• Sobota, 25 stycznia 2020
  • Godz. 17:21
  • Imieniny: Elwiry, Miłosza, Pawła
  • Czytających: 5723
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Jeleniogórzanie wrobieni w kredyty

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 13 stycznia 2014, 8:30
Aktualizacja: Wtorek, 14 stycznia 2014, 14:51
Autor: Angela
Fot. Angela
Kiedy w marcu 2013 roku do drzwi Wojciecha Kutwina i jego konkubiny zapukał windykator i zapytał, dlaczego nie spłacają kredytów, oboje poczuli się jak w ukrytej kamerze, bo żadnych kredytów nie brali. Teraz nie jest im do śmiechu, bo banki kierują sprawy do sądów. Nie wierzą jeleniogórzanom, którzy tłumaczą, że podpisy na dokumentach kredytowych zostały sfałszowane, a oni nigdy nie byli w miastach, w których wypłacono pożyczone pieniądze. Kolejna rozprawa odbędzie się 21 stycznia br.

Historia pary jeleniogórzan brzmi jak scenariusz filmu „Złodziej tożsamości. Z tym, że dla nich nie jest to komedia, ale dramat.

- Na moją konkubinę Stefanię Tomuś zaciągnięto aż trzy kredyty, łącznie na ponad 23 tys. zł, na mnie wzięto jeden kredyt o wartości 12 tysięcy zł, ale z odsetkami do spłaty jest już ponad 16 tys. zł – pokazuje dokumenty Wojciech Kutwin. – Ja się z tego śmiałem. Nie wierzyłem, że to możliwe, ale moja pani się załamała. Teraz wpisano ją już do rejestru dłużników. Walczymy, ale udowadnianie, że nie jesteśmy wielbłądami jest trudne i absurdalne – mówi pan Wojciech.

O tym, że ciążą na nich niespłacane zobowiązania jeleniogórzanie dowiedzieli się od windykatora.
- Popołudniową porą do naszych drzwi zapukał windykator, wszedł do środka i zapytał dlaczego ja nie spłacam kredytu – relacjonuje jeleniogórzanin. – Rzeczywiście mam kredyt w swoim banku w Jeleniej Górze, ale spłacam go regularnie. Zrobiłem wielkie oczy i powiedziałem, że mogę okazać potwierdzenia wpłat. Kiedy jednak dowiedziałem się, że chodzi o inny kredyt zaciągnięty w oddziale banku w Bielawie, gdzie nigdy nie byłem, uśmiechnąłem się. Myślałem, że to żart. Podczas przeglądania dokumentów windykator wyciągnął pisma w sprawie innych dłużników. Moja konkubina zobaczyła przez ramię, że trzy z nich dotyczą jej. Zapytaliśmy co to jest i tak dowiedzieliśmy się, że moja Stefania ma trzy kredyty zaciągnięte m.in. w Gdańsku i Mysłowicach koło Katowic – dodaje pan Wojciech.

Para zgłosiła sprawę na policję. Złożyła też doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do bielawskiej prokuratury, która umorzyła śledztwo ze względu na „niewykrycie sprawcy”. W ostatnim czasie jeleniogórzanie zostali poinformowani, że ich sprawy włączono do postępowania prowadzonego przeciwko konkretnej osobie, pracownicy banku. W prywatnym śledztwie nasi mieszkańcy dowiedzieli się również na czyje konto trafiły pieniądze.

- Mimo to banki żądają spłaty zadłużenia i kierują postępowanie do e-sądów, które zaocznie, nie sprawdzając niczego wydają nakazy odzyskania długu – mówi Wojciech Kutwin. - Odwołaliśmy się od tych decyzji. Najbliższa rozprawa ma się odbyć w jeleniogórskim sądzie 21 stycznia br., kolejna w marcu br. – dodaje.
Jeleniogórzanie podejrzewają też skąd mogły wypłynąć ich dane i to będą próbowali udowadniać w sądzie.

- Kilka lat temu na jednej z jeleniogórskich ulic było biuro kredytowe połączone z ubezpieczeniami. Pracowała w nim pewna pani (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). Ja robiłem tam sobie kalkulacje OC samochodu i podawałem tam dane, a moja konkubina kiedyś zaciągnęła w tym biurze kredyt, który oczywiście spłaciła. Później biuro zostało zamknięte, a nasze dane zostały przekazane dalej. Jak się nieoficjalnie dowiedziałem, w podobny sposób oszukanych zostało około 150 osób z Jeleniej Góry i regionu – dodaje.

