Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 12200
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jelenia Góra w kadrach naczelnego

Środa, 10 grudnia 2008, 17:59
Aktualizacja: Czwartek, 11 grudnia 2008, 8:39
Autor: Angela
Jelenia Góra: Jelenia Góra w kadrach naczelnego
Fot. rylit
Goście BWA obejrzeli dzisiaj magiczne miejsca Jeleniej Góry zamknięte w kadrach filmu stworzonego przez jeleniogórskiego patriotę, wieloletniego dziennikarza i redaktora naczelnego naszego Tygodnika i portalu Jelonki.com, Konrada Przezdzięka. Podczas wyświetlania filmu zatytułowanego „Jelenia Góra, Magiczna Góra”, sala była wypełniona po brzegi.

Autor rozpoczął równo o 12.00 słowami wstępu. Powiedział kilka słów na temat historii naszego miasta, opowiedział ciekawostki z przeszłości stolicy Karkonoszy i zapowiedział, że to co zobaczą widzowie będzie jego subiektywnym zbiorem miejsc niezwykłych.

Historia to nie tylko miejsca, ale przede wszystkim ludzie. To ludzie i sytuacje z nimi związane tworzą historię – powiedział Konrad Przezdzięk. Zdaję sobie sprawę, że jest to temat bardzo subiektywny i trudno tu trafić w gust, bo każdy ma własny punkt widzenia. To jest jeden z możliwych sposobów patrzenia na mniej znaną Jelenią Górę.

Film trwa około godziny i jedynym komentarzem, jest doskonale dobrana muzyka. Stworzenie tego filmowego dzieła trwało kilka miesięcy. Wszystko rękami autora.

- Realizacja trwała od połowy sierpnia, kiedy intensywnie pracowałem, a w kolejnych miesiącach dogrywałem materiał – mówił twórca filmu. Kilka ujęć jest z wrześniowego jarmarku staroci, parę kadrów z października i są to głównie widoki z wieży, a ostatnie ujęcia były dogrywane na początku listopada.

Film został zlecony przez Biuro Wystaw Artystycznych w ramach projektu „Wokół Jeleniej Góry” w skład których wchodziły również dwie wystawy: historyczna czyli Jelenia Góra przed 1949 rokiem oraz wystawę współczesną przygotowaną przez wielu artystów.

- Oprócz statycznych ekspozycji chcieliśmy by pojawiło się coś dodatkowego, co dopowie temat, i w ramach tych pomysłów pojawiły się między innymi magiczne miejsca Jeleniej Góry – mówi Janina Hobgarska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych. Zaprosiłam Konrada Przezdzięka do realizacji tego filmu ponieważ on jako jeden z pierwszych ludzi te miejsca magiczne zaczął pokazywać w prasie. Pomyślałam, że jest osobą, która najwięcej wie na ten temat, i którego to fascynuje. To co dzisiaj nam pokazał jest bardzo satysfakcjonujące. Myślę, że i jemu, i publiczności sprawiło to sporo przyjemności. Frekwencja i zainteresowanie widzów to potwierdza.

Film obejrzało około stu osób. Jak widzieliśmy, widownia się nie nudziła, a składała się z osób w różnym wieku. Konrad Przezdzięk pokazał historię i współczesność w nowym wymiarze. Jeśli ktoś uważa, że ma inne miejsca niezwykłe, do których ma sentyment, inne niż te pokazane w filmie to tylko dowód na to, że film zrobił swoje i pobudził do zastanowienia nad intymnym krajobrazem naszego miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
807
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group