Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 7659
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jubileusz w plenerze i w komiksie

Środa, 6 sierpnia 2008, 8:34
Aktualizacja: 9:47
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jubileusz w plenerze i w komiksie
Tak wygląda pierwsza strona komiksu o dziejach Jeleniej Góry.
Fot. Organizator
Widowisko historyczne dla upamiętnienia 900–lecia Jeleniej Góry już za miesiąc. Po 15 sierpnia zaczynają się intensywne próby przed tym wydarzeniem roku jubileuszowego. Powstał już komiks, który jest jednym z jego elementów.

– Właśnie skierowaliśmy jego wydanie do druku – mówi Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Komiks to opowieść o dwóch chłopcach, którzy do stolicy Karkonoszy docierają pociągiem i… gubią się. Błądząc po mieście i jego okolicach spotykają Ducha Gór, który służy im za przewodnika.

Komiks, do którego rysunki wykonał artysta z Krakowa, będzie swoistym przewodnikiem przez widowisko, które zabierze publiczność w świat dziejów Jeleniej Góry i poprzez najważniejsze chwile jej historii, doprowadzi do czasów współczesnych.

Spektakl ma 10 części. Scenariusz opracował Jarosław Gromadzki we współpracy z Ivo Łaborewiczem, historykiem i szefem oddziału Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. Kanwą będą postaci historyczne charakterystyczne dla poszczególnych epok w dziejach miasta. Wokół nich rozbudowano sceny ilustrujące przeszłość stolicy Karkonoszy. W sztuce zagra około 130 osób na sporej przestrzeni wzgórz w okolicach Dziwiszowa.

To największe tego typu przedsięwzięcie w Jeleniej Górze. Akcja dziać się będzie w pobliżu krzyża milenijnego. Niebawem staną tam konstrukcje dekoracji. Scenariusz wydarzenia został już rozpisany. Całość będzie reżyserował Tadeusz Wnuk z Teatru Jeleniogórskiego.

– Po kostiumy pojedziemy dwoma autokarami do Opery Wrocławskiej. Tam będą robione przymiarki. Garderoba zostanie zorganizowana w specjalnych kontenerach – mówi Jarosław Gromadzki.

Organizatorom nie udało się zebrać wcześniej przewidzianej liczby statystów, ale nie przeszkodzi to w odegraniu poszczególnych scen. Zaangażowane zostaną także bractwa rycerskie oraz aktorzy profesjonalni. Wszyscy muszą być dyspozycyjni od połowy sierpnia: wówczas zaczną się próby przed samym widowiskiem.

Przedsięwzięcie ma kosztować około 350 tysięcy złotych. Początek: 5 września wieczorem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group