centrum Kultury festiwalu filmowym połączonym z konkursem.

Celem imprezy jest przypomnienie związków Stanisława Barei z Jelenią Górą (tu mieszkał do 1949 roku, tu chodził do I LO im. Żeromskiego – o czym przypomina stosowna tablica w szkole, – tu także zdał maturę i przeżywał pierwsze fascynacje kinem). Stąd też wyjechał na studia do łódzkiej filmówki. Hanna Bareja, która jest stałym gościem BAREJADY, podkreślała, że jej mąż zawsze darzył sentymentem nasze miasto. Dawał temu wyraz choćby poprzez cytowany dialog. Więcej o wydarzeniu, które najpewniej odbędzie się w ramach imprez Września Jeleniogórskiego, napiszemy bliżej terminu jej rozpoczęcia. Jeśli powiodą się intencje pomysłodawców, namacalną pamiątką po BAREJADZIE 2011 będzie słynny „kamień”, który Ryszard Ochódzki przywiózł do Londynu panu Janowi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group