Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 8936
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jelenia Góra – kilka słów o…

Czwartek, 7 lipca 2011, 10:18
Aktualizacja: 10:18
Autor: TS
Prezydent Marcin Zawiła spotkał się z przedstawicielami firmy „Ariadna”, budującej galerię handlową między ulicami Kopernika i Podwale. Inwestorzy przekazali informacje na temat postępu prac, zgodnego z harmonogramem, poprosili o uwzględnienie ich uwag, dotyczących skomunikowania galerii z centrum miasta.

Prezydent z kolei przekazał oczekiwania mieszkańców dotyczące przyszłego zakresu działalności galerii i uwzględnienie potrzeb mieszkańców przy planowaniu pracy galerii. Rozmawiano także o poszerzeniu możliwości parkowania przy galerii nie tylko małych samochodów osobowych, ale także autobusów.

Marcin Zawiła i jego zastępca – Hubert Papaj dokonali wizji lokalnej na największych inwestycjach w mieście, w tym na budowie obwodnicy południowej, w remontowanym obiekcie bursy przy ul. Kilińskiego, i in. Zweryfikowali harmonogramy prac, obejrzeli też postęp robót przy rewitalizacji Młynówki. W tym ostatnim miejscu istotnym utrudnieniem zaczyna być fakt, że (nieznani – póki co) sprawcy sukcesywnie wrzucają do oczyszczonego kanału Młynówki przedmioty wielkogabarytowe, w tym opony, pralki, czy lodówki, itp. W przypadku ustalenia personaliów tych osób będą oni pokrywali koszty ponownego oczyszczania kanału.

Wczoraj Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry wziął udział w spotkaniu dotyczącym komunikacji kolejowej w rejonie Jeleniej Góry oraz na linii Jelenia Góra – Zgorzelec. Szynobusy na tę linię są już sukcesywnie dostarczane przez producenta do dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego i spółki Koleje Dolnośląskie. Planowany termin uruchomienia połączenia – połowa grudnia br. O ile w obszarze Jeleniej Góry Miasto zrealizowało wszelkie przyjęte na siebie zobowiązania, o tyle sporo pracy pozostało na innych odcinkach, w tym szczególnie Zgorzelec – Lubań, gdzie trzeba wykonać m.in. remonty stacji i przystanków kolejowych, w tym kilka należy po prostu wyburzyć. Z kolei w samej Jeleniej Górze należy podjąć prace przy modernizacji co najmniej trzech istniejących stacji kolejowych (nie licząc nowoplanowanych przystanków). Prezydent M. Zawiła podjął rozmowy z dyrektorką nowej spółki kolejowej „Dworce”, która ma w swojej kompetencji sprawę remontów istniejących, a zaniedbanych dworców. Spółka przejęła ok. 160 takich obiektów (dworce nieużytkowane, bądź istniejące przy zamkniętych liniach ma w swojej dyspozycji spółka „Nieruchomości”). Prezydent wskazał niezbędne prace przy uporządkowaniu stanu dworców Jelenia Góra Zachodnia, Cieplice i Sobieszów, zadeklarował poszukiwanie dla nich użytkowników pod warunkiem, że spółki kolejowe umożliwią ich przejęcie w formie wynajęcia, dzierżawy czy zakupu. Sprawy te są relatywnie trudne, bo okazuje się, że struktura zarządzania koleją jest nader złożona. Dla przykładu – jedna ze spółek zarządza obiektami dworcowymi, inna – peronami, a jeszcze inna – przejściami podziemnymi pod peronami. Determinacja samorządów, nie tylko Jeleniej Góry jest jednak na tyle duża i naciski na kolej na tyle silne, że spółki kolejowe coraz szybciej porozumiewają się ze sobą, przyspieszając niezbędne ustalenia.

Wczoraj także Marcin Zawiła spotkał się z kierownictwem Powiatowego Urzędu Pracy. Omawiano poziom bezrobocia (jest nieznacznie niższy, niż przed miesiącem), ale przede wszystkim możliwości zatrudnienia i samozatrudnienia bezrobotnych. W najbliższych dniach władze Miasta planują spotkania z różnymi instytucjami, które zawrą między sobą porozumienie, przedkładając wspólny pakiet ofert dla osób bezrobotnych. W pakiecie będą zawarte m.in. możliwości kredytowania działalności, ułatwienia w sięganiu przez kredyty dla osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, zakres pomocy miasta przy wynajmie na warunkach preferencyjnych lokali miejskich dla podjęcia takiej działalności. W przyszłym tygodniu planowana jest konferencja prasową, podczas której Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry przedstawi wszelkie ustalenia, które pozwolą bezrobotnym na podjęcie prac.

Dziś (czwartek, 7 lipca br.) odbędzie się kolejne, zapowiadane tydzień temu spotkanie władz Miasta ze związkami zawodowymi, działającymi w dawniej istniejących ZGL (od niedawna ZGKiM). Tematem rozmów będą głównie sprawy pracownicze, w tym – zakres regulacji spraw personalnych, gwarancje dla pracowników, którzy z różnych powodów będą musieli zmienić miejsce pracy, itp.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
603
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group