Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 8174
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jeszcze w grudniu pojedziemy nowym mostem przez Bóbr

Piątek, 2 grudnia 2011, 8:03
Aktualizacja: Sobota, 3 grudnia 2011, 8:17
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Jeszcze w grudniu pojedziemy nowym mostem przez Bóbr
Fot. Angela
Prace przy pierwszym etapie budowy obwodnicy południowej idą pełną parą. W drugiej dekadzie grudnia ma się zakończyć budowa pierwszego z dwóch mostów przez rzekę Bóbr przy ul. Wincentego Pola w Jeleniej Górze, który zostanie otwarty dla ruchu. Stary most, gdzie ruch odbywa się wahadłowo, zostanie zamknięty i wyburzony.

Budowa pierwszego etapu obwodnicy południowej od ul. Wincentego Pola do ul. Sudeckiej ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku. W tym roku jednak kierowców czekają pewne zmiany. W połowie grudnia ruch samochodów ma być skierowany na nowy most przy ul. Wincentego Pola, bo stary zostanie najpierw wyburzony do fundamentów i odbudowany od nowa.

– Budowa tych dwóch mostów jest jednym z najtrudniejszych zadań, ale pogoda sprzyja wykonawcy i prace w bardzo szybkim tempie idą do przodu – mówi Jerzy Bigus, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.
Roboty wykonuje wyłonione w drodze przetargu konsorcjum firm, z liderem ABM Pol – Dróg z Legnicy. Wartość inwestycji to niemal 83 mln zł, z czego 50 procent ma stanowić dofinansowanie unijne.

Zakres prac całej inwestycji obejmuje zarówno budowę drogi na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wincentego Pola do skrzyżowania z ulicą Sudecką przy wylocie w kierunku na Karpacz i Kamienną Górę, jak i węzła Grabarów. W części drogowej prace są prowadzone na odcinku ponad dwóch kilometrów z towarzyszącą jej drogą dla pieszych i rowerzystów, która będzie pokryta , kostką betonową. Wybudowane zastaną też wiadukt oraz estakada drogowa o łącznej długości 149 metrów nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi linii do Wrocławia.

W ramach budowy węzła Grabarów powstaje wiadukt o konstrukcji stalowej nad krajową „trójką” wraz z przebudową istniejących zjazdów w kierunku ulicy Wincentego Pola oraz z budową nowego mostu nad Bobrem i przebudową istniejącego. Poszerzona zostanie też ulica Konstytucji 3 Maja na pasy wjaydu i wyjazdu.

Jedna z firm, która brała udział w przetargu na wykonanie tej inwestycji i zaproponowała najniższą cenę, a następnie została zdyskwalifikowana z przetargu z powodu braku kompletu dokumentów i przez długi czas sądziła się z miastem ostatecznie przegrywając proces sądowy, obecnie jest ścigana przez komornika. Gdyby więc urzędnicy na czas nie zainterweniowali i nie odrzucili jej oferty, o obwodnicy południowej można byłoby tylko marzyć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group