Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7093
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeszcze o występach zwierząt w cyrku

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 kwietnia 2016, 8:31
Aktualizacja: 8:39
Autor: UM (komunikat)
Fot. Archiwum
Po nagłośnieniu rzekomego zakazu występowania cyrków ze zwierzętami w Słupsku pojawiły się też u nas pytania o to, czy w Jeleniej Górze taki zakaz też się pojawi. Zapytaliśmy o tę opinię w stowarzyszeniu, które zajmuje się prawami zwierząt, to znaczy w Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami.

- Teza, że „w Słupsku nie będą występowały cyrki ze zwierzętami” – usłyszeliśmy w TOZ jest nieprawdziwa – informuje Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Taki zakaz wydano wyłącznie w odniesieniu do terenów komunalnych. Z oczywistych prawnych powodów taka decyzja nie może dotyczyć terenów prywatnych. I należy zauważyć, że występ cyrku ze zwierzętami miał miejsce także w Słupsku, właśnie na wynajętych terenach, które nie należą do miasta.

Cała sprawa ma kilka innych, znacznie ważniejszych aspektów. Związane są one przede wszystkim z bezpieczeństwem ludzi i zwierząt w trakcie takich występów i przygotowań do nich, a także z poszanowaniem praw zwierząt, które „pracują” w cyrkach. Chodzi o opiekę weterynaryjną, obecność weterynarza na widowni w trakcie występu, który dysponuje możliwościami uspokojenia zwierzęcia, gdyby ono nagle stało się agresywne (i nie chodzi wcale o zastrzelenie). Nadzór nad tym sprawuje Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Nie ma takiego przepisu, który zakazuje angażowania zwierząt do występów cyrkowych w ogóle, więc nie można w tej sytuacji administracyjnie wdrażać lokalnego prawa w takim zakresie. Natomiast w interesie i ludzi, i zwierząt, dla których pokazy są często naturalnym sposobem rozładowania emocji, należy wdrażać procedury ściśle chroniące prawa zwierząt.

