Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6555
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra będzie członkiem Związku Gmin Karkonoskich

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 28 stycznia 2011, 9:14
Aktualizacja: 9:14
Autor: Angela
Jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku nasze miasto ma wstąpić do Związku Gmin Karkonoskich. To wniosek po spotkaniu władz Jeleniej Góry z kierownictwem ZGK, podczas którego wrócono do rozmów sprzed czterech lat. Takie rozwiązanie ma przynieść stolicy Karkonoszy szereg profitów, w tym obniżenie kosztów składowania odpadów.

Ostateczna decyzja dotycząca przystąpienia Jeleniej Góry do Związku Gmin Karkonoskich leży w rękach radnych, którzy w tym temacie muszą przegłosować uchwałę. Prezydent Marcin Zawiła i kierownictwo Związku Gmin Karkonoskich omówili wstępne warunki przystąpienia Jeleniej Góry do Związku oraz udział stolicy Karkonoszy w eksploatacji składowiska odpadów w Kostrzycy.

– Uważam przystąpienie Jeleniej Góry do ZGK za naturalną konsekwencję naszych wspólnych interesów, nie tylko związanych z ekologią, ale i komunikacją, promocją, itp. W najbliższym czasie podejmiemy już szczegółowe ustalenia i przedłożymy radzie projekt takiej uchwały. Z tego, co mówiono w zarządzie ZGK, rady pozostałych gmin – dotychczasowych członków związku – już podjęły uchwały akceptujące włączenie się Jeleniej Góry do ZGK, więc decyzja pozostaje w rękach radnych Jeleniej Góry – mówi prezydent Marcin Zawiła.

Doradca medialny prezydenta Cezary Wiklik podkreśla, że Jelenia Góra już od pewnego czasu korzysta ze składowiska odpadów w Kostrzycy, ale na zasadach „zewnętrznego klienta”. Przystąpienie do Związku Gmin Karkonoskich pozwoli na inne warunki tej współpracy. – Wprawdzie będziemy musieli wnosić składkę członkowską w wysokości ponad 200 tys. zł rocznie, ale większość tej kwoty będzie niejako wracała do miasta w różnych formach, np. ze współorganizacji imprez, organizacji przedsięwzięć promocyjnych czy działań proekologicznych – wyjaśnia Cezary Wiklik.