Podinspektor Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy jeleniogórskiej policji tej informacji nie potwierdza, ale też nie zaprzecza. Trudno to bowiem teraz sprawdzić. Rzecznik sądu apeluje natomiast, że jeśli kogoś spotkała podobna historia, powinien jak najszybciej zgłosić to na policję. Większa liczba poszkodowanych może przyspieszyć postępowanie przeciwko winnym. I na to liczą też mieszkańcy, którzy się do nas zgłosili.

- Nie spłacamy tych kredytów, bo nie nigdy ich nie braliśmy, a poza tym nie mamy z czego. Ja jestem na rencie, moja konkubina na emeryturze – mówi jeleniogórzanin. – Wiele ludzi ma kredyty i nawet o tym nie wie, bo banki wysyłają zawiadomienia na fikcyjne adresy podane przez oszusta. Do nas też nie przychodziły żadne zawiadomienia, więc poszkodowani dowiedzą się pewnie kiedy do ich drzwi zapuka windykator. Banki pewnie liczą na to, że ludzie będą to spłacać. My tej sprawy tak nie zostawimy. Będziemy walczyć, aż winni zostaną ustaleni i ukarani – zapowiada W. Kutwin.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54) Dodaj komentarz

~fansektypo 13-01-2014 8:42
Oto E-sądy zafundował nam ryży i są efekty..Jak żyć ryży jak?
~ 13-01-2014 8:51
- Kilka lat temu na ul. Puławskiego w Jeleniej Górze było biuro kredytowe połączone z ubezpieczeniami......... Gdzie jest u.PUŁAWSKIEGO??? PUŁAWSKI TO KTO?
~kkk 13-01-2014 8:52
" Nie spłacamy tych kredytów, bo nie nigdy ich nie braliśmy, a poza tym nie mamy z czego." Co ty piszesz Angela? ......
~do 8:42 13-01-2014 8:52
Na kredyt!
~junak 13-01-2014 8:56
kolejny cud nad Bobrem!!!!!!!!!!!!!!!!!!! dramat, współczuję
~18 sqandal 13-01-2014 8:59
.... straszny jest ten kraj i strasznie w nim żyć gdzie niewinni ludzie muszą splacać jakies kredyty których nigdy nie brali . Ciekawe czy tylko w Polsce sa takie przekręty a jak się dali banki wrobić to ich strata.
~ 13-01-2014 9:03
za to ja mam wezwanie do zapłaty z katowickiej kancelarii "statima' za rzekomy mandat za brak biletu wystawiony przez wakat. problem w tym że nic nie wiem o żadnym mandacie. jak chciałam wyjaśnić sprawę to okazało się że biuro wakatu jest przeniesione- w miejsce które od dawna jest zamknięte (megamix). chcę po prostu zobaczyć ten mandat. ktoś wie gdzie mogę ich znaleźć?
~zenek111 13-01-2014 9:03
Droga autorko, ze nie znasz zasad j. polskiego i ortografii to juz wiemy. Teraz dowiadujemy sie ze nie znasz takze historii. Otoz w ciepilcach jest ul. Kazimierza Pulaskiego. Ktos taki jak Pulawski nie jest ogolnie znany, jak i nie ma swojej ulicy w JG
~rumcajs54 13-01-2014 9:06
Puławski to jeden z pierwszych wodzów indiańskich, który spłodził Pułaskiego (Kazimierza). A że czerwonoskórym trudniej było wymawiać "w" niż " ł " no to mamy teraz Pulaski day. Ot i tyle historii...
Innaa 13-01-2014 9:54
Trzeba chronić swoje dane.Nieuczciwych ludzi , jak widać nie brakuje(nawet wśród "znajomych"). Żal mi ludzi.....
~Karmin 13-01-2014 10:01
Egzekucja nieistniejących długów, na podstawie wyłudzonych podstępnie danych jest czystym .... i oszustwem. Pracownik banku który udzielał kredyt nie sprawdził dokumentów takich jak dowód osobisty i nie porównał danych z osobą, która wyłudziła pieniądze. Pracownik banku przynajmniej nie dopełnił swoich obowiązków o ile nie był współsprawcą oszustwa. Bank powinien zwolnić tego pracownika a dług? Długu nigdy nie było!!!!
~Bankier 13-01-2014 10:10
Najpierw biorą kredyty bez opamiętania, a potem jak przychodzi do płacenia to oczywiście stara śpiewka że zosatali wrobieni, a podpisy sfałszowano. Znamy dobrze takie przypadki. Ciekawe tylko skąd u prawie każdego poszkodowanego LCD, albo plazma na pół sciany?
