Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 2714
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kamienice pięknieją dzięki wspólnotom

Czwartek, 22 listopada 2018, 12:01
Aktualizacja: Piątek, 23 listopada 2018, 14:25
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Kamienice pięknieją dzięki wspólnotom
Fot. Paweł Guszała
Obecnie w centrum Jeleniej Góry prowadzonych jest kilkanaście remontów elewacji zabytkowych budynków mieszkalnych. Dzięki nim znikają zniszczone, sypiące się ze starości fasady, a zastępują je często „dzieła sztuki”. Dobrym przykładem jest budynek przy ulicy Pocztowej 6.

Elewacja kamienicy gruntownie odnowiona, zamontowano instalację odgromową oraz wykonano remont klatki schodowej. Inwestycja była bardzo trudna do przeprowadzenia, bo obiekt to zabytek z 1912 roku, więc wszelkie prace musiały być uzgadniane z konserwatorem zabytków.

- Przedsięwzięcie było bardzo duże tym bardziej, że obiekt jest zabytkowy. W trakcie remontu wychodziło dużo rzeczy dodatkowych, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Przy sztukateriach trzeba było zdzierać cztery warstwy farb, niektóre elementy poprawiać, inne uzupełniać – wspomina Ewa Klimowicz członek zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Pocztowa 6.

To nie jedyny problem, z jakim musiała zmierzyć się wspólnota mieszkaniowa. Kolejny był natury finansowej.

- Remont przeprowadziliśmy przy wsparciu unijnych środków, więc podpisana została umowa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Opiewała na kwotę ok. 400 tys. zł., ale było to w 2014 roku. Niestety, podwyżki cen całkowicie zmieniły rynek i kwota ta urosła do ponad 500 tys. zł. - tłumaczy Zygmunt Klimowicz koordynator projektu Wspólnoty Mieszkaniowej Pocztowa 6.

W kosztach remontu partycypowało Miasto za pośrednictwem Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

- Miasto uczestniczy w funduszu remontowym i uczestniczy w kosztach remontu, tak jak większość właścicieli. Tak więc również uczestniczy w kosztach kredytu zaciągniętego na rzecz tej inwestycji i będzie spłacać swoją część raty. To chyba można zaobserwować, że od 2011 roku remontów jest znacznie więcej, a Miasto w tym pomaga – twierdzi Jerzy Lenard, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Twoja reakcja na artykuł?

24
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
6
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group