Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 6252
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jakie szkoły wybrali młodzi jeleniogórzanie

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 11 lipca 2015, 8:23
Aktualizacja: Niedziela, 12 lipca 2015, 7:36
Autor: Katarzyna Pruś
Fot. Archiwum Jelonki.com
Pierwsze dni lipca nie dla wszystkich oznaczają początki bezstresowego odpoczynku. Niektórzy z niemałymi emocjami, wyczekują wyników rekrutacji. Jak wygląda sytuacja w jeleniogórskich placówkach i czy wszyscy dostali się do wymarzonych przez siebie szkół? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Od wielu lat rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i przedszkoli prowadzona była drogą elektroniczną. W tym roku zaczęto ją także stosować w szkołach podstawowych i gimnazjach.

- Elektroniczna rekrutacja w dużym stopniu porządkuje organizację i sprawny przebieg naboru. Dzięki temu mamy bardziej precyzyjne rozłożenie kandydatów w poszczególnych szkołach wraz z ich preferencjami wyboru - podkreśla naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała.

Zawsze najwięcej emocji stwarza wybór szkoły ponadgimnazjalnej. Młodzi ludzie wiedzą, że wybór odpowiedniej szkoły i klasy może wpłynąć na ich przyszłe życie zawodowe. W Jeleniej Górze absolwenci gimnazjów mieli do wyboru cztery licea (trzy ogólnokształcące i jedno plastyczne), sześć technikum oraz dwie szkoły zawodowe.

W jeleniogórskich liceach nabór najlepiej wypadł w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Jak poinformował nas Paweł Domagała, w nowym roku szkolnym zostaną tam otworzone wszystkie planowane klasy o sześciu profilach. Każda klasa będzie liczyć po 28 uczniów. - Na sukces rekrutacji w tej szkole niewątpliwie wpłynęło zróżnicowanie profili oraz ciekawa oferta, które gwarantują szerokie spektrum możliwości – dodaje naczelnik.

Równie dobrze wypadła rekrutacja do Liceum Ogólnokształcącego w ZSzOiT. Tutaj zostaną utworzone trzy pełne klasy oraz dwie klasy „łączone”. Te dwie klasy będą złożone z dwóch grup, z których każda będzie realizowała tok nauczania innego profilu, jednak o podobnym ukierunkowaniu. Dzięki temu zostanie połączona klasa bezpieczeństwa wewnętrznego z politechniczną oraz artystyczna z lingwistyczną. Od września rozpoczną tu naukę 132 osoby. W żadnym z liceów nie udało się utworzyć klasy sportowej, choć była złożona taka propozycja: w I LO w zakresie piłki koszykowej i lekkiej atletyki a w III LO piłki nożnej i ręcznej.

Nieco gorzej sytuacja prezentuje się w dwóch pozostałych placówkach licealnych. Liceum Plastyczne wybrało jedynie 21 absolwentów gimnazjów, z kolei w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w dniu 1 lipca były trzy niepełne klasy na sześć rekrutowanych. Jednak jak zapewnia Paweł Domagała, ci którzy nie dostali się do wybranych przez siebie klas w liceach pierwszego wyboru, w tej chwili wypełniają te klasy.

Dużą popularnością cieszyło się Technikum w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” – tu powstanie aż osiem pełnych klas, w tym sześć klas technikum i dwie zasadniczej szkoły zawodowej. Uczniowie mieli do wyboru m.in. specjalności - technik mechanik, technik budownictwa czy cyfrowego programowania komputerowego. Nabór równie dobrze wypadł w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych oraz w Zespole Szkół Elektronicznych, gdzie zrekrutowano po cztery pełne klasy . W tym roku najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się kierunki oferowane w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 oraz w Zespole Szkół Przyrodniczo – Usługowych.