~Karmin 13-01-2014 10:11
Dodam jeszcze, że tyle się pisało o konkubinatach, a nadal ludzie uparcie żyją bez tego, jednego z najważniejszych sakramentów. Wstyd !
~KRECIK 13-01-2014 10:12
W J.G tez jest ten bank nie chodzę tam bo podejrzanie wyglada
~ 13-01-2014 10:28
Puławskiego? To jest ta boczna ulica Piułsudzkiego!
~ 13-01-2014 11:11
2 wpisy sa durnowate: godz.10:10 i godzina 10:11.Sa krzywdzace i niczym nie poparte.
~ 13-01-2014 11:39
Te dwa wpisy to pewnie tych co pobrali te kredyty na innych.
~Do KARMIN 13-01-2014 12:18
Nie o tym jest artykuł,a co Ty na to tyle się o pedałach pisało a tu trach nawet w Sejmie się coś dla nich wymyśli...
~STEFAN 13-01-2014 12:23
TO TYLKO POLSKA
~aruba 13-01-2014 12:36
prowadzę biuro kredytowe. Nie macie pojęcia jak łatwo Klienci rozdają swoje dane na prawo i lewo. Dzwoni do mnie Pan i chce mi przez telefon podawać wszystko - jest zdziwiony gdy się nie zgadzam bo to niezgodne z prawem - kto podpisze zgodę na przetwarzanie danych? Pan zdziwiony bo w firmie x, y, z to wszystko mógł przez telefon podać i dowiedzieć się czy dostanie kredyt czy nie. Jaką gwarancję ma taki naiwniak, że ktoś tych danych nie wykorzysta?
~jakitaki 13-01-2014 12:56
sam e-sąd jest szybkim sposobem na odzyskanie długu, wszystko byłoby okey, gdyby nie to, że prawo nie zezwala operatorowi doręczającemu przesyłki sądowe na dokonywanie adnotacji na zwrotkach o tym, że doręczenie nie było skuteczne ze względu na nieprawidłowy adres - bo adresat się wyprowadził, albo nigdy nie zamieszkiwał pod takim adresem. Wtedy windykacja oszukańczych kredytów byłaby mocno ograniczona, ze względu na to, że wielu pokrzywdzonych miałoby szansę na wykazanie swojej niewinności jeszcze w trakcie postepowania nakazowego, a to dałoby szansę na uniknięcie niesłusznej egzekucji wierzytelności bankowej.
~ 13-01-2014 13:25
Karmin, wstyd to wpi.... się w nie swoje sprawy. Katolicyzm jest to jedna z wielu, ale wcale nie najliczniejsza w świecie ,religia. Wstyd to komuś coś przyrzekać ,miłość,szacunek, niekoniecznie przed Bogiem i mieć to w d..., a tymczasem wielu gorszących się zakłamańców pijakow i nierobów, pomiata kobietami ( ślubnymi żonami, a jakże , ) i a jakże , chrupie potem Komunię...A sakrament np. kapłaństwa powinien zobowiązywać niektórych panów w czarnych sukienkach do nie d... na boku, tj w ogóle , nie mówiąc o molestowaniu dzieci i tyle się o tym pisze... A sakrament jest prawem a nie obowiązkiem i karminopodobnym gócio do tego ,czy ktoś z niego korzysta czy też nie. Mnie też gócio do tego czy jakiś tam karmin ma sakramenty czy też nie...To gwarantuje każdemu Konstytucja RP .
~fffffff 13-01-2014 13:58
Piłsudskiego to jest w Jeleniej Górzea nie boczna ulica w Cieplicach
~do karmin 13-01-2014 14:01
Co 3 malzenstwo zawarte po 1982 roku idzie w prochy. Konczy sie rozwodem albo separacja. Daj ludziom zyc, jak chca.To, czy zyja w malzenstwie, czy nie TO ICH SPRAWA! KrK probuje wchrzanic sie do lozka (prezerwatywy!), do garnka (post!), do malzenstwa. Do czego jeszcze? Macie tez dyktowane, jaki kolor majtek nalezy noscic? beze mnie taki cyrk.
~ 13-01-2014 14:09
14:01 Co do koloru majtek, Kosciół daje swobodę wyboru. Byle by były ciepłe i do kolan.
Innaa 13-01-2014 14:20
