Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9745
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Jelenia Góra – Wrocław: pięć i pół godziny

Piątek, 16 października 2009, 7:59
Aktualizacja: Sobota, 17 października 2009, 7:54
Autor: TEJO
REGION: Jelenia Góra – Wrocław: pięć i pół godziny
Fot. Jerzy Myrna
Tyle czasu potrzebował pociąg osobowy ze stolicy Karkonoszy do najważniejszego miasta w województwie dolnośląskim, aby pokonać 126 kilometrów torów. Jednak pasażerowie i tak cieszyli się, że dojechali do celu.

Wszystko przez atak zimy, który sparaliżował także komunikację kolejową. Przypomnijmy, że na niektórych odcinkach w kraju pociągi zawieszono. Nie dojechał skład z Radomia do Warszawy, rekordowe opóźnienia miały połączenia z Krakowa do Zakopanego. Podobne sytuacje zdarzyły się na innych wielu liniach.

A u nas? Pan Jerzy Myrna wybrał się do Wrocławia wczoraj, pociągiem z Jeleniej Góry (odjazd o godz. 7:49). Do celu podróży dotarł po pięciu i pół godzinach. Choć w wagonie spędził niemal połowę coraz krótszego dnia, a odległość do stolicy Dolnego Śląska to ledwie 126 km, nasz Czytelnik nie ukrywa podziwu dla kolejarzy. – Dzięki sprawnemu działaniu obsługi pociągu (kierownik i maszynista), udało się przeczołgać te najgorsze odcinki trasy – informuje nadsyłając zdjęcia, które dokumentują beznadziejne warunki spowodowane atakiem zimy.

Kiedy śnieg niebawem już stopnieje, pociąg do Wrocławia nieco przyspieszy. Ale i tak przejechanie wspomnianego odcinka zajmie mu ponad trzy i pół godziny. To jeden z najważniejszych dla Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej szlaków. Mimo zapowiedzi zmiany sytuacji na lepsze i realizacji prac modernizacyjnych na różnych jego odcinkach, kolejom nie udaje się znacząco przyspieszyć. Mimo to nie brakuje miłośników powolnej jazdy pociągiem, dzięki którym połączenie jeszcze jakoś funkcjonuje.

Jeszcze w latach 80. XX wieku pociąg pospieszny przemierzał wspomnianą trasę w nieco ponad półtorej godziny. Przed 1945 rokiem taki czas był normą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group