- Licealiści najchętniej wybierali profile ścisłe. Największym próg punktowy obowiązywał w klasach matematyczno-fizycznych oraz biologiczno-chemicznych. Także, decydujący się na szkoły zawodowe czy technika, wybierali raczej ścisłe kierunki. Największym zainteresowaniem cieszy się kształcenie w kierunkach: elektronicznych, logistycznych czy związanych z budownictwem i pojazdami samochodowymi – tak skomentował tegoroczną rekrutację Paweł Domagała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~123 11-07-2015 14:10
Dziwi mnie tak świetny nabór do Żeroma- największej prywatnej szkoły w Jeleniej Górze. Bo jak nie zapłacą rodzice za korepetycje to niczego w szkole się nie nauczą. Ale niestety tak był , jest i wygląda,że ciągle będzie...
kazimierzp 11-07-2015 16:10
To dziwne! Moi dwaj synowie skończyli Żeroma, potem studia we Wrocławiu i żadnych korepetycji nie musiałem im "stawiać"!?;-)
~ 11-07-2015 17:53
Do Pana Kazimierza - proszę porozmawiać z rodzicami AKTUALNYCH uczniów z Żeroma, nawet gimnazjalistów, to Pan bardzo dużo się dowie. Kiedyś, dawno temu, korepetycje brało się wtedy, gdy uczeń chorował i nie uczestniczył na zajęciach. Proszę zapytać, jak jest teraz.
~456 11-07-2015 18:00
Żerom jest najlepszy a zazdrosne Trolle niech sobie mówią co chcą!
~ 11-07-2015 18:25
do 456 - to wcale nie chodzi o to, które liceum jest najlepsze...
~` 11-07-2015 19:43
Żerom jest najlepszy i basta. To że kadra się zmieniła na trochę taką low-end ową to nie ważne ważne żeby były wyniki rodzice mają pieniążki to zapłacą za korepetycje. Druga Japonia do szkoły się chodzi spać a uczyć się trzeba na specjalnych pozalekcyjnych kursach za kasę. Wałęsa to przewidział będziemy drugą Japonią!
~jerzy 11-07-2015 19:59
Najlepszy jest Norwid i basta.
~rodzic 14 _ 11-07-2015 21:17
do kazimierzp to pewnie było dawno teraz tylko wymagają a tak naprawdę ta szkoła nie ma żadnego prestiżu tak jak było kiedyś. Szkoda ,ze II LO tak słabo a fajne kameralne liceum a nie jakiś moloch i nauczyciele fajni z indywidualnym podejściem. Liceum plastyczne zawsze cieszyło się powodzeniem wśród uczniów przyjezdnych ,ale wiadomo koszty, koszty koszty rodziców ( dojazdy, noclegi, wyżywienie)i chyba stąd bariera na kształcenie i brak bursy obok szkoły to z pewnością minus.
~@^@ 11-07-2015 21:48
Co do Żeroma to rzeczywiście takie wrażenie, że nauczyciele w ogóle zdziwieni, że coś się od nich chce i głowę jakimś uczeniem zawraca:p Ale może ten przyszły rok szkolny będzie wyjątkowy, zobaczymy;)
~@123 11-07-2015 22:31
Chodźcie wszyscy do Norwida są jeszcze wolne miejsca zapraszamy
~ 11-07-2015 23:17
Walą do Żeroma bo myślą, że tam jest jak przed laty, a potem w pośpiechu przenoszą się do chemika albo Norwida, bo w Żeromie już dobrze nie jest od kilku lat, ale pan były dyrektor o tym nie mówi...
~Korektor 11-07-2015 23:21
"... sześć technika..."
~Żeromszczanka 12-07-2015 0:12
Najłatwiej zrzucić na szkołę odpowiedzialność za lenistwo i niefrasobliwość rodziców i ich pociechy. Zarówno ja, jak i moi synowie, jesteśmy absolwentami Żeroma. Żadne z nas nie potrzebowało korepetycji, ale każde z nas nauczone było podstaw solidnej nauki już od najwcześniejszych lat edukacji. Wzorem moich rodziców już w pierwszych latach szkoły podstawowej nauczyłam synów jak należy się uczyć. W Żeromie byli olimpijczykami, a szkoła rozwijała ich intelekt. Nie opluwajcie zatem szkoły, a mówię to do tych wszystkich frustratów, którzy nie umieli sobie poradzić z nauką w dobrej szkole, a także mówię do tych rodziców, którzy nie potrafili lub nie chcieli rozwinąć zasobów intelektualnych swoich dzieci. Wara od szkoły. Nie dla wszystkich jest ona i musicie się z tym pogodzić.
~ 12-07-2015 0:53
do 12-07-2015 00:12 | ~Żeromszczanka | - tak było kiedyś, to co piszesz. Teraz jest zupełnie co innego. Pogadaj z rodzicami uczniów, którzy TERAZ tam uczęszczają. TERAZ, nie dwadzieścia lat temu. Także z gimnazjalistami i licealistami. AKTUALNYMI, a nie tymi sprzed dwudziestu czy trzydziestu lat.
~anja 12-07-2015 7:51
Teraz młodzież nie zdobywa wiedzy, uczą się zdawać testy. Z drugiej strony po co im nauka, po co wiedza. Maturę na poziomie 30% zda nawet małpa na zasadzie chybił trafił.
~anja 12-07-2015 13:44
Teraz młodzież nie zdobywa wiedzy, uczą się zdawać testy. Z drugiej strony po co im nauka, po co wiedza. Maturę na poziomie 30% zda nawet małpa na zasadzie chybił trafił.
~GosiaM 12-07-2015 17:49
przeraża mnie ludzka zawiśc. Przecież nikt nikomu nie każe na siłę iść do konkretnej szkoły. Po co ta wojna ??? Czy to efekt niżu i pozyskiwania uczniów na siłę? Proszę uszanować decyzje uczniów i rodziców. Polak potrafi....
~sasiad 123 13-07-2015 8:31
Dawny " Żerom " juz nie istnieje..teraz jest to szkoła dla nowobogadzkich dzieci, przecietny uczen nie odnajdzie się wsród mlodych celebrytów..miieszkam w okolicy i widze super mlodziez palacą pod garazami i klatkami schodowymi, moze nie byloby to tak rażące bo pewnie w innych szkolach rowniez istnieją takie zjawiska..ale nie wynosmy " ŻEROMA " do rangi najlepszego z wyskoim poziomem liceum..
~Gośćn 21-07-2015 1:04
Na Żeromskiego narzeka 90%, nauczyciele nie uczą a skupiają się na "inteligencji" zeby promować i tworzyć. Pojedynczych olimpijczyków, dopiero Norwid dał mi do zrozumienia, że nauczyciel to przyjaciel, a matura zdana lepiej niż koledzy ze starej szkoły. Profile nowe zostały otwarte ze względu, na to że w tamtym roku nie udało sie stworzyć żadnej pełnej klasy w Żeromie oprócz Mat fizu
~Do pracy Polacy 21-09-2015 21:21
Jeśli ktoś skupia sięna nauce, ma na siebie pomysł i może liczyć na wsparcie rodziców (mówię o emocjonalnym) - to każda szkoła będzie dobra. Frustraci - brać się za wychowywanie i pomoc dzieciakom - nie siedzieć przed komputerem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group