• Sobota, 20 kwietnia 2019
  • Godz. 10:10
  • Imieniny: Agnieszki, Czesława, Mariana
  • Czytających: 3912
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Jedziemy na narty

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 12 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 30 grudnia 2005, 16:47
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Sezon zaczął się na całego. Ruszyły wyciągi w dwóch największych karkonoskich kurortach.
To pierwszy prawdziwie narciarski weekend w tym roku. W sobotę otwarto nartostrady pod Śnieżką. Tydzień temu sezon rozpoczął się też pod Szrenicą. Śnieg leży, przygotowane trasy czekają. Pora zapakować sprzęt i ruszać na stoki!

W Karpaczu uruchomiono kolej na szczyt Kopy oraz biegnącą obok dwuosobową kolejkę. Narciarze mogą na razie korzystać tylko z tras w dolnej części. Na innych trasach śniegu jest jeszcze za mało, choć systematycznie go przybywa. Naturze pomagają armatki śnieżne.
W kompleksie narciarskim Śnieżka w Karpaczu na narciarzy czeka 9 kilometrów nartostrad - ponad 2 kilometry są sztucznie dośnieżane.

Będą czynne wszystkie wyciągi orczykowe i dwie kolejki krzesełkowe. W rejonie Strzechy Akademickiej zostanie uruchomiony 150-metrowy wyciąg dla dzieci.
- Zmodernizowaliśmy system dośnieżania. W trzy dni można zasypać śniegiem ponadkilometrowy odcinek nartostrady. Kupiliśmy też nowy ratrak - mówi Waldemar Draheim, szef Miejskiej Kolei Linowej w Karpaczu.
Niestety, spółce nie udało się wymóc na władzach Karpacza budowy nowego parkingu i zatoki dla podjeżdżających pod wyciąg autobusów. Znów będą problemy z dojazdem.

W Szklarskiej Porębie na razie czynna jest tylko nartostrada Puchatek. W ubiegłym tygodniu uruchomiono tam obie sekcje wyciągu na Szrenicę. Warunki na Puchatku są wyśmienite. Na wyżej położonych nartostradach śniegu jest jeszcze za mało.
Narciarze w Szklarskiej Porębie mają do dyspozycji 20 kilometrów tras narciarskich, w tym 10 kilometrów sztucznie dośnieżanych. Szklarska Poręba to największy ośrodek sportów zimowych w polskich Sudetach. Ze szczytu Szrenicy prowadzi najdłuższa w kraju nartostrada - Lolobrygida (4444 m).

- Kupiliśmy dwa nowe ratraki, w tym jeden z tzw. windą, którą można wciągać pojazd pod strome zbocza, przepychać śnieg do góry. Pomogą nam lepiej przygotować trasy - mówi Jan Dębkowski, dyrektor do spraw technicznych w spółce Sudety Lift.
W Karpaczu i Szklarskiej Porębie śniegu systematycznie przybywa. Wczoraj spadło go kilka centymetrów, podczas gdy w Jeleniej Górze padał deszcz. Według synoptyków w sobotę w górach nie powinno padać. Nie będzie też mroźno - meteorolodzy zapowiadają temperaturę do plus dwóch stopni Celsjusza. Wiatr też nie powinien być zbyt silny. W niedzielę ma padać śnieg.

Na narciarzy czekają nie tylko w Karkonoszach. Można już zjeżdżać na trasach w Zieleńcu, w Międzygórzu, na Spalonej oraz na Czarnej Górze. W Zieleńcu czynne są dwa wyciągi: Kamyczek i Winterpol. Leży 40 cm śniegu. Na Czarnej Górze jest od 30 do 40 cm śniegu. W najbliższy weekend czynne będę wyciągi F2, S oraz kolej linowa.
W Międzygórzu i na Spalonej wyciągi czynne są w weekendy od 9 do 17. Śnieżnego puchu jest 30-50 cm. Wszędzie warunki narciarskie są dobre.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
113
Tak
69%
Nie
28%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group