Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7285
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: JFOON walczy o ochronę danych osobowych

Sobota, 16 stycznia 2016, 8:05
Aktualizacja: 8:07
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: JFOON walczy o ochronę danych osobowych
Fot. Archiwum Jelonki.com
Po licznych sygnałach wyłudzania danych osobowych podczas zawierania umów cywilno– prawnych, głownie z bankami (ale nie tylko), Jeleniogórskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych zgłosiło problem posłom ziemi jeleniogórskiej, Związkowi Banków Polskich oraz Generalnemu Inspektorowi Danych Osobowych. Ten ostatni zapowiedział dogłębną analizę tego problemu i nie wyklucza zmian legislacyjnych w tym zakresie, ale póki co mieszkańcy muszą sami chronić swoje dane osobowe.

- Wielokrotnie do naszych organizacji zrzeszonych w Jeleniogórskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych zgłaszali się nie tylko ich członkowie z problemem wymuszania przy zawieraniu różnego rodzaju umów cywilno-prawnych zgody na kopiowanie dokumentów tożsamości – mówi Bogusław Gałka – przewodniczący JFOON. – Dlatego zwróciliśmy się do posłów ziemi jeleniogórskiej, do Związku Banków Polskich jak i Generalnego Inspektora Danych Osobowych, by zasygnalizować ten ważny problem. W naszej ocenie dla zabezpieczenia bezpieczeństwa, dowód osobisty powinien służyć do potwierdzenia tożsamości i wiarygodności danych, jakie podaje dana osoba przy zawieraniu umowy. Jednak bardzo swobodne kserowanie lub skanowanie przy tej okazji dokumentów tożsamości przez przedstawicieli różnych branż np. finansowych, ubezpieczeniowych, uczelniach, uważamy już za zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych – dodaje przewodniczący JFOON.

Przedstawiciele JFOON przekonują, że coraz częściej dochodzi do tzw. „kradzieży tożsamości” i każdy może paść ofiarą tego przestępstwa.

- Cieszy fakt, że Generalny Inspektor Danych Osobowych zapowiedział dogłębną analizę tego problemu i nie wyklucza zmian legislacyjnych w tym zakresie – mówi Ligia Jamer, przewodnicząca Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. - Do tego czasu jednak ważne jest by uczulać Polaków na to, by chronili swoje dane i swoje dokumenty, bo wykorzystanie danych w nich zawartych przez osoby nieuczciwe może spowodować nie tylko wymierne straty finansowe, ale narazić na szereg kłopotów – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
316
Tak
12%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group