Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 3759
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Jubileusz 90–lecia Ligi Ochrony Przyrody

Wtorek, 18 grudnia 2018, 13:17
Aktualizacja: Środa, 19 grudnia 2018, 7:42
Autor: Krzysztof Tęcza
Szklarska Poręba: Jubileusz 90–lecia Ligi Ochrony Przyrody
Fot. Użyczone/Archiwum K. Tęczy
W Ośrodku Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie odbyła się uroczystość jubileuszu 90–lecia Ligi Ochrony Przyrody.

Oczywiście jubileusz dotyczył LOP w skali krajowej. W naszym regionie wygląda to nieco inaczej. Nie umniejszając jednak znaczenia istnienia organizacji, zajmującej się działaniami na rzecz ochrony przyrody obiektywnie trzeba stwierdzić, że Oddział LOP działający na ziemi jeleniogórskiej należy do jednych z najprężniej działających w całym kraju.

Wiadomo, że w ostatnich czasach wszelkie organizacje społeczne, ze względu na brak finansowania, przeżywają kryzys. Jednak od tej reguły są wyjątki. I właśnie takim wyjątkiem jest Oddział LOP, który obecnie swoją siedzibę ma w Piechowicach. Wynika to z zaangażowania działaczy, którzy od wielu lat pracują dla organizacji społecznie, poświęcając swój wolny czas, ale także czyniąc to kosztem swoich rodzin. Taka jest niestety prawda.

W naszym regionie osobą zajmującą się sprawami ochrony przyrody w ramach LOP jest mieszkaniec Piechowic Zdzisław Gasz. Dodam, że jest on honorowym obywatelem tego miasta. Jest człowiekiem, który nie szczędzi sił, by poprzez działania na rzecz ochrony przyrody uczulać na nie dzieci i młodzież szkolną. Dlatego organizuje, oczywiście we współpracy z innymi, wiele imprez, wycieczek czy konkursów skierowanych do młodzieży. Dzięki temu dzieci nie tylko działają na rzecz ochrony przyrody, ale także uświadamiają o tej konieczności innych.

Oddział LOP pod wodzą Zdzisława Gasza działa niezmiennie od kilku dekad i w tym czasie zorganizował wiele konkursów dla młodzieży, w których wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Na spotkaniu jubileuszowym wręczono wiele wyróżnień i nagród dla zwycięzców poszczególnych eliminacji, ale wręczono także wiele wyróżnień i odznaczeń, w tym państwowych zasłużonym działaczom LOP. Dodam tylko, że gościny uczestnikom uroczystości udzielił Karkonoski Park Narodowy, a dyrektor Parku Andrzej Raj zobowiązał się do dalszej współpracy z LOP oraz do wspierania finansowego jego działalności w przyszłym roku.

Ponieważ działalność organizacji działających na zasadach pracy społecznej jest niezwykle ważna dodam, że praca i starania Zdzisława Gasza zostały dostrzeżone i został on wyróżniony najwyższym odznaczeniem Ligi Ochrony Przyrody - „Zielonym Sercem Przyrodzie”.

Nie mniej ważnym wyróżnieniem został uhonorowany długoletni działacz LOP Józef Szafrański. Przyznano mu tytuł honorowego członka LOP.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
137
Nigdy
23%
Rzadko
44%
Czasami
20%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group