Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9336
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórzanie na Święcie Wojska Polskiego

Piątek, 16 sierpnia 2013, 9:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 sierpnia 2013, 13:17
Autor: Tomasz Raczyński
Jelenia Góra: Jeleniogórzanie  na Święcie Wojska Polskiego
Fot. Tomasz Raczyński
Wczoraj (15.08) w samo południe na placu przed Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego.

W całym kraju Święto Wojska Polskiego (a właściwie święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej), wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

- Ta możliwość spotkania się dzisiaj w ten piękny dzień to zasługa jeleniogórzan, Stowarzyszenia "Radar" i Związku Zawodowego Byłych Żołnierzy - mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Dziękuję wszystkim, którzy przybyli oraz tym, którzy organizują tę uroczystość, między innymi artylerzystom z Bolesławca i orkiestrze Filharmonii Dolnośląskiej. Bardzo się cieszę, że uroczystość nie jest organizowana przez miasto, tylko przez mieszkańców. To dobry moment, kiedy święta nie są obchodzone z urzędu, a są organizowane z potrzeby mieszkańców, a takim jest to święto dzisiaj – dodał M. Zawiła.

W ramach obchodów nastąpiło złożenie ziemi z pól bitewnych żołnierzy polskich przy pomniku „Wolność Krzyżami się Mierzy”. W urnach umieszczonych w niszy pod pomnikiem spoczęła ziemia z Kamieńca Podolskiego (XVII w.), Mokrej (wrzesień 1939), Helu (wrzesień 1939), Kołobrzegu (marzec 1945) oraz ziemia z cmentarza Lotników Polskich w brytyjskim Newark on Trent.

Uroczystego odsłonięcia pamiątkowych tablic dokonał prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Obchody zakończyła uroczysta msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
283
Nigdy
19%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group