Poniedziałek, 20 marca
Imieniny: Aleksandry, Klaudii
Czytających: 9084
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: JOÃO de SOUSA & FADO POLACO już wkrótce w jeleniogórskim JCK

Poniedziałek, 24 grudnia 2012, 8:01
Aktualizacja: 8:03
Autor: Andrzej Patlewicz
Jelenia Góra: JOÃO de SOUSA & FADO POLACO już wkrótce w jeleniogórskim JCK
Fot. Organizator
Na ten niezwykły koncer zaprasza Jeleniogórskie Centrum kultury 26 stycznia 2013 o godzinie 19.00 do Sali widowiskowej przy ul. Bankowej 28/30. Bilety w cenie 35 zł do nabycia w sekretariacie JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na stronie www.jck.pl [zakładka BILETY].

Płyta João de Sousa & Fado Polaco, która ukazała się w Polsce i w Portugalii, opowiada historię poszukiwania własnej tożsamości kulturowej. Jak mówi sam artysta: „Kiedy w poszukiwaniu moich korzeni rozpocząłem kompletowanie repertuaru na tę płytę zdałem sobie sprawę, że znałem te melodie od zawsze. Że zawsze były mi bliskie.”

To współczesne połączenie portugalskiego dziedzictwa muzycznego: Fado i folkloru z polską kreatywnością i zmiennością. Wprawiony odbiorca może odnaleźć w Fado Polaco odwołania nawet do bogactwa muzycznego przedwojennej Polski, jak w duecie João z Natalią Grosiak „Miłość ci wszystko wybaczy”.

João de Sousa pokazuje wyjątkowe i współczesne podejście do muzyki Fado, otwarte na nowe wpływy muzyczne i jednocześnie zachowujące tradycję. Fado, jazz, flamenco, portugalski folklor połączony z afrykańskimi i arabskimi inspiracjami tworzą unikalną wizję Fado Polaco.
Na płycie znajdują się pieśni, które w Portugalii są absolutnymi standardami muzyki Fado (Fado Meia-Noite, Fado Menor do Porto i Fado Menor) i bardziej nowoczesne Fado (Vida tão estranha, O Cacilheiro), utwory wielkiego piosenkarza José Afonso i własne kompozycje João de Sousa.

João Nuno Faria Teixeira de Sousa urodził się w Porto, na północy Portugalii, skąd wyjechał najpierw do Barcelony, potem do Londynu aby w końcu osiąść we Wrocławiu. Już jako dziecko odkrył swój talent muzyczny a z pierwszym koncertem wystąpił jako czternastolatek. Jest wokalistą, piosenkarzem, tekściarzem i gitarzystą, laureatem kilku konkursów muzycznych w Portugalii, autorem muzyki filmowej i teatralnej.
João de Sousa wydał dwie płyty: z projektem Pensão Listopad (portugalski i polski folk łączący się z jazzem) i formacją João gdzie flirtuje z muzyką pop, zachowując swój charakterystyczny liryzm i ambicje muzyczne.

Głos Portugalczyka znany jest również z projektu Ariel Ramirez Tango i współpracy z Mikromusic i Smolikiem.
Na żywo wokalista inicjuje bliski kontakt z publicznością dzięki czemu podczas koncertów tworzy się niepowtarzalna i poruszająca energia. João de Sousa opowiada po polsku swoje Fado a publiczność ma wrażenie, że znajduje się w klimatycznej tawernie, gdzieś pośród wąskich uliczek Lizbony.
Śpiewając João de Sousa tworzy opowieści o swoim ‘saudade’, o utraconej miłości, niesprawiedliwości na świecie, o codziennym życiu nad Atlantykiem i snuje refleksje na temat życia, i śmierci. Jego aksamitny i mocny głos wyraża nieodzowną życiową pasję a dzięki bogatej skali wyrazu wywołuje wzruszenie i melancholię, uwodzi świeżością, młodością, oryginalnością...

Pozostały skład zespołu:
Marcin Spera – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kontrabasu jazzowego. Współpracował z osobistościami polskiej sceny jazzowej i wybitnymi muzykami zagranicznymi. Koncertował w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Rumunii, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech.
Martin Złotnicki - student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego. Pasjonuje go przede wszystkim kameralistyka, która umożliwia tworzenie wyjątkowej przestrzeni. To w niej realizuje swoje artystyczne wizje.
Ireneusz Folusz - To jeden z najlepszych perkusistów flamenco w Polsce. Gra na cajon – tradycyjnym hiszpańskim instrumencie. Swoje umiejętności doskonalił na kursach prowadzonych przez najwybitniejszych hiszpańskich artystów, z którymi wielokrotnie współpracował.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
611
maksymalnie 150
84%
od 151 do 459
6%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group