Sobota, 12 października
Imieniny: Maksymiliana, Edwina
Czytających: 10213
Zalogowanych: 58
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Jeleniogórzanie” świętowali wielki jubileusz!

Wtorek, 11 czerwca 2013, 6:11
Aktualizacja: Środa, 12 czerwca 2013, 7:27
Autor: AS/KSON
Jelenia Góra: „Jeleniogórzanie” świętowali wielki jubileusz!
Fot. Anna Sinica
30 lat minęło jak jeden dzień… mogą zaśpiewać członkowie najstarszego zespołu w regionie – Jeleniogórzanie. W minioną sobotę (8.06) świętowali oni 30–lecie istnienia. Było pięknie i uroczyście.

Uroczystość z udziałem zaproszonych gości poprzedzona została mszą świętą w Bazylice Mniejszej p.w. św. Erazma i Pankracego. Poprowadził ją ksiądz dziekan Bogdan Żygadło.

Po mszy św. rozśpiewane zespoły ludowe w pięknych kolorowych strojach na czele z Zespołem Jeleniogórzanie oraz księdzem dziekanem, sympatykami zespołu i mieszkańcami miasta, przemierzali przez jeleniogórski deptak do kina LOT przy ul. Pocztowej, w którym odbył się koncert na cześć jubilatów. W programie wystąpiły zespoły: Gryfowianie, Sokolik, Zagajniki, Rozmaryn, Kowarskie Wrzosy, Sybiracy – Kresowiacy, Marzenie z Żelazna oraz Kapela Janka Boduszki.

Uroczystość prowadzili Danuta Brzezicka i Grzegorz Rybarczyk. Jubilaci otrzymali statuetki i dyplomy za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz wieloletnie zaangażowanie. Wręczyli je: Zofia Czernow poseł na Sejm RP, Mirosława Dzika zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miasta i Zygmunt Korzeniewski, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego.

Gratulacje i pamiątki wraz z serdecznymi życzeniami jubilaci otrzymywali od wszystkich zaprzyjaźnionych zespołów. - Wszyscy się szanujemy i kochamy jak jedna wielka rodzina – mówił nie bez wzruszenia kierownik i prezes stowarzyszenia Marian Zdybał. - Bardzo wszystkim dziękuję za obecność, za udział i wspaniałe występy, mam nadzieję, że kultura ludowa nie zaniknie. Będziemy, jako zespół ludowy Jeleniogórzanie, a teraz jako stowarzyszenie, robić wszystko aby obecna młodzież w przyszłości kontynuowała nasze dzieło – dodał.

Wiele ciepłych słów w kierunku zespołu popłynęło też od osób indywidualnych. - Jako młoda osoba z wielkim szacunkiem odnoszę się do tak wspaniałych, radosnych starszych osób – mówiła obecna na uroczystości Katarzyna Płandowska. – Podziwiam ich za to, że w tak trudnych czasach, mimo wielu trapiących ich schorzeń z racji wieku, potrafią się zjednoczyć, wzajemnie wspierać i jeszcze tak serdecznie, wesoło się bawić – dodała.

Nie zabrakło również przyjaciół i rodzin członków zespołu. - Jestem dumna z mojej wspaniałej mamy Krystyny Szopińskiej, która jest w zespole od 10 lat – mówiła Anna Sinica. - Wiem jak wiele radości daje jej udział w występach dla bardzo różnorodnych grup społecznych. Taniec i śpiew to dla mojej mamy odskocznia od codzienności, często niełatwej. Uważam, że w życiu należy robić to, co sprawia nam radość i daje satysfakcję, wtedy inaczej postrzegamy ludzi i otaczający nas świat. Starsi ludzie, a mówię tu przede wszystkim o członkach zespołu Jeleniogórzanie, dzięki swojej pasji potrafią być życzliwi, radośni i dobrzy dla innych. Taka jest właśnie moja mama, tacy są jej przyjaciele z zespołu – dodała Anna Sinica.

Zespół powstał z inicjatywy Mariana Zdybała w 1983 roku przy ówczesnej Spółdzielni Inwalidów Karkonosze. Od tego czasu przez Zespół przewinęło się ok. 50 osób. Dzisiaj Zespół stanowi 19 pasjonatów regionalizmu w tańcu i piosence ludowej, którzy rocznie występują na scenach całego Dolnego Śląska i zagranicy ponad 50 razy. Z pierwszego składu ludowych artystów pozostało tylko 3 osoby, tj. Barbara Janik, Krzysztof Januszewski i założyciel Zespołu Marian Zdybał.

W kapeli ludowej występują nie tylko amatorzy ale również profesjonalni muzycy. Specjalnymi gośćmi Jubileuszu były ludowe zespoły folklorystyczne z Dolnego Śląska. Każdy z nich oprócz serdecznych życzeń przetrwania, w tych trudnych dla takiej twórczości czasach, zaprezentował próbkę swoich pełnych temperamentu piosenek związanych z regionem.

- Największą naszą troską mówi Marian Zdybał jest przeniesienie naszej pasji na młodzież. Każdego kto ma w sobie bożą iskrę tańca i śpiewu przyjmiemy z otwartymi rękami. W sprawach tych prosimy o kontakt pod telefonem nr 608 783 430 lub z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, z którym Zespół współpracuje na bieżąco (większość z Zespołu to osoby niepełnosprawne i emeryci).

Warto dodać, że zespół brał udział w Ogólnopolskich turniejach Spółdzielczości Inwalidzkiej i zdobył wiele nagród oraz pucharów na terenie całego kraju. Aktywnie uczestniczy w festiwalach, przeglądach i biesiadach. Charytatywnie występuje zarówno w kraju jak i za granicą zdobywając cenne nagrody. Wielkim osiągnięciem zespołu w 2007r. był udział w Ludowej Liście Przebojów Radio Wrocław i zdobycie I miejsca, dzięki 5377 głosom słuchaczy.Za tak wielkie wyróżnienie w Radio Wrocław zespół nagrał swoją płytę. W 2012 r. zespół został uhonorowany przez Prezydenta i Radę Miasta tytułem „Zasłużony dla Miasta Jelenia Góra”. Od 18 lutego 2013r. funkcjonuje on jako Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Jeleniogórzanie”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Kiedy planujesz wymianę opon na zimowe?

Oddanych
głosów
768
Jeszcze w październiku
35%
W listopadzie
31%
Przed pierwszym śniegiem
7%
Po pierwszym śniegu
4%
Wcale
23%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Dlaczego chińskie samochody są takie tanie?
 
Rozmowy Jelonki
Mi się udało, ale sąsiedzi popłynęli, aż przykro patrzeć
 
Kultura
Premiera tydzień po tygodniu
 
Jelenia Góra - KARR
31. Polsko–Niemiecko–Czeskie Forum Kooperacji Firm
 
Aktualności
Łatają dziury na Wolności
 
Aktualności
Prace remontowe na ul.Cieplickiej w Sobieszowie trwają
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group