Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6987
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Jeleniogórzanie” świętowali wielki jubileusz!

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 11 czerwca 2013, 6:11
Aktualizacja: Środa, 12 czerwca 2013, 7:27
Autor: AS/KSON
Fot. Anna Sinica
30 lat minęło jak jeden dzień… mogą zaśpiewać członkowie najstarszego zespołu w regionie – Jeleniogórzanie. W minioną sobotę (8.06) świętowali oni 30–lecie istnienia. Było pięknie i uroczyście.

Uroczystość z udziałem zaproszonych gości poprzedzona została mszą świętą w Bazylice Mniejszej p.w. św. Erazma i Pankracego. Poprowadził ją ksiądz dziekan Bogdan Żygadło.

Po mszy św. rozśpiewane zespoły ludowe w pięknych kolorowych strojach na czele z Zespołem Jeleniogórzanie oraz księdzem dziekanem, sympatykami zespołu i mieszkańcami miasta, przemierzali przez jeleniogórski deptak do kina LOT przy ul. Pocztowej, w którym odbył się koncert na cześć jubilatów. W programie wystąpiły zespoły: Gryfowianie, Sokolik, Zagajniki, Rozmaryn, Kowarskie Wrzosy, Sybiracy – Kresowiacy, Marzenie z Żelazna oraz Kapela Janka Boduszki.

Uroczystość prowadzili Danuta Brzezicka i Grzegorz Rybarczyk. Jubilaci otrzymali statuetki i dyplomy za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz wieloletnie zaangażowanie. Wręczyli je: Zofia Czernow poseł na Sejm RP, Mirosława Dzika zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miasta i Zygmunt Korzeniewski, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego.

Gratulacje i pamiątki wraz z serdecznymi życzeniami jubilaci otrzymywali od wszystkich zaprzyjaźnionych zespołów. - Wszyscy się szanujemy i kochamy jak jedna wielka rodzina – mówił nie bez wzruszenia kierownik i prezes stowarzyszenia Marian Zdybał. - Bardzo wszystkim dziękuję za obecność, za udział i wspaniałe występy, mam nadzieję, że kultura ludowa nie zaniknie. Będziemy, jako zespół ludowy Jeleniogórzanie, a teraz jako stowarzyszenie, robić wszystko aby obecna młodzież w przyszłości kontynuowała nasze dzieło – dodał.

Wiele ciepłych słów w kierunku zespołu popłynęło też od osób indywidualnych. - Jako młoda osoba z wielkim szacunkiem odnoszę się do tak wspaniałych, radosnych starszych osób – mówiła obecna na uroczystości Katarzyna Płandowska. – Podziwiam ich za to, że w tak trudnych czasach, mimo wielu trapiących ich schorzeń z racji wieku, potrafią się zjednoczyć, wzajemnie wspierać i jeszcze tak serdecznie, wesoło się bawić – dodała.

Nie zabrakło również przyjaciół i rodzin członków zespołu. - Jestem dumna z mojej wspaniałej mamy Krystyny Szopińskiej, która jest w zespole od 10 lat – mówiła Anna Sinica. - Wiem jak wiele radości daje jej udział w występach dla bardzo różnorodnych grup społecznych. Taniec i śpiew to dla mojej mamy odskocznia od codzienności, często niełatwej. Uważam, że w życiu należy robić to, co sprawia nam radość i daje satysfakcję, wtedy inaczej postrzegamy ludzi i otaczający nas świat. Starsi ludzie, a mówię tu przede wszystkim o członkach zespołu Jeleniogórzanie, dzięki swojej pasji potrafią być życzliwi, radośni i dobrzy dla innych. Taka jest właśnie moja mama, tacy są jej przyjaciele z zespołu – dodała Anna Sinica.

Zespół powstał z inicjatywy Mariana Zdybała w 1983 roku przy ówczesnej Spółdzielni Inwalidów Karkonosze. Od tego czasu przez Zespół przewinęło się ok. 50 osób. Dzisiaj Zespół stanowi 19 pasjonatów regionalizmu w tańcu i piosence ludowej, którzy rocznie występują na scenach całego Dolnego Śląska i zagranicy ponad 50 razy. Z pierwszego składu ludowych artystów pozostało tylko 3 osoby, tj. Barbara Janik, Krzysztof Januszewski i założyciel Zespołu Marian Zdybał.

W kapeli ludowej występują nie tylko amatorzy ale również profesjonalni muzycy. Specjalnymi gośćmi Jubileuszu były ludowe zespoły folklorystyczne z Dolnego Śląska. Każdy z nich oprócz serdecznych życzeń przetrwania, w tych trudnych dla takiej twórczości czasach, zaprezentował próbkę swoich pełnych temperamentu piosenek związanych z regionem.

- Największą naszą troską mówi Marian Zdybał jest przeniesienie naszej pasji na młodzież. Każdego kto ma w sobie bożą iskrę tańca i śpiewu przyjmiemy z otwartymi rękami. W sprawach tych prosimy o kontakt pod telefonem nr 608 783 430 lub z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, z którym Zespół współpracuje na bieżąco (większość z Zespołu to osoby niepełnosprawne i emeryci).

