Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8356
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Jedynką” rządzi chemia

Poniedziałek, 7 grudnia 2009, 13:49
Aktualizacja: 13:51
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: „Jedynką” rządzi chemia
Fot. TEJO
Pod znakiem eksperymentów i pokazów chemicznych przebiega poniedziałek w Gimnazjum nr 1 im. Kościuszki w Jeleniej Górze. Szkołę odwiedzili pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia, którzy mieli zajęcia z gimnazjalistami oraz… z nauczycielami chemii z miasta, których szkolono w technice chemii małej skali.

Ogrzewanie manganianu potasu i dichromianu amonu, działanie magnezem na roztwór kwasu chlorowodorowego oraz glinem na roztwór chlorku miedzi – takie doświadczenia pod okiem Dominiki Panek i Patryka Dormowicza, pracowników naukowych Wydziału Chemii UMK z Centrum Chemii Małej Skali przeprowadzili dziś uczniowie „jedynki”.

Uczniom, którym chemia może kojarzyć się z niezbyt ciekawym i do niczego nieprzydatnym przedmiotem, udowodniano, że wcale tak być nie musi. Goście z Torunia, przywykli do pracy ze studentami, wprowadzili nieco akademickiej atmosfery na gimnazjalne zajęcia.

– Przeprowadziliśmy też pokazy otwarte dla wszystkich uczestników warsztatów oraz zajęcia dla nauczycieli szkół średnich, gimnazjów oraz podstawówek z Jeleniej Góry i okolic – mówi Magdalena Woźniak, organizatorka Dnia Chemii w „jedynce”. – Przeszkoleni nauczyciele będą mogli wdrażać technikę chemii w małej skali w swojej pracy z uczniami, przez co lekcje na pewno będą ciekawsze – usłyszeliśmy.

Celem imprezy było, między innymi, pokazanie, że doświadczenia można przeprowadzać nie mając do dyspozycji profesjonalnego laboratorium i zastępując typowy sprzęt przedmiotami codziennego użytku (na przykład palnik – świeczką). – Ponadto metoda ta powoduje zmniejszenie do minimum (lub całkowicie) szkodliwych odpadów poreakcyjnych, szkodzących środowisku lub wymagających kosztownej utylizacji – przekonują organizatorzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group