To fakt,że każdy żyje tak ,jak chce- z dokumentem z USC, czy sakramentem w Kościele, albo w konkubinacie. Dane jednak są okrutne dla par żyjących w konkubinatach."W obecnych czasach instytucja małżeństwa straciła na znaczeniu. Coraz więcej par decyduje się na pozostanie w związku nieformalnym twierdząc, że urzędowy, bądź kościelny papierek i tak niczego nie zmieni w ich miłości. Tymczasem, przedstawione w portalu DailyMail statystyki pokazują, że konkubinaty są znacznie mniej trwałą formą związku niż małżeństwa."
Innaa 13-01-2014 14:22
c.d.....Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania wykazały, że podczas, gdy 18% małżeństw zawartych w 1991 roku, po 10 latach jest po rozwodzie, związków partnerskich, które nie przetrwały tej próby czasu jest aż 39%. Inne statystyki mówią zaś o tym, że wśród par, które pobrały się przed narodzeniem dziecka aż 75% pozostało razem do jego 16 narodzin. Tymczasem związków nieformalnych, w których pojawiło się dziecko, przetrwało do jego 16 urodzin jedynie 7%.
~ 13-01-2014 14:26
Jak widać, niektórzy zza zachodniej granicy, mają traumatyczne wspomnienia, związane z klechami... Uciekają potem tacy za granicę, tłumaczą to ucieczką przed komuną, a tak naprawdę to ksiądz ich molestował i teraz z powodu nieodwracalnych zmian w mózgu piszą bzdury...
~ 13-01-2014 14:27
Należy zakazać konkubinatów i kontrolować kto z kim mieszka. Chodzić po mieszkaniach, niby po kolędzie i sprawdzać. Wtedy będzie porządek, a nie sodomia i gomornia....
~ 13-01-2014 14:48
mądremu wystarczą dwa słowa a głupiemu i referatu za mało jak mawiał Sofronow; artykuł jest nie o konkubinatach a o sądach, które legalizują przestępstwa
~ 13-01-2014 14:50
Do 14.26- mylisz sie. Ksiedza z dziecinstwa ("Stasiu" Pagiela, Dabrowica) wspominam bardzo dobrze. To najlepsza ksiadz na swiecie, co nie powstrzymuje mnie miec zle zdanie o Kosciele Katolickim.A swoja droga- jesli lekiem na traume dla molestowanych miala by byc ucieczka za granice/emigracja, to widze, ze masz niezle informacje na temat psychoterapii. Gratuluje glupoty.
~ 13-01-2014 14:53
najlepszy mialo byc
~ 13-01-2014 14:58
14:53 Najlepsza ksiądz to zakonnica.
~ 13-01-2014 15:03
dane okrutne dla konkubinatu? chyba w Polsce, bo gdzie indziej nikogo nie obchodzi, jak kto zyje.A swoja droga- az trudno uwierzyc, ze w Polsce tak latwo mozna dostac kredyt, ze mozna sie tak pod kogos podszyc. Jesli ten Pan mowi prawde, to doprawdy ZGROZA.
~q 13-01-2014 15:47
zaczyna sie o pieniadzach a konczymy gdzie...na kosciele. Banda kretynów. Co do sprawy...dziwi mnie glupota ludzi udeostepniajacych swoje dane osobowe w miejscach przypominajacych tradycyjne''kioski''-czy Wy rozumu nie macie? Chcesz kredyt-idz do banku, chcesz OC-idz do PZU czy innej tego rodzaju placówki. Chicałes zaoszczedzic-masz nauczkę. Na miejscu Policji poszukałbym winnego w kręgu zainteresowanych-moze ktos z ''kredytobiorców'' sam macza w tym palce. Z tego co wiem krag zainteresowanych to jedna okolica Jeleniej Góry wiec moze byc to łatwiejsze, niz sie wydaje...
~FORD 13-01-2014 15:47
Sędzia ma w tyłku sprawę zwykłych ludzi. Tylko musi załatwiać sprawy wygrane dla urzędasów i szabrowników bankowych.Jak by to dotyczyło żony pana sędziego lub prokuratura, to szybko by znależiono winnego. A tak biedna hołoto męcz się sama.Bank jak wydał pieniądze nie tej osobie to niech się martwi sam.
~tjm 13-01-2014 17:21
ktoś zna nazwisko tej pani albo inicjaly niech poda
~tommi 13-01-2014 17:22
Polske trzeba ..... w powietrze.Wtedy bedzie spokuj.
~ 13-01-2014 18:14
tommi, jeden twój ziomal myślał podobnie 75 lat temu, tylko pisać umiał.
~ 13-01-2014 18:18