Gdybyśmy – dla przykładu – zakazali pokazów woltyżerki w cyrkach, to równie dobrze można byłoby rozciągać ten zakaz na końskie gonitwy, pokazy woltyżerki w innych miejscach (a przecież są organizowane nawet mistrzostwa świata w tej dyscyplinie), skoki przez przeszkody, itp., itd. Umiar i szacunek wobec zwierząt jest ważny, a nie administracyjne (i z reguły – nieskuteczne) i formalne zakazy decyzje, pozostające zresztą w niezgodzie z prawem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~klik 5-04-2016 9:05
Sprawy zgłaszane przez funkcjonariuszy PiS-u są niewiarygodne z urzędu!!! Wiarygodność zyskuje się poprzez przestrzeganie prawa. Nad PiS-em ciąży piętno Trybunału Konstytucyjnego!!! Nie do wybaczenia!!! Choćby to była dziura w jezdni to jak to będzie robił ktoś nad kim ciąży piętno TK będzie niewiarygodny!!!
~zaboberek 5-04-2016 9:55
Osobiście do cyrku nie chodzę od dawna,ale uważam że to nieraz jedyna okazja aby dziecko zobaczyło "dzikie" zwierzę na żywo.Nie każdego rodzica jest stać aby jechać do ZOO.Inną sprawą jest żądanie aby te zwierzęta miały zapewnioną należytą opiekę weterynaryjną. Czy zwierzęta w ogrodach zoologicznych żyją w warunkach wolnościowych?
~x 5-04-2016 10:08
Cyrk to niektórzy pseudo obrońcy zwierząt mają w głowie.
~jkhjkjk 5-04-2016 10:11
PiS jest szkodnikiem, który zaczadza umysły mniej wyrobionych LUDZI. W sprawie usunięcia zwierząt z cyrku - WYJĄTKOWO POPIERAM.
~ 5-04-2016 10:36
zaboberek, do cyrku z dzieckiem oglądać dzikie zwierzęta?? gratuluję pomysłowości, a słyszałeś może o takim czymś jak ZOO?
~gluś 5-04-2016 10:56
a kiedy obrona dzikich zwierząt mordowanych przez myśliwych?
~ohyda 5-04-2016 11:31
Mam odruch wymiotny jak czytam to co ten wiklik pisze. Przez cały kraj przetacza się dyskusja nad tym, że nieetyczne i okrutne jest wykorzystywanie zwierząt w cyrkach, dlatego w wielu miastach odmawia się pozwolenia na stawianie namiotów cyrkowych na gruntach miejskich. Ale do tego ma to ła widać to nie dociera i sieje swoją propagandę jeszcze rodem z PZPRu
~ 5-04-2016 12:51
Cyrk to świetna sprawa. Sejm to tylko gó....ny zamiennik.
~bolo876 5-04-2016 13:11
To może zlikwidować psy tropiące narkotyki, mat. wybuchowe a może przewodników osób niewidomych !!!
~aaaaaaad 5-04-2016 13:40
Takich bzdur to ja dawno nie czytałam! Ciemnogród i hipokryzja!
~dzwdddw 5-04-2016 15:04
A może pozamykać wszystkie ZOO, tam też zwierzęta się męczą. Słonie proponuje niech wezmą obrońcy zwierząt. :)
~paradise 5-04-2016 21:05
Miejsce dzikich zwierząt jest na wolności!
~ant 5-04-2016 22:17
a miejsce psychicznych w wariatkowie!
~ 5-04-2016 22:40
Zobaczcie w w jakich warunkach wegetują kury. Ile koni jest zabijanych bo połamały nogi w lesie ciągnąc wielkie drzewa gdy są bite batem . Idioci !
~ 6-04-2016 0:19
Ile chorych jest pisorów i o dziwo występują i myślą co by tu jeszcze spieprzy !
~moniaz 6-04-2016 12:32
zdroworozdsądkowo porównajcie warunki bytwania tygrysa w zoo a w cyrku nic dodac nic ujać o ile mi wiadomo w zoo dodatkowo nie tresuje się zwierzat
~ 6-04-2016 17:10
O czym Państwo piszecie porównując warunki bytowania zwierząt w zoo i w cyrku? Przecież to niebo a ziemia! Nawet w filmach dla dzieci potępia się cyrki ze zwierzętami. Co innego występy ludzi na trapezie i magików albo klaunów, a co innego zwierzęta na scenie tresowane w nie wiadomo jaki sposób. Cały cywilizowany świat to potępia, tylko jeleniogórzanie wciąż 10 lat za Etiopią. Jak ktoś chce pokazać dziecku dzikie zwierzęta, to niech jedzie do zoo we Wrocławiu, pociąg teraz jednie niedługo i taniej niż autobus, jest toaleta w razie potrzeby, więc nic się dziecku nie stanie. A do zoo można dojechać komunikacją miejską za 3,00 zł.
~ 7-04-2016 11:22
Panie Wiklik, pańskie tłumaczenia są mętne i asekuranckie. Czy "Miasto" jest tak zachłanne, że nie pogardzi i takim groszem za wynajęcie swego terenu cyrkom? Wszyscy wiemy, że prywatne to inna bajka.
~Ala 8-04-2016 11:21
Jeśli prawo nie zabrania występów cyrków, a prawo tworzą ludzie, to znaczy, że jest to legalne i LUDZIE tworzący prawo nie dopatrzyli się w tym niczego, co mogłoby świadczyć o rzeczywistych nadużyciach... Od dziesięcioleci cyrk w Polsce funkcjonuje bez żadnych spraw w sądzie, więc dlaczego na litość, powiedzmy Instancji Wyższych, my dopatrujemy się wykorzystywania?
~Lenka 10-04-2016 18:05
Komuś zamarzyła się afera i rozpętał burzę... Gdyby zwierzakom w cyrkach działa się krzywda, to byłoby to nielegalne, a skoro występy zwierzaków są legalne, to chyba nie mamy o czym rozmawiać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group