Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 7107
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 24 września 2020, 11:17
Aktualizacja: 11:19
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Po półrocznej przerwie jeleniogórskie jednostki kultury rozpoczęły nowy sezon artystyczny. Podczas konferencji prasowej w Teatrze Norwida dyrektorzy placówek mówili o planach na najbliższe miesiące oraz o kwestiach związanych w wymogami sanitarnymi.

Premiery w Teatrze Norwida i Zdrojowym Teatrze Animacji, wystawy w BWA, różnego rodzaju wydarzenia w Jeleniogórskim Centrum Kultury oraz 25-lecie Teatru Maska - to niektóre z tematów, które poruszono podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Cieszy nas to, że widzowie mogą wrócić do naszych teatrów i domów kultury. Za nami pół roku, przez które nie mogliśmy wejść do naszych jednostek, tylko oglądać online - powiedział na wstępie Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Ruszyliśmy od początku września z pełną ofertą - Dyskusyjny Klub Filmowy "Klaps", nabór do sekcji i kół zainteresowań JCK, finał Ligi Rocka, a wkrótce Krokus Jazz Festiwal oraz Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA. Staramy się funkcjonować normalnie, oczywiście przestrzegając obostrzeń - udostępniamy połowę miejsc na widowni, środki dezynfekujące, zapisujemy osoby, które przychodzą na wydarzenia - mówił Jarosław Gromadzki, dyrektor JCK, który zaprosił na stronę placówki (www.jck.pl) po szczegóły.
1 września otworzyliśmy kasę teatralną. Co ważne, widzowie nie zwracają biletów, tylko przesuwają termin. Rozpoczęliśmy działalność repertuarową, ale do końca roku nie przygotujemy premiery - pierwszą planujemy na 9 stycznia 2021 roku (będzie to koprodukcja z Teatrem Lubuskim). Przygotowujemy się do 47. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych. W teatrze jest bezpiecznie, w holu mamy regulamin covidowy, który szczegółowo mówi jak należy się poruszać w teatrze (siedzimy co drugie miejsce, nosimy maseczki, wchodzimy jedną, a wychodzimy drugą stroną - mówił Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru Norwida. W planach jest m.in. powrót do Scrooge'a - Opowieści Wigilijnej, a w pierwszym półroczu 2021 roku mają się odbyć 4 premiery, które były zaplanowane wcześniej, ale względu na covid nie mogły mieć miejsca.
Sztuka nie znosi ograniczeń - pandemia jest dla nas wszystkich momentem do zmiany naszych zachowań. Największą wartością jest człowiek, widz, więc przetrwamy. W Galerii BWA trzeba być w maseczce, mamy ograniczoną liczbę osób. Sztuka współczesna to odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a artyści przez swoją wrażliwość nas zachwycają, intrygują, zapraszają do krytycznego myślenia. Staramy się odpowiadać na przeróżne problemy. Otworzyliśmy się 18 maja i za nami już kilka wystaw (Marka Lerchera, Anki Leśniak, a teraz Tomasza Michałowskiego). Kolejna nasza wystawa to będą komiksy i malarstwo abstrakcyjne Tadeusza Baranowskiego - mówiła Luiza Laskowska, dyrektorka Galerii BWA.
Byliśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że nawet w miesiącach wakacyjnych - korzystając z Muszli Koncertowej - graliśmy dla publiczności: były spektakle i koncerty. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem - ten lockdown spowodował swoisty głód na kulturę. Wróciliśmy już do sali teatru i rozpoczęliśmy sezon premierą spektaklu "Cień bestii". Wszystkie spektakle odbywają się w warunkach sanitarnych, o których wspominano wcześniej. Na razie gramy w soboty i niedziele. Chcielibyśmy do końca tego roku przygotować premiery, które nie zostały dokończone - mówię m.in. o debiucie jeleniogórzanki Nataszy Sołtanowicz, która jest absolwentka reżyserii lalkarskiej we Wrocławiu i chcę, żeby zadebiutowała w Jeleniej Górze - powiedział Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji. W planach placówki jest też sylwestrowy spektakl.
Teatr Maska działa od 25 lat - zaczynaliśmy w Osiedlowym Domu Kultury. Z tej okazji 29 września o godz. 19:00 w Teatrze Norwida zagramy spektakl "Ławeczka". Ponadto w ZTA zaprezentujemy w październiku "Kontrabasistę", a 11 grudnia zapraszam na premierę "Paradoksu" - również do ZTA. Z kolei w BWA odbędzie się skromna uroczystość wspominająca byłych członków Teatru Maska - powiedział Krzysztof Rogacewicz z Teatru Maska.

Jak zapewniają dyrektorzy, mimo ograniczonej liczby widzów i wymogów sanitarnych, ceny biletów nie uległy zmianie.

Twoja reakcja na artykuł?

7
58%
Cieszy
2
17%
Hahaha
2
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Nareszcie 24-09-2020 12:28
Pupilki familki. I bedzie dobrze.
~nózia 25-09-2020 13:09
do: ~Nareszcie (12:28)
Mamy piątek, zaczyna się ostatni weekend września i wyczekiwany przez wielu jarmark staroci. Czy włodarze miasta pomyśleli o alternatywie w przypadku ulewy? Czy zapewnili zwroty za wynajęte kwatery? Co zrobią włodarze miasta z jarmarkiem w przypadku tak paskudnej pogody? Może alternatywa w postaci hali sportowej?
~ninuia 25-09-2020 14:08
do: ~nózia (13:09)
a regulamin to ty znasz,czy tylko pi...sz tak,aby pieprzyć ?
~nózia 25-09-2020 14:51
do: ~ninuia (14:08)
Regulamin, czego? Jeśli chodzi ci o portal, to żaden regulamin tutaj nie obowiązuje.
~??? 24-09-2020 14:13
A gdzie reszta kultury
~ 24-09-2020 14:23
Przy takim rozwoju zarazy długo nie pociągnięcie.
~ 24-09-2020 14:31
Można by rzec że dla niektórych pożegnalne zdjecia
~Milosz Kaminski 24-09-2020 21:10
Dyrektorzy chyba nie mówią wszystkiego o cenach biletów. O ile spektakl Teatru Odnalezionego pt. Tlen w JCK jeszcze w 2018 r. kosztował 25 zł za bilet pełny, to dziś spektakl tegoż teatru pt. Malala kosztuje 45 zł za taki sam bilet. To więcej niż w Norwidzie, gdzie bilet pełny kosztuje maksymalnie 35 zl (a na balkonie taniej). O ile oczywiście artystów trzeba wspierać pieniędzmi w tym czasie, to trudno zrozumieć, dlaczego podwyżka cen jest tak znacząca dla widzów, że może stanowić barierę w dostępie do wysokiej kultury?!
~a może 25-09-2020 13:07
do: ~Milosz Kaminski (21:10)
A może różnica polega na tym, że Teatr Norwida ma w dotacji 100% finansowania kosztów produkcji spektaklu a teatr Odnaleziony 0% kosztów produkcji spektaklu? No może poza kosztami prądu w wysokości... 100 może 200 zł?
~ 24-09-2020 21:31
Jeśli ceny na spektakl rzeczywiście takie są to dziwię się że ktoś tyle płaci za występ amatorskiego teatru.
~Maria Z Jeleniej Gory 25-09-2020 7:48
Amatorskie to są komenatrze, które tutaj jak zwykle są. Tacy jesteście mądrzy to zróbcie coś co potraficie w sferze waszych umiejętności i sprzedajecie to po taniości, zaproście wszystkich i będziecie zadowoleni z własnej idei. Tylko czy wy w ogóle potraficie zrobić coś więcej niż narzekać? Są rzeczy droższe i tańsze. Tak samo jak w sklepie. Jeśli Cię nie stać kupujesz wersję tańszą. Albo nie kupujesz wcale. Proste. Tej hejt, który tutaj wiecznie wylewacie to efekt waszej frustracji, sami nie potraficie nic zrobić, otwieracie tylko komputery, telefony i uważacie się za recenzentów jakości życia. Zamiast to robić, może z tego życia z życzliwością w stronę drugiego człowieka korzystajcie, wyjdzie wam na zdrowie. Nudne jest to... Co artykuł to te same osoby sieją ferment. Przykre jest to... Bo nie widzicie, że świadomość ludzie co do hejtu jest już na tyle rozwinięta, że czytelnicy traktują was jak nieudaczników. Popatrzcie w lustro.
~Miastowy 25-09-2020 17:26
do: ~Maria Z Jeleniej Gory (7:48)
Pani bredzi. Mam nadzieje ze wraz z moim postem zmieni sie całkowicie sposob dyskutowania. Musze przekazać odpowiednie narzędzia lingwistyczne by typowy konserwatysta skierował tok dyskusji na wlasciwie tory. Mili panstwo, gdy lewicowiec lub liberał zacznie bredzic o życzliwości trzeba go skonfrontować z proza zycia --> ''masło za 10zl, jedzenie ze sklepu coraz droższe, koszty utrzymania w miescie na nieludzko wysokim poziomie, trzeba sprzątać sprawy ekonomiczne w tym kraju/miescie a nie uskuteczniać dziecinadę z zyczliwoscia bo sprawy materialne to chcąc nie chcąc sprawy NIEZWYKLE ISTOTNE.
~Re-Dy-Ko 4-10-2020 12:21
do: ~Miastowy (17:26)
Racja, racja...chodzi w tym wszystkim o prozę życia i nad tym warto pomyśleć i głęboko się zastanowić.
~ 25-09-2020 8:43
Jeśli teatr Odnaleziony jest prywatnym teatrem czyli Duda płaci z własnej kieszenie aktorom gaże,płaci Jck za wynajem sali płaci z własnej kieszenie obsłudze technicznej.sam finansuje scenografię, prace przy spektakli wykonuje poza swoimi godzinami pracy w Jeleniogórskim Centrum Kultury to Duda może sobie zrobić bilety po 100 zł ale jeśli nie płaci za w.w pozycję tylko koszty te pokrywa JCK to sprawa nie jest już taka prosta bo z naszych podatków ta instytucja jest utrzymywana czyli Pani Mario Pani by chciała żebyśmy płacili 2 razy za to samo.
~ 25-09-2020 11:25
Ludzie umierają z braku opieki lekarskiej a ani wciskają za...ny sezon artystyczny
~Zumik 25-09-2020 11:42
Zamiast siać ferment poczytaj co to zniesławienie.
~18 sqandal 25-09-2020 18:14
....... jeszcze ta < kultura > bokiem wam wyjdzie ! Jest pandemia , ludzie chorują a wam się < kultury > zachciewa . Przejdzie pandemia bedzie czas na kulture.
~efendi 26-09-2020 13:20
Stare pocięte gacie na zmeczonych twarzach ! Pięnie to wygląda czubkolandia ! Sztuka to wolność wypowiedzi a nie promocja zamordyzmu i ze sz...ą w ustach ! Czytaj "fałszywa pandemia"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group