Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 5558
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórski sanepid przed groźbą likwidacji

Czwartek, 24 maja 2012, 9:26
Aktualizacja: Piątek, 25 maja 2012, 7:25
Autor: Agrafka
W Ministerstwie Zdrowia pojawiły się plany likwidacji wielu placówek sanepidu w całej Polsce. Powiatowa Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Jeleniej Górze miałaby zostać połączona ze stacją w Lubaniu, Zgorzelcu i Lwówku Śląskim. Najbliższa siedziba kontrolna byłaby wówczas w Legnicy. – Będziemy stanowczo protestować przeciwko jakiemukolwiek ograniczeniu zakresu działalności PSS–E – powiedział Jacek Włodyga, starosta powiatu jeleniogórskiego. Sprzeciwiają sie temu także władze Jeleniej Góry.

Ewa Czyżewska, dyrektor jeleniogórskiej PSS-E, składając sprawozdanie z rocznej działalności, potwierdziła informację o zamiarze likwidacji jeleniogórskiej placówki. Podkreślała, że mimo groźby zamknięcia, zakres obowiązków w stacji poszerza się m.in. ze względu na zacieśnianie się współpracy ze służbami tego typu w krajach Unii Europejskiej.

- Prowadzimy kontrole czystości w żłobkach, przedszkolach i szkołach oraz okresową weryfikację stanu higieny w placówkach wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży przed wakacjami i feriami zimowymi, czy też w hotelach i pensjonatach. Sprawdzamy także stan czystości wody pitnej, opiniujemy orzeczenia o uznaniu niektórych chorób za zawodowe, systematycznie kontrolujemy zakłady fryzjerskie, punkty gastronomiczne, monitorujemy sytuację w zakresie szczepień obowiązkowych, itp. – mówiła Ewa Czyżewska, dyrektor PSS-E.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej na pracowników PSS-E spadły nowe obowiązki w postaci kilkusystemowych badań produktów żywnościowych pod kątem ich wpływu na zdrowie dzieci i dorosłych. Są trzy osobne procedury dotyczące trzech grup wyrobów, kontrolowanych globalnie. Pierwszą z nich są urządzenia AGD, szczególnie te produkowane w Chinach. Druga grupa to kosmetyki, natomiast trzecia to środki ochrony roślin.
Działalność zdrowotno-oświatowa to kolejny segment pracy sanepidu. – Wdrażamy w szkołach różne programy edukacyjne m.in. na temat zagrożenia wirusem HIV i AIDS, związane ze skutkami palenia tytoniu przez młodzież, ale także projekt „Trzymaj formę”, który poszerza świadomość o konieczności wykonywania ćwiczeń fizycznych, aby być zdrowym i mieć dobrze się czuć – mówi Ewa Czyżewska.

O tym, jak bardzo PSS-E jest potrzebna najlepiej świadczy jej obrona przez stowarzyszenie pracodawców. Mimo, że czasem po kontroli sanepidu, pracownicy PSS-E muszą wystawić mandat, jednak pracodawcy doceniają to, że dzięki tym kontrolom poprawia się standard pracy i i jakość produktów.

- Kontrolerzy PSS-E w Jeleniej Górze sprawdzają niemal 150 zakładów w powiecie, w których jest zatrudnianych ponad 5 tys. pracowników. Rada Pracodawców widzi konieczność utrzymania stacji i jest to najlepszy argument, żeby jej nie likwidować. Warto podkreślić, że stacja w Jeleniej Górze zarabia na siebie w większej części. Jedynie 15 proc. budżetu pochodzi z zewnątrz, pozostałe środki stacja wypracowuje głównie przez badania produktów w laboratorium.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
475
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group