Sobota, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 5168
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jakie ma być nasze miasto za 20 lat...

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 sierpnia 2020, 7:46
Aktualizacja: Czwartek, 6 sierpnia 2020, 9:10
Autor: KSON
Fot. Archiwum Jelonki.com
W Starej Papierni ponad 50 pozarządowców, przedsiębiorców i miejskich urzędników snuło wizje Jeleniej Góry do 2040 roku. Był to już drugi panel diagnostyczno-perspektywicznych rozważań o mieście, prowadzony dość sprawnie przez Związek Miast Polskich na zlecenie Urzędu.

Przedstawiono ocenę dobrych i słabszych stron stymulujących rozwój miasta. Ocena - chyba słusznie - nie była najlepsza. Plusy to zastane dobra turystyczne, tradycje kulturowe i potencjał ludzki, który niestety ostatnio topnieje. Reszta to minusy, z których największy stanowi fatalna prognoza demograficzna, czyli malejąca liczba przedstawicieli młodego pokolenia.

Choć, jak to zauważano w diagnozie, w bilansie demograficznym miasta przeważają seniorzy, to spotkanie konsultacyjne zorganizowano w pięknie zaadaptowanej sali fabrycznej, na którą można było wejść jedynie po kilku ciągach stromych, żelaznych schodów.

Zebranych podzielono na cztery grupy tematyczne, które przez godzinę miały znaleźć remedium na piękne, młode, czyste, pełne turystów i szczęśliwych mieszkańców miasto w roku 2040.

Dyskusja była żywa, czasami ostra, ale rzeczowa. Mówiono m.in. o inteligentnej ofercie turystycznej miasta wkomponowanej w obszar całej Kotliny Jeleniogórskiej, spójnych trasach rowerowych, ekologii i czystym powietrzu. W wielu wypowiedziach poruszano również problem ładu, bezpieczeństwa i czystości w mieście, skoordynowanej oferty wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz komunikacji. Była nawet propozycja dopuszczenia do ruchu wyłącznie „elektrycznych” autobusów i tylko taką energią napędzanych taksówek. Zauważalnym akcentem była również konieczność budowy tożsamości mieszkańców miasta. W tym kontekście, jak się wydaje, nie znalazły aprobaty „miejskie ruchy separatystyczne”, a szczególnie proponowana secesja Cieplic.

Ciekawą propozycją, nie nową zresztą, był pomysł na międzypokoleniowe budowanie tożsamości i więzi mieszkańców Małych Ojczyzn – od rodