Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 9148
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jelenia Góra będzie członkiem Związku Gmin Karkonoskich

Piątek, 28 stycznia 2011, 9:14
Aktualizacja: 9:14
Autor: Angela
Jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku nasze miasto ma wstąpić do Związku Gmin Karkonoskich. To wniosek po spotkaniu władz Jeleniej Góry z kierownictwem ZGK, podczas którego wrócono do rozmów sprzed czterech lat. Takie rozwiązanie ma przynieść stolicy Karkonoszy szereg profitów, w tym obniżenie kosztów składowania odpadów.

Ostateczna decyzja dotycząca przystąpienia Jeleniej Góry do Związku Gmin Karkonoskich leży w rękach radnych, którzy w tym temacie muszą przegłosować uchwałę. Prezydent Marcin Zawiła i kierownictwo Związku Gmin Karkonoskich omówili wstępne warunki przystąpienia Jeleniej Góry do Związku oraz udział stolicy Karkonoszy w eksploatacji składowiska odpadów w Kostrzycy.

– Uważam przystąpienie Jeleniej Góry do ZGK za naturalną konsekwencję naszych wspólnych interesów, nie tylko związanych z ekologią, ale i komunikacją, promocją, itp. W najbliższym czasie podejmiemy już szczegółowe ustalenia i przedłożymy radzie projekt takiej uchwały. Z tego, co mówiono w zarządzie ZGK, rady pozostałych gmin – dotychczasowych członków związku – już podjęły uchwały akceptujące włączenie się Jeleniej Góry do ZGK, więc decyzja pozostaje w rękach radnych Jeleniej Góry – mówi prezydent Marcin Zawiła.

Doradca medialny prezydenta Cezary Wiklik podkreśla, że Jelenia Góra już od pewnego czasu korzysta ze składowiska odpadów w Kostrzycy, ale na zasadach „zewnętrznego klienta”. Przystąpienie do Związku Gmin Karkonoskich pozwoli na inne warunki tej współpracy. – Wprawdzie będziemy musieli wnosić składkę członkowską w wysokości ponad 200 tys. zł rocznie, ale większość tej kwoty będzie niejako wracała do miasta w różnych formach, np. ze współorganizacji imprez, organizacji przedsięwzięć promocyjnych czy działań proekologicznych – wyjaśnia Cezary Wiklik.

Kwestia przystąpienia Jeleniej Góry do Związku Gmin Karkonoskich była poruszana w 2006 roku pod koniec kadencji prezydenta Józefa Kusiaka. Przez ostatnie cztery lata nikt jednak do niej nie powrócił.

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group