Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 8193
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jubileusz koła PTTK

Niedziela, 26 maja 2019, 10:17
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 maja 2019, 21:29
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jubileusz koła PTTK
Fot. Przemek Kaczałko
Zarząd Koła PTTK Nr 30 „Nauczycielskiego” przy Oddziale ZNP w Jeleniej Górze wraz Oddziałem PTTK „Sudety Zachodnie” zorganizowały wczoraj (25.05) Konferencję Krajoznawczą: Nauczyciele regionu jeleniogórskiego – jako inicjatorzy turystyki szkolnej z okazji Jubileuszu 60–lecia Koła PTTK nr 30 przy Oddziale ZNP Jelenia Góra.

Spotkanie odbyło się w Galerii na Górze w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, przy ul. Jana Matejki 28. W programie znalazły się: referaty okolicznościowe i wspomnieniowe, prezentacja multimedialna zdjęć i pamiątek, wystawa fotografii, premiera wydawnictwa okolicznościowego z serii „Zeszyty Historyczne” RPK, czy rozmowy wspomnieniowe.

Moje początki turystyczne i krajoznawcze to mój sąsiad z drugiej strony ulicy - Teofil Ligenza vel Ozimek, który okazał się takim "podstępnym" człowiekiem, który zwabił mnie na spotkanie, które okazało się egzaminem na przodownika turystyki pieszej - zdałem i od tego się zaczęło - wspomina Krzysztof Tęcza, prezes Oddziału PTTK Sudety Zachodnie.

Warto zaznaczyć, że były to inne czasy i wówczas młodzież i dorośli bardziej garnęła się do takich działań.

Nikogo wtedy nie interesowało czy dostanie za to jakieś pieniądze, czy nie. Chodziło o fakt zorganizowania imprezy, żeby ktoś przyszedł, żeby ktoś był zadowolony - zaznaczył K. Tęcza, który wspomina, że profesor Ligenza słynął z szybkiego chodu. - Chwila nieuwagi i wycieczka traciła go z oczu. Profesor musiał co jakiś czas oglądać się do tyłu, czy wycieczka nadąża - miałem wtedy koło 20 lat, a profesor był już bardzo dojrzały. On do domu wbiegał po schodach, nie potrafił powoli wchodzić - opowiada prezes jeleniogórskiego oddziału PTTK.

Koło PTTK nr 30 powstało w roku 1958 z inicjatywy Teofila Ligenzy vel Ozimka, który był prezesem tego Koła przez 40 lat. W czasie sześćdziesięciu lat przez Koło przewinęło się ponad 550 osób, większości nauczycieli z regionu jeleniogórskiego. Organizowano różnorakie imprezy turystyczne, jak rajdy, wycieczki, obozy wędrowne, konkursy typu zgaduj-zgadula, kuligi, zwiedzania zakładów pracy, a w okresie jesienno-zimowo-wiosennym – wyjazdy do Wrocławia celem zwiedzania zabytków i muzeów oraz na spektakle …operetkowe, które cieszyły się ogromnym wzięciem - opisuje Andrzej Mateusiak, wiceprezes PTTK "Sudety Zachodnie".

Twoja reakcja na artykuł?

9
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
438
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group