Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7483
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jelenia Góra i jej mieszkańcy w celowniku aparatów

Czwartek, 2 września 2010, 18:47
Aktualizacja: Piątek, 3 września 2010, 7:30
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jelenia Góra i jej mieszkańcy w celowniku aparatów
Fot. TEJO
Najlepsze zdjęcia wybrane spośród 250 fotografii nadesłanych przez 36 autorów na czternastą edycję konkursu Jelenia Góra i Jeleniogórzanie 2010 zawisły w Galerii „Promocje” Osiedlowego Domu Kultury. To plon tradycyjnych zmagań otwartych dla wszystkich fotografujących.

Konkurs już po raz czternasty zorganizowało Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne, które od 13 lat współpracuje z Osiedlowym Domem Kultury użyczającym miejsca na ekspozycję prac. Zasadą zmagań jest możliwość zaistnienia na wystawie każdego uczestnika. Ci, którzy wzięli udział w konkursie, licznie dziś przybyli na wernisaż będący podsumowaniem wydarzenia.

Jurorzy (Katarzyna Karczmarz, Alicja Czechowska, Jacek Jaśko i Konrad Przezdzięk) nie mieli łatwego zadania. Wybrać spośród tylu zdjęć te – zdaniem oceniających – najlepsze prostą sprawą nie było. Ostatecznie postawiono na zdjęcia reportażowe w ujęciu klasycznym i nieco eksperymentalnym. Wygrał Paweł Zasada z Mysłakowic, który zaproponował zestaw pięciu fotografii „Sztuka latania” oraz „Mateusz”. Czarno-białe ujęcia ujęły jurorów autentyzmem i szczerością wymowy obrazu.

Drugie miejsce przypadło Arkadiuszowi Biesiadzkiemu, który sfotografował osiedlową młodzież podczas zabawy. Autor zastosował błonę rentgenowską, którą – aby uzyskać efekt pozytywu – podkleił białym kartonem. W czołówce znalazł się za śmiałość koncepcji technicznej, a także za niebanalne ujęcie tematu.

Trzecia lokata przypadła Wojciechowi Bykowskiemu za zestaw trzech prac zatytułowany „Wiwisekcja I, II, III”. Docenienie przez jury barwnych powiększeń, raczej luźnych kompozycji złożonych z zarejestrowanych na materiale światłoczułym anonimowych postaci z rozmazaną Jelenią Górą w tle to ukłon dla fotograficznego „modernizmu” i odwagi autora w eksperymencie.

Bardzo ciekawe zdjęcia znalazły się wśród wyróżnień. Zestawy Roberta Witakowskiego („Przemiany Jeleniej Góry”, „Dzień z życia w domu św. Brata Alberta” i „Wszędobylski”) z powodzeniem mogłyby znaleźć się w czołówce. Laureat poprzedniej edycji konkursu Marek Wasilewski poszedł na spacer z aparatem po jeleniogórskich ulicach, gdzie zachowały się tzw. stemple czasu: nadżarte jego zębem poniemieckie ślady przeszłości. Wyróżniono także zdjęcia Marii Rzepeckiej i Ryszarda Literackiego

Nagrodę młodzieżową zdobył Filip Wieczorek za dwie fotografie („Bądźcie wolni” oraz „Odbicie”) powstałe podczas żałoby narodowej. Elżbieta Bojczuk, Maja Kaczmarek, Łukasz Kulesza, Albert Zid oraz Iwona Szymańska wywalczyli nagrody od sponsorów konkursu.

Udanych zdjęć gratulował autorom Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry, który docenił fakt, że fotografujący widzą różne oblicza miasta, nie tylko to „reprezentacyjne”. Zauważył też, że Osiedlowemu Domowi Kultury przydałaby się nowa siedziba, która stanowiłaby lepszą scenerię dla prezentacji fotografii (i nie tylko). – Pracujemy nad koncepcją wybudowania takiego obiektu, ale o szczegółach mówić jest jeszcze za wcześniej – powiedział zwracając się do Sylwii Motyl-Cińkowskiej, dyrektorki ODK.

Tadeusz Biłozor, prezes Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, podziękował uczestnikom za liczny udział w konkursie i zaprosił do jego kolejnej, 15. edycji. O wysłaniu zdjęcia w ramach tej rywalizacji można zacząć myśleć już dziś. Póki co – zapraszamy do ODK (ul. Komedy-Trzcińskiego 12) – aby zobaczyć, jak Jelenią Górę widzą fotografujący miasto i jego mieszkańców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group