Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 7649
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Jeleniosfera” podczas trzeciej odsłony LWT

Poniedziałek, 2 sierpnia 2010, 11:58
Aktualizacja: Wtorek, 3 sierpnia 2010, 8:45
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: „Jeleniosfera” podczas trzeciej odsłony LWT
Fot. TEJO
Dwadzieścia jeden pań i trzech panów w wieku gimnazjalno–licealnym rozpoczęło dziś w Jeleniogórskim Centrum Kultury 13–dniową sceniczną przygodę w ramach trzeciego turnusu warsztatów „Lato w teatrze” pod patronatem Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie.

Organizatorom trzeciego turnusu udało się namówić do współpracy znakomitych aktorów: Katarzynę Janekowicz z Teatru im. Norwida, oraz Jana Kochanowskiego związanego z Teatrem Cinema. Z młodzieżą pracuje też Łukasz Duda z JCK, szef Teatru Odnalezionego i animator życia teatralnego dorastających jeleniogórzan. Grupę scenograficzną prowadzi Wiktor Szybałdin z Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Łukasz Duda zadba także z młodzieżą o wizerunek LWT w mediach oraz o promocję spektaklu „Jeleniosfera”.

Dziś – podczas pierwszego dnia – onieśmielona nieco młodzież miała okazję poznać się wzajemnie. Wśród uczestników jest kilka osób ze sporym doświadczeniem scenicznym. Są też jednak zupełni nowicjusze, którzy na deskach staną – jako wykonawcy widowiska – pierwszy raz. – Kiedyś grałam Choinkę – śmiała się jedna z uczestniczek. – Teraz jednak będzie na pewno poważniej – dodała.

Łukasz Duda wyjaśnił młodzieży, że główny cel warsztatów to nie tylko realizacja widowiska. – To stworzenie rozumiejącego się zespołu ludzi i nabranie umiejętności pracy artystycznej w grupie – powiedział. Dodał, że w teatrze taka właśnie współpraca każdego z każdym jest nieodzownym elementem powodzenia całości przedsięwzięcia.

Do środy młodzi ludzie – podzieleni na trzy grupy – będą poznawać różne teatralne środki wyrazu. – To będą ćwiczenia, rozgrzewki, gry – zapowiedział Jan Kochanowski, który szczególny nacisk położy w swojej pracy na pantomimę. Od czwartku zacznie się już praca koncepcyjna nad spektaklem zatytułowanym „Jeleniosfera”. Sztuka ma nawiązywać do teatru industrialnego. Były nawet założenia, aby wystawić ją w przestrzeni poprzemysłowej, ale – ostatecznie – miejscem premiery (18 sierpnia) będzie sala widowiskowa przy ulicy Bankowej.

Dodatkową atrakcją dla młodzieży będzie możliwość poznania tricków animacji komputerowej. O tę stronę przedsięwzięcia zadba Marek Staszak, który udzieli adeptom sceny kilka lekcji.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group