Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 6028
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jubileusz z dymkiem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 12 marca 2008, 15:01
Aktualizacja: 15:02
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Nietypową pamiątką z 900–lecia Jeleniej Góry będzie komiks. Jego fabuła jest osnuta na najważniejszych wydarzeniach z historii Jeleniej Góry. Nad wydawnictwem pracują autorzy z Warszawy, ale pomysł zrodził się w głowie Jarosława Gromadzkiego, szefa Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Dzieło ma być wydane we wrześniu i kolportowane przy okazji wielkiego widowiska historycznego, którego areną będą lasy blisko krzyża milenijnego. Współautorem pozycji jest Ivo Łaborewicz, dyrektor oddziału jeleniogórskiego Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze.

– Zapronowałem kilka „obrazów” z dziejów miasta. Z czasów, zanim powstało, z okresu wojen husyckich, rozwoju Jeleniej Góry, wojny trzydziestoletniej, budowy Świątyni Pokoju, rozwoju przemysłu i handlu – mówi I. Łaborewicz. Będzie też nawiązanie do czasów najnowszych. Lat 70., strajków w 1980 i 1981 roku, stanu wojennego oraz początków lat 90. – Jednym z motywów będzie „handel łóżkowy”, który odniesie się do początków gospodarki rynkowej – usłyszeliśmy.

Wówczas bowiem, o czym nie wszyscy jeleniogórzanie pamiętają, co bardziej przedsiębiorczy mieszkańcy miasta wyszli z łóżkami polowymi i zaczęli handlować na śródmiejskim trakcie oraz na ulicy Jasnej, gdzie przez kilka miesięcy funkcjonowało nawet pół legalne targowisko. Wtedy także powstał targ na florze.

Ivo Łaborewicz dopracuje dialogi do komiksu, którego autorami będą związani z Warszawą Karolina Rodanowicz i Sebastian Pańczyk. To z kolei autorzy komiksu wydanego z okazji 60. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Będzie swego rodzaju „biletem wstępu” na wrześniowe widowisko historyczne, nad którym także pracuje Ivo Łaborewicz. Oczywiście wstęp na imprezę będzie darmowy. Co do komiksu, nie wiadomo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~PM 12-03-2008 16:01
Rodnowicz i Pańczyk nie wydali ŻADNEGO komiksu związanego z 60 leciem Powstania Warszawskiego, co więcej - ci autorzy NIGDY nie wydali ŻADNEGO komiksu. To zupełnie przypadkowi graficy z komiksem nie związani (Pańczyk jest autorem wideoklipów i animacji, jedna z nich Wilq rzeczywiście jest na podstawie komiksu), zresztą graficy dosyć przeciętni. Wypisywanie o nich takich bzdur to jest zwyczajne okłamywanie czytelników. Nie wiem skąd Jarosław Gromadzki wytrzasnął tych ludzi i dlaczego nie zaangażował do tego projektu profesjonalistów. Szkoda, że to wszystko finansowane jest za publiczne pieniądze
~Jarosław Gromadzki 13-03-2008 9:10
Skoro zostało wywołane moje nazwisko... Pan/Pani PM w sporej części ma rację. Ale... 1. Proponuję poczekać z żalami aż zobaczymy efekty pracy artystów. 2. PM ma rację.Nastąpiło przekłamanie na zasadzie, "głuchego telefonu" którego sprawcą jestem ja. PRZEPRASZAM. Nie zweryfikowałem i nie uściśliłem w porę otrzymanej informacji i trafiła ona zbyt szybko (na etapie bardzo wstępnych kalkulacji i ustaleń) do żądnych wiedzy mediów w nieco zniekształconej formie. Państwo Rodnowicz i Pańczyk nie są autorami komiksu związanego z 60- leciem Powstania Warszawakiego. 3. W/w artyści dostali dopiero propozycję przedstawienia wizji komiksu co nastąpi "bardzo bliskim niebawem". Na podstawie zaakceptowanej przez roducentów widowiska (czyli JCK) wizji komiksu otrzymają zlecenie. 4. Wytrzasnął :-) opierając się na opinii zaufanych artystów pracujących "w" i znających środowisko grafików w Polsce. W razie wątpliwości należy wrócić do p-tu pierwszego :-). Po szczegóły zapraszam do JCK Z pozdrowieniami dla czytelników portalu Jelonka. J.Gromadzki
~PM 13-03-2008 16:19
Szanowny Panie Gromadzki! Nie wiem co to za "zaufani artyści" Pana dezinformują i dlaczego polecają tak przypadkowych ludzi (niewiedza?). To tak jakby do drużyny grającej w futbol zaangażował Pan koszykarza na zasadzie, że "on też gra w piłkę". Komiks to sztuka narracyjna, nie graficzna. Dla Pańskiej informacji: z naszego pięknego miasta (i z regionu - np. Wleń, Gryfów) pochodzi kilku wybijających się RYSOWNIKÓW KOMIKSÓW, wybijających się w skali kraju - O.Ciszak jest wręcz zaliczany do grupy trzech - czterech najlepszych twórców w Polsce. Zatrudnianie (bez konkursu) do realizacji projektu JCK tych dwojga amatorów (amatorów w dziedzinie komiksu) to dla mnie zupełnie niezrozumiała sprawa. Trzy lata temu w jeleniogórskim BWA odbyła się wystawa "Pomysł na komiks" - była to prezentacja dokonań najwybitniejszych twórców młodego i średniego pokolenia polskich rysowników komiksów, przy okazji wernisażu część z tych artystów przyjechała do Jeleniej Góry. Założę się, że namiary na nich wszystkich są w bazie danych BWA - wystarczyłby JEDEN TELEFON!
~furtian 13-03-2008 17:07
A może z okazji 900 - lecia kupić i rozstawić w Jeleniej Górze choćby tylko 90 koszy na śmieci? I najlepiej by te kosze były jeszcze opróżniane. I jeszcze jedno.... by ktoś jeszcze przynajmniej w centrum Jeleniej posprzątał.
~JG do PM :-) 14-03-2008 8:23
Zapraszam Pana/Panią do JCK na rozmowę przy kawie lub herbatce. Będzie mi bardzo miło gościć. Telefon kontaktowy na stronie JCK. p.s. Warstwa narracyjna w 90% jest autorstwa mojego i Pana Ivo Laborewicza.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group