Środa, 22 marca
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Czytających: 6674
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Czwartek, 24 września 2020, 11:17
Aktualizacja: 11:19
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon
Fot. Przemek Kaczałko
Po półrocznej przerwie jeleniogórskie jednostki kultury rozpoczęły nowy sezon artystyczny. Podczas konferencji prasowej w Teatrze Norwida dyrektorzy placówek mówili o planach na najbliższe miesiące oraz o kwestiach związanych w wymogami sanitarnymi.

Premiery w Teatrze Norwida i Zdrojowym Teatrze Animacji, wystawy w BWA, różnego rodzaju wydarzenia w Jeleniogórskim Centrum Kultury oraz 25-lecie Teatru Maska - to niektóre z tematów, które poruszono podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Cieszy nas to, że widzowie mogą wrócić do naszych teatrów i domów kultury. Za nami pół roku, przez które nie mogliśmy wejść do naszych jednostek, tylko oglądać online - powiedział na wstępie Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Ruszyliśmy od początku września z pełną ofertą - Dyskusyjny Klub Filmowy "Klaps", nabór do sekcji i kół zainteresowań JCK, finał Ligi Rocka, a wkrótce Krokus Jazz Festiwal oraz Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA. Staramy się funkcjonować normalnie, oczywiście przestrzegając obostrzeń - udostępniamy połowę miejsc na widowni, środki dezynfekujące, zapisujemy osoby, które przychodzą na wydarzenia - mówił Jarosław Gromadzki, dyrektor JCK, który zaprosił na stronę placówki (www.jck.pl) po szczegóły.
1 września otworzyliśmy kasę teatralną. Co ważne, widzowie nie zwracają biletów, tylko przesuwają termin. Rozpoczęliśmy działalność repertuarową, ale do końca roku nie przygotujemy premiery - pierwszą planujemy na 9 stycznia 2021 roku (będzie to koprodukcja z Teatrem Lubuskim). Przygotowujemy się do 47. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych. W teatrze jest bezpiecznie, w holu mamy regulamin covidowy, który szczegółowo mówi jak należy się poruszać w teatrze (siedzimy co drugie miejsce, nosimy maseczki, wchodzimy jedną, a wychodzimy drugą stroną - mówił Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru Norwida. W planach jest m.in. powrót do Scrooge'a - Opowieści Wigilijnej, a w pierwszym półroczu 2021 roku mają się odbyć 4 premiery, które były zaplanowane wcześniej, ale względu na covid nie mogły mieć miejsca.
Sztuka nie znosi ograniczeń - pandemia jest dla nas wszystkich momentem do zmiany naszych zachowań. Największą wartością jest człowiek, widz, więc przetrwamy. W Galerii BWA trzeba być w maseczce, mamy ograniczoną liczbę osób. Sztuka współczesna to odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a artyści przez swoją wrażliwość nas zachwycają, intrygują, zapraszają do krytycznego myślenia. Staramy się odpowiadać na przeróżne problemy. Otworzyliśmy się 18 maja i za nami już kilka wystaw (Marka Lerchera, Anki Leśniak, a teraz Tomasza Michałowskiego). Kolejna nasza wystawa to będą komiksy i malarstwo abstrakcyjne Tadeusza Baranowskiego - mówiła Luiza Laskowska, dyrektorka Galerii BWA.
Byliśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że nawet w miesiącach wakacyjnych - korzystając z Muszli Koncertowej - graliśmy dla publiczności: były spektakle i koncerty. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem - ten lockdown spowodował swoisty głód na kulturę. Wróciliśmy już do sali teatru i rozpoczęliśmy sezon premierą spektaklu "Cień bestii". Wszystkie spektakle odbywają się w warunkach sanitarnych, o których wspominano wcześniej. Na razie gramy w soboty i niedziele. Chcielibyśmy do końca tego roku przygotować premiery, które nie zostały dokończone - mówię m.in. o debiucie jeleniogórzanki Nataszy Sołtanowicz, która jest absolwentka reżyserii lalkarskiej we Wrocławiu i chcę, żeby zadebiutowała w Jeleniej Górze - powiedział Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji. W planach placówki jest też sylwestrowy spektakl.
Teatr Maska działa od 25 lat - zaczynaliśmy w Osiedlowym Domu Kultury. Z tej okazji 29 września o godz. 19:00 w Teatrze Norwida zagramy spektakl "Ławeczka". Ponadto w ZTA zaprezentujemy w październiku "Kontrabasistę", a 11 grudnia zapraszam na premierę "Paradoksu" - również do ZTA. Z kolei w BWA odbędzie się skromna uroczystość wspominająca byłych członków Teatru Maska - powiedział Krzysztof Rogacewicz z Teatru Maska.

Jak zapewniają dyrektorzy, mimo ograniczonej liczby widzów i wymogów sanitarnych, ceny biletów nie uległy zmianie.

Twoja reakcja na artykuł?

7
58%
Cieszy
2
17%
Hahaha
2
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
695
maksymalnie 150
83%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group