Warto dodać, że zespół brał udział w Ogólnopolskich turniejach Spółdzielczości Inwalidzkiej i zdobył wiele nagród oraz pucharów na terenie całego kraju. Aktywnie uczestniczy w festiwalach, przeglądach i biesiadach. Charytatywnie występuje zarówno w kraju jak i za granicą zdobywając cenne nagrody. Wielkim osiągnięciem zespołu w 2007r. był udział w Ludowej Liście Przebojów Radio Wrocław i zdobycie I miejsca, dzięki 5377 głosom słuchaczy.Za tak wielkie wyróżnienie w Radio Wrocław zespół nagrał swoją płytę. W 2012 r. zespół został uhonorowany przez Prezydenta i Radę Miasta tytułem „Zasłużony dla Miasta Jelenia Góra”. Od 18 lutego 2013r. funkcjonuje on jako Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Jeleniogórzanie”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~gina 11-06-2013 7:55
Trochę późno ta relacja. Nie można było się postarać, żeby pojawiło się wcześniej?
~Geronimo 11-06-2013 8:36
ale fajną imprezę...zapowiedzielibyście??? Rozumiem, czas to pojęcie względne, lecz bez przegięć...
~...i... 11-06-2013 8:41
czy wycie i piszczenie jest muzyka???
~Rico 11-06-2013 8:47
czy to aby są stroje śląskie ? bo jak to etnograf zobaczy................
~Af 11-06-2013 9:02
Stroje przede wszystkim kosztują majątek, a zespołom ludowym trudno na nie zdobyć środki w tych czasach... Starsi ludzie ze skromną emeryturą najczęściej szyją je sami, żeby w ogóle mieć w czym występować.
~ 11-06-2013 9:48
czyli co powstalo w tej be komunie trzyma sie mocno , a co powstaje teraz to zenada- jakies glupawe kabareciki z niewyzytymi babami ktore udaja ze sa dowcipne
~absolwent 11-06-2013 11:54
Czy nie szkoda czasu i pieniędzy na te pseudo zespoły??? Czas zadbać o poziom śpiewania, bo ludziom przejadły się te ciągłe zawodzenia.Są zespoły, których z przyjemnościa się słucha, ale te jeleniogorskie poza Jeleniogórzanami-- żenujące. Wydział Kultury NIE MA NA TO WPŁYWU???
~interesant 11-06-2013 13:02
Znowu Zofia Czernow? A mówili, że wyjechała na stałe do Warszawy i bedzie spokój...
~oburzony 11-06-2013 17:15
Te wypowiedzi świadczą o niedojrzałości i brakiem kultury!!! osoby które piszą takie słowa nie mają w sobie szacunku dla osób starszych prawdopodobnie nie znają swojego pochodzenia a na domiar tego krytykują nie mając żadnego pojęcia o kulturze ludowej.Wstyd !!! przynosicie Jeleniej Górze i mieszkańcom Dolnego Śląska BRAWO JELENIOGÓRZANIE !!!!!!!!!
~Żerom Only 11-06-2013 21:35
Kochani czy tylko takie pierdoły są wydarzeniem kulturalnym w naszej Kotlinie obecnie? Dzieją się tutaj czasem rzeczy na wysokim poziomie, a relacji u was nie ma. Ostatnio na przykład wernisaż Truścińskiego w BWA. Fajnie by było zobaczyć u was fotoreportaż. Nikt się nie pofatygował?
~Do oburzony 11-06-2013 21:58
Nikt nic nie ma do seniorów. Wiadomo, że trzeba im trcohę ego popimpać i tak dalej. I milusio. Ale weź nie wmawiaj, że akurat Jeleniogórzanie coś znaczą na scenie muzyki ludowej. W porównaniu z jakimś tam Mazowszem czy Śląskiem to nasi mili dziadkowie i babunie z JG śpiewać nie potrafią za bardzo. Rozumiem społeczną wagę takich zespołów, ale nie rób z tego wielkiego wydarzenia kulturalnego.
~Oburzony 12-06-2013 22:44
Być morze że według szanownego być morze mieszkańca Jeleniej Góry że jeleniogórzanie nie nic nie znaczą na scenie muzyki ludowej, tylko że te porównania do Mazowsza świadczą o całkowitym brakiem wiadomości o kulturze ludowej. Co do śpiewania naszych dziadków to myślę że nie wiesz nic o swoich dziadkach i pradziadkach, a co do wydarzenia to podaj chodź jeden zespól działający 30 lat w Jeleniej Górze, wstyd!! człowieku obrażasz nie nie tylko pokolenie które stworzyło Ci możliwości do nauki i życia ale ludzi bardziej zasłużonych od Ciebie !! myślę że to ty nic nie zrobiłeś i śpiewać nie umiesz tylko umiesz głupio pisać.!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group