To faktycznie dziki kraj. Już wiadomo jak się skończy ta sprawa w sądzie. Zostanie podtrzymany nakaz zapłaty i rada by podać bank do sądu w sprawie cywilnej. To potrwa około trzech lat. W tym czasie komornik będzie zabierał z renty i innych dochodów.
~xxx 13-01-2014 18:19
Bardzo współczuję tym państwu ,ale to jest polska i niestety banda bankowo sądowa wykończy tych ludzi a komornik dopełni reszty.Przedsmak waszego beznadziejnego losu dała Wam prokuratura z bielawy która ma w .... jakieś śledztwa i szukanie sprawców bo po co skoro lepiej dowalić tym ludziom nie trzeba ich szukać są sprawcy jest wyrok sędzia zaliczy kolejny sukces.
~hexe 13-01-2014 20:19
Banki nie przyznają racji poszkodowanym, bo ich pracownicy robią całą masę takich błędów. Do 2008 roku dawali kredyty fałszywcom aby miec premię na koniec miesiąca i tyle. Zapewne udowodnią oryginalność podpisu tych państwa! współczuję ! każdy może paść ofiara takiego oszusta bez wychodzenia z domu!
~muniek 13-01-2014 20:33
Czwarte liceum ogólnokształcące, wszystko możesz tu znaleźć! Czwarte liceum ogólnokształcące, Granatowy seeen...
~lala 13-01-2014 21:16
Dzień z życia Polaka : Wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w amerykańskim banku i zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie owoce, belgijski ser i greckie wino wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie . Na koniec siada na włoskiej kanapie pijąc kolumbijską kawe słodzoną ukraińskim cukrem i... szuka pracy w niemieckiej gazecie - znowu nie ma! Zastanawia się, dlaczego w Polsce nie ma pracy i a jak jest to za 1200??? HAha
~kris.uk 13-01-2014 21:24
bardzo proste nagranie z kamery bankowej czy dana osoba brała kredyt muszą trzymać kilka lat takie nagrania chyba ze to sciema to beda sie wykrecac ze nie maja nagran
rymcycymcy 13-01-2014 21:35
10:11 | ~Karmin | ...Karminko ...! :) ...a będziesz jeszcze do nas kiedy przemawiać ? :)
~Karmin 13-01-2014 21:37
Będem i G-ie ci do tego..
~ 13-01-2014 22:03
Kiedy będą pisma sądowe zostawiane do odebrania w kioskach "Ruch", to może być okazja do kolejnych przekrętów.
~iwes 13-01-2014 22:11
spłacać kredyty to bedą ludzie którzy kupili w sobotę garnki na pokazie z Pazurą!!!!!!!!!Żal mi tych ludzi ,tyle sie mówi że te firmy robia wodę z mózgu ale znalezli sie tacy co podpisali umowy i teraz będą płakać i płacić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~hrabia - S- 13-01-2014 22:21
W tym skorumpowanym chorym kraju handluje się Danymi Osobowymi i nie tylko !!!! za kasę można załatwić WSIO !!!!!- kak skazał Amerykaniec iz Wastoka !!!!!! Jo kupł se HERB,a - Jezdem tera Sir !!!!! , Chrabia zara bedem !!!!! / HRABIA / i na przewodnicomcego naroda bedem se kamdydował !!!! JAK BEDEM KCIAŁ ?!!!!
~Jel... 13-01-2014 22:40
te bankier a może za chwilkę do Ciebie zapukają i poproszą o spłatę kredytu...jak nie znasz dokładnie sprawy to nie osądzaj,Mnie DIALOG naciągnął i to nieźle a panienki na Sudeckiej w ich siedzibie mają ciągle zawieszony komputer i nigdy nie mogą sprawdzić...
~wieslaw . 14-01-2014 7:53
wojtek co sie z toba stało niepoznalem cię
~JELENI OGÓR 14-01-2014 19:12
oczywiście nasz wymiar sprawiedliwości nie znajdzie winnych ale bank pokrzywdzony być nie może więc bankowi wyłudzenie się powiedzie, nasze państwo w ogóle nie broni szarego obywatela ,,, tylko patrzeć jak się zawiąże antyrządowa/antybankowa partyzantka i oby jak najszybciej
~ 15-01-2014 8:01
Poco te nerwy,proste badanie grafologiczne stwierdzi czy podpisy sa ich.Inna natomiast sprawa sa niewotpliwie jakies tom dziwne e-sondy.To sadze POmysl PARTJI MILOSCI.Robta Co Chceta.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group