Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 6922
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Jeleniogórzanie” świętowali wielki jubileusz!

Wtorek, 11 czerwca 2013, 6:11
Aktualizacja: Środa, 12 czerwca 2013, 7:27
Autor: AS/KSON
Jelenia Góra: „Jeleniogórzanie” świętowali wielki jubileusz!
Fot. Anna Sinica
30 lat minęło jak jeden dzień… mogą zaśpiewać członkowie najstarszego zespołu w regionie – Jeleniogórzanie. W minioną sobotę (8.06) świętowali oni 30–lecie istnienia. Było pięknie i uroczyście.

Uroczystość z udziałem zaproszonych gości poprzedzona została mszą świętą w Bazylice Mniejszej p.w. św. Erazma i Pankracego. Poprowadził ją ksiądz dziekan Bogdan Żygadło.

Po mszy św. rozśpiewane zespoły ludowe w pięknych kolorowych strojach na czele z Zespołem Jeleniogórzanie oraz księdzem dziekanem, sympatykami zespołu i mieszkańcami miasta, przemierzali przez jeleniogórski deptak do kina LOT przy ul. Pocztowej, w którym odbył się koncert na cześć jubilatów. W programie wystąpiły zespoły: Gryfowianie, Sokolik, Zagajniki, Rozmaryn, Kowarskie Wrzosy, Sybiracy – Kresowiacy, Marzenie z Żelazna oraz Kapela Janka Boduszki.

Uroczystość prowadzili Danuta Brzezicka i Grzegorz Rybarczyk. Jubilaci otrzymali statuetki i dyplomy za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz wieloletnie zaangażowanie. Wręczyli je: Zofia Czernow poseł na Sejm RP, Mirosława Dzika zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miasta i Zygmunt Korzeniewski, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego.

Gratulacje i pamiątki wraz z serdecznymi życzeniami jubilaci otrzymywali od wszystkich zaprzyjaźnionych zespołów. - Wszyscy się szanujemy i kochamy jak jedna wielka rodzina – mówił nie bez wzruszenia kierownik i prezes stowarzyszenia Marian Zdybał. - Bardzo wszystkim dziękuję za obecność, za udział i wspaniałe występy, mam nadzieję, że kultura ludowa nie zaniknie. Będziemy, jako zespół ludowy Jeleniogórzanie, a teraz jako stowarzyszenie, robić wszystko aby obecna młodzież w przyszłości kontynuowała nasze dzieło – dodał.

Wiele ciepłych słów w kierunku zespołu popłynęło też od osób indywidualnych. - Jako młoda osoba z wielkim szacunkiem odnoszę się do tak wspaniałych, radosnych starszych osób – mówiła obecna na uroczystości Katarzyna Płandowska. – Podziwiam ich za to, że w tak trudnych czasach, mimo wielu trapiących ich schorzeń z racji wieku, potrafią się zjednoczyć, wzajemnie wspierać i jeszcze tak serdecznie, wesoło się bawić – dodała.

Nie zabrakło również przyjaciół i rodzin członków zespołu. - Jestem dumna z mojej wspaniałej mamy Krystyny Szopińskiej, która jest w zespole od 10 lat – mówiła Anna Sinica. - Wiem jak wiele radości daje jej udział w występach dla bardzo różnorodnych grup społecznych. Taniec i śpiew to dla mojej mamy odskocznia od codzienności, często niełatwej. Uważam, że w życiu należy robić to, co sprawia nam radość i daje satysfakcję, wtedy inaczej postrzegamy ludzi i otaczający nas świat. Starsi ludzie, a mówię tu przede wszystkim o członkach zespołu Jeleniogórzanie, dzięki swojej pasji potrafią być życzliwi, radośni i dobrzy dla innych. Taka jest właśnie moja mama, tacy są jej przyjaciele z zespołu – dodała Anna Sinica.

Zespół powstał z inicjatywy Mariana Zdybała w 1983 roku przy ówczesnej Spółdzielni Inwalidów Karkonosze. Od tego czasu przez Zespół przewinęło się ok. 50 osób. Dzisiaj Zespół stanowi 19 pasjonatów regionalizmu w tańcu i piosence ludowej, którzy rocznie występują na scenach całego Dolnego Śląska i zagranicy ponad 50 razy. Z pierwszego składu ludowych artystów pozostało tylko 3 osoby, tj. Barbara Janik, Krzysztof Januszewski i założyciel Zespołu Marian Zdybał.

W kapeli ludowej występują nie tylko amatorzy ale również profesjonalni muzycy. Specjalnymi gośćmi Jubileuszu były ludowe zespoły folklorystyczne z Dolnego Śląska. Każdy z nich oprócz serdecznych życzeń przetrwania, w tych trudnych dla takiej twórczości czasach, zaprezentował próbkę swoich pełnych temperamentu piosenek związanych z regionem.

- Największą naszą troską mówi Marian Zdybał jest przeniesienie naszej pasji na młodzież. Każdego kto ma w sobie bożą iskrę tańca i śpiewu przyjmiemy z otwartymi rękami. W sprawach tych prosimy o kontakt pod telefonem nr 608 783 430 lub z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, z którym Zespół współpracuje na bieżąco (większość z Zespołu to osoby niepełnosprawne i emeryci).

Warto dodać, że zespół brał udział w Ogólnopolskich turniejach Spółdzielczości Inwalidzkiej i zdobył wiele nagród oraz pucharów na terenie całego kraju. Aktywnie uczestniczy w festiwalach, przeglądach i biesiadach. Charytatywnie występuje zarówno w kraju jak i za granicą zdobywając cenne nagrody. Wielkim osiągnięciem zespołu w 2007r. był udział w Ludowej Liście Przebojów Radio Wrocław i zdobycie I miejsca, dzięki 5377 głosom słuchaczy.Za tak wielkie wyróżnienie w Radio Wrocław zespół nagrał swoją płytę. W 2012 r. zespół został uhonorowany przez Prezydenta i Radę Miasta tytułem „Zasłużony dla Miasta Jelenia Góra”. Od 18 lutego 2013r. funkcjonuje on jako Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Jeleniogórzanie”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group