Kwestia przystąpienia Jeleniej Góry do Związku Gmin Karkonoskich była poruszana w 2006 roku pod koniec kadencji prezydenta Józefa Kusiaka. Przez ostatnie cztery lata nikt jednak do niej nie powrócił.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~mm 28-01-2011 10:15
Czyli zmniejszą się opłaty za wywózkę śmieci? Co roku rosną właśnie z powodu wzrostu cen składowania jak to Kasztelan wypisuje w ulotkach, ciekawe co teraz napisze?
~ 28-01-2011 11:02
DOLNOŚLĄZAK. W treści publikacji dopatrzyłem się pewnej manipulacji. Wprawdzie sformułowanie "doradca medialny prezydenta Cezary Wiklik" jest poprawne ale - wg mnie - ma pobudzić forumowiczów do pewnej reakcji. Prościej byłoby napisać ... "rzecznik prasowy prezydenta Cezary Wiklik"... To samo, lecz brzmi swojsko, inaczej . Wielu napisze, że się czepiam. Rzeczywiście nie ma o co kruszyć kopii. Jednak na przykładzie takich tekstów zaznacza się linia ideowa tygodnika, które moim zdaniem - nie grzeszy bezstronnością. Obśmiać personę można w różny sposób. Póki co "Jelonka" czyni to nieudolnie.
~ 28-01-2011 11:15
Wysypisko w Kostrzycy zaczyna pękać w szwach. Rzekomo w rejonie Lubawki /?/ tworzą innowacyjne metody składowania i utylizacji odpadów. Chętnie podstawię busa /po kosztach własnych/ i zorganizuję wycieczkę dla samorządowców, ażeby z bliska zobaczyli jak to działa. Czasami warto ruszyć "twarz" zza biurka i zrobić objazd po śmietnikach Dolnego Śląska. DOLNOŚLĄZAK
~Portal 28-01-2011 12:43
Zapewne w ZGK , niby beda mniejsze koszty skladowania odpadów - ale bedzie rozwiniete kosztowne do utrzymania nowe liczne urzedsatwo róznej maści prezesi , rady nadzorcze, ksiegowi ,kontystki itd. Niech cos o tym napisza jakie jest persaldo takiego intersu i nowego tworu urzedowego dla posad i fuch dla kolesiostwa.. Obecnie podobny przyklad jest z rozpasanym jakimś MoPSem w budynku po okazałym Chemiczniaku -gdzie na karty parkingowe dla inwalidow trzeba czekac po trzy miesiace ,gdyz wydlużyl sie łańcuch kolejnych nowych urzędasów którzy musza przekazać papiery do kolejnego gabinetu. A wszystko to kosztuje miliony podatnikow..
~GT 28-01-2011 13:54
Mieszkańcy Ścięgien już się "cieszą". Wysypisko było wybudowane za pieniądze okolicznych gmin i tylko im miało służyć. Jelenia NIGDY nie chciała partycypować w kosztach. A teraz pazerność kierownika wspomnianego składowiska zasypie okolicznych mieszkańców smrodem i syfem. Były już "genialne" pomysły,żeby śmieci sprowadzać z Niemiec.
~Piechowiczan 28-01-2011 18:12
Do Portal Jakoś Związek dział już tyle lat i jakoś nie ma tam rozpasanie i tworzenia miejsc dla swoich. Jelenia Góra i tak wywozi tam swoje śmieci wiec nic się nie zmieni , jedynie koszt składowania obniży się o 12%
~jelgór 28-01-2011 19:00
jelenia zyska 12 procent na śmieciach, a co zyskają gminy? kto będzie tzw. płatnikiem netto?
~romi 28-01-2011 19:49
A co z ceną wody ? bo w tym związku jest jakby nieco wyższa niż w JG i to nie o jakieś tam mizerne 12% no a jeśli spóła to we wszystkim ? Mam nadzieję że spóła dotyczy tylko śmieci ...
~do jelgór 28-01-2011 19:50
Już ci mówię co zyskają gminy, mieszkańcy Jeleniej Góry będą ratować bankruta KSWiK czyli połączą "Wodnik" i KSWiK a wy jeleniogórzanie płaćcie jeszcze więcej za wodę i ratujcie bankruta.
~ 28-01-2011 19:53
dzisiaj rano w radio Pan Zawiła mówił, że" co prawda Jelenia Góra będzie największym płatnikiem," ale zapewniał że to się opłaca, tylko komu??
~ 28-01-2011 22:32
@ 28-01-2011 12:43 | ~Portal | - a po jakiego grzyba niwalidom karty parkingowe? Następni uprzywilejowani kolesie? Potem rodzinka korzysta z tych kart parkingowych ile wlezie i maja parkowanie za darmochę, a podatnicy za to wszystko płacą. Niwalidzi to garb na karku podatnika, i to na każdym kroku.
~Genialne!!! 29-01-2011 0:29
Taki genialny pomysl żeby śmieci z okolicy zwozić w góry to tylko w JG.
~ 29-01-2011 11:40
DOLNOŚLĄZAK. Związek Gmin Karkonoskich był potrzebny na pewnym etapie samorządowej działalności. Dziś - wg mnie - jest skostniałą urzędniczą strukturą, generującą koszty. Uważam, że Starostwo Powiatowe nie jest obciążone pracą i winno przejąć sprawy, którymi zajmował się Związek Gmin. Istnienie tych dwóch urzędniczych tworów /Starostwo i Związek Gmin/- to taki archaizm, który we współczesności nie ma racji bytu. Pora zacząć liczyć kasę, gdyż zamiast "drugiej Japonii" możemy stać się drugą Grecją.
~ 29-01-2011 11:52
cd. z godz. 11:40. Po likwidacji Związku Gmin w starostwie wyodrębnić grupę garniturowców i garsoniarek, którzy koordynować będą międzydzielnicowe współdziałanie samorządów Kotliny Jeleniogórskiej, aglomeracji wielkości Gdańska. Pozwoli to na częściowe wyeliminowanie wielowładzy na jednym geograficznym terenie. DOLNOŚLĄZAK.
~kkk 29-01-2011 19:24
panie Zawiła dlaczego ciągnie pan nasze miasto w ten związek a co z koncepcją poprzednich ekip które chciały śmieci z jeleniej wywozic do J
~KKK 29-01-2011 19:42
--JAROSZOWA i czy ta koncepcia dla nas mieszkańców nie jest bardziej ekologiczna ipod względem finansowym bardziej korzystna są na to dowody i pewnie pan doskonale o tym wie proszę się nad tym pochylic i skonsultowac ze swoimi doradcami których ma pan do dyspozycji

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group