Czwartek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 4218
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Jeleniogórskie poetki wyróżnione we Frankfurcie

Czwartek, 22 września 2011, 9:02
Aktualizacja: Piątek, 23 września 2011, 18:07
Autor: Agrafka
REGION: Jeleniogórskie poetki wyróżnione we Frankfurcie
Fot. Archiwum
Barbara Pawłowicz i Stanisława Jarmakowicz w miniony weekend we Frankfurcie odebrały wyróżnienia zdobyte w konkursie „Kleist i ja”, za napisanie wierszy inspirowanych twórczością Heinricha von Kleista, wielkiego niemieckiego prozaika, poety i dramaturga.

Siedmioosobowa grupa członków Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej w dniach od 16 do 18 września gościła we Frankfurcie nad Odrą, na zaproszenie Wolnego Niemieckiego Związku Pisarzy, z okazji obchodów "Roku Kleista", które związane były z 200-setną rocznicą śmierci twórcy. W kongresie uczestniczyło ponad stu niemieckich pisarzy.

Wyjazd był możliwy dzięki zainteresowaniu i wielkiemu zaangażowaniu dra Józefa Zapruckiego, wiceprezesa Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej oraz Pani Hannelore Schmidt-Hoffman, przewodniczącej Wolnego Niemieckiego Związku Pisarzy Landu Brandenburgii. Poza jeleniogórzanami nie było innych przedstawicieli z Polski.

– Nasza grupa spotkała się z bardzo ciepłym i serdecznym przyjęciem organizatorów i niemieckich uczestników kongresu, który otworzyła prof. dr Ilse Nagelschmidt Prezydent Wolnego Niemieckiego Związku Pisarzy. Słowo wstępne wygłosił burmistrz Frankfurtu dr Martin Wilke oraz prorektor Matthias Platzeck. Organizatorzy obdarowali nas materiałami reklamowymi Frankfurtu - miasta, w którym urodził się ten poeta, a także słownikiem języka niemieckiego, co pomoże nam w dalszym zacieśnianiu wzajemnych kontaktów i współpracy – powiedziała Barbara Pawłowicz, jedna z laureatek konkursu.

W ramach kongresu odbyło się wiele ciekawych wykładów poświęconych życiu i twórczości H. Kleista. Nie zabrakło też rozrywki w postaci koncertu, zwiedzania miasta i muzeum poety. W trzecim dniu kongresu, w słubickim Collegium Polonicum Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu , odbyło się podsumowanie konkursu literackiego „Kleist i ja". W konkursie uczestniczyło 106 osób, w tym członkowie Stowarzyszenia w Cieniu Lipy Czarnoleskiej.

Wśród laureatów znalazły się dwie osoby z Polski, które otrzymały wyróżnienia w postaci dyplomów i nagrody pieniężnej: Stanisława Jarmakowicz, za wiersz "Rozbity dzban" oraz Barbara Pawłowicz, za wiersze „Podarunek losu" i „Zatańczyć z miłości". Nagrodzone utwory ukażą się wkrótce w wydawnictwie pokongresowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group