Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 6714
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jakie szkoły wybrali młodzi jeleniogórzanie

Sobota, 11 lipca 2015, 8:23
Aktualizacja: Niedziela, 12 lipca 2015, 7:36
Autor: Katarzyna Pruś
Jelenia Góra: Jakie szkoły wybrali młodzi jeleniogórzanie
Fot. Archiwum Jelonki.com
Pierwsze dni lipca nie dla wszystkich oznaczają początki bezstresowego odpoczynku. Niektórzy z niemałymi emocjami, wyczekują wyników rekrutacji. Jak wygląda sytuacja w jeleniogórskich placówkach i czy wszyscy dostali się do wymarzonych przez siebie szkół? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Od wielu lat rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i przedszkoli prowadzona była drogą elektroniczną. W tym roku zaczęto ją także stosować w szkołach podstawowych i gimnazjach.

- Elektroniczna rekrutacja w dużym stopniu porządkuje organizację i sprawny przebieg naboru. Dzięki temu mamy bardziej precyzyjne rozłożenie kandydatów w poszczególnych szkołach wraz z ich preferencjami wyboru - podkreśla naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała.

Zawsze najwięcej emocji stwarza wybór szkoły ponadgimnazjalnej. Młodzi ludzie wiedzą, że wybór odpowiedniej szkoły i klasy może wpłynąć na ich przyszłe życie zawodowe. W Jeleniej Górze absolwenci gimnazjów mieli do wyboru cztery licea (trzy ogólnokształcące i jedno plastyczne), sześć technikum oraz dwie szkoły zawodowe.

W jeleniogórskich liceach nabór najlepiej wypadł w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Jak poinformował nas Paweł Domagała, w nowym roku szkolnym zostaną tam otworzone wszystkie planowane klasy o sześciu profilach. Każda klasa będzie liczyć po 28 uczniów. - Na sukces rekrutacji w tej szkole niewątpliwie wpłynęło zróżnicowanie profili oraz ciekawa oferta, które gwarantują szerokie spektrum możliwości – dodaje naczelnik.

Równie dobrze wypadła rekrutacja do Liceum Ogólnokształcącego w ZSzOiT. Tutaj zostaną utworzone trzy pełne klasy oraz dwie klasy „łączone”. Te dwie klasy będą złożone z dwóch grup, z których każda będzie realizowała tok nauczania innego profilu, jednak o podobnym ukierunkowaniu. Dzięki temu zostanie połączona klasa bezpieczeństwa wewnętrznego z politechniczną oraz artystyczna z lingwistyczną. Od września rozpoczną tu naukę 132 osoby. W żadnym z liceów nie udało się utworzyć klasy sportowej, choć była złożona taka propozycja: w I LO w zakresie piłki koszykowej i lekkiej atletyki a w III LO piłki nożnej i ręcznej.

Nieco gorzej sytuacja prezentuje się w dwóch pozostałych placówkach licealnych. Liceum Plastyczne wybrało jedynie 21 absolwentów gimnazjów, z kolei w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w dniu 1 lipca były trzy niepełne klasy na sześć rekrutowanych. Jednak jak zapewnia Paweł Domagała, ci którzy nie dostali się do wybranych przez siebie klas w liceach pierwszego wyboru, w tej chwili wypełniają te klasy.

Dużą popularnością cieszyło się Technikum w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” – tu powstanie aż osiem pełnych klas, w tym sześć klas technikum i dwie zasadniczej szkoły zawodowej. Uczniowie mieli do wyboru m.in. specjalności - technik mechanik, technik budownictwa czy cyfrowego programowania komputerowego. Nabór równie dobrze wypadł w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych oraz w Zespole Szkół Elektronicznych, gdzie zrekrutowano po cztery pełne klasy . W tym roku najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się kierunki oferowane w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 oraz w Zespole Szkół Przyrodniczo – Usługowych.

- Licealiści najchętniej wybierali profile ścisłe. Największym próg punktowy obowiązywał w klasach matematyczno-fizycznych oraz biologiczno-chemicznych. Także, decydujący się na szkoły zawodowe czy technika, wybierali raczej ścisłe kierunki. Największym zainteresowaniem cieszy się kształcenie w kierunkach: elektronicznych, logistycznych czy związanych z budownictwem i pojazdami samochodowymi – tak skomentował tegoroczną rekrutację Paweł Domagała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group