Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 7945
Zalogowanych: 50
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: „Julia” otwiera się na niepełnosprawnych

Wtorek, 15 lipca 2014, 7:14
Aktualizacja: Środa, 16 lipca 2014, 7:06
Autor: KSON
Region: „Julia” otwiera się na niepełnosprawnych
Fot. KSON
Huta Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach otwiera swoje hale produkcyjne dla turystów. Zwiedzanie tego ciekawego nie tylko historycznie zakładu Kotliny Jeleniogórskiej weszło do programu wielu wycieczek. W ubiegłym roku przewodnicy oprowadzający wycieczki po zakładzie obsłużyli około 60 tysięcy osób, a w tym roku zakłada się istotne zwiększenie odwiedzających. Pośród odwiedzających coraz częściej pojawiają się u nas osoby niepełnosprawne – mówi Gracjan Kieliański, szef 9 – osobowej grupy zakładowych przewodników.

Są wycieczki niesłyszących, niewidomych i inwalidów ruchu, a pośród odwiedzających nas seniorów coraz częściej zdarzają się osoby niedowidzące i niedosłyszące. Chcąc otworzyć swój zakład dla wszystkich – mówi pan Gracjan, zwróciliśmy się do Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych o pomoc w przeszkoleniu, jak postępować z niepełnosprawnymi wycieczkowiczami.

Takie szkolenie odbyło się 9 lipca. Przedstawiciele Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku, niedosłyszący i niewidomi wolontariusze z KSON mówili o najbardziej charakterystycznych oczekiwaniach niepełnosprawnych na trasie procesu produkcyjnego kryształów. Przeszli z nimi przez całą trasę zwracając uwagę na występujące jeszcze bariery architektoniczne. Niektórzy przewodnicy założyli na oczy specjalnie przygotowane zaciemnione okulary i przy pomocy białej laski próbowali się wczuć w rolę osoby niewidomej.

Wkrótce współpracę ze Stowarzyszeniem Inwalidów Wzroku rozszerzymy – opowiada pan Gracjan o doradztwo Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST” po to, abyśmy mogli się nauczyć choćby podstaw języka migowego.

- Jak twierdzi Marek Dębski z KSON-u, do Sejmiku przychodzi coraz więcej ofert ze strony okolicznych muzeów i właścicieli obiektów turystycznych. Chcą oni otwierać swoje obiekty także dla niepełnosprawnych, którzy ich zdaniem stają się coraz częściej uczestnikami turystycznych wypraw.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
211
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
9%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
16%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Nowe porządki przy Kolorowych Jeziorkach
 
Czechy
Wspólna modlitwa ponad granicami – pielgrzymka z Karpacza i Kowar do Małej Upy
 
Aktualności
Pendolino i parking przy PKP
 
Inne wydarzenia
Rajdowcy walczyli na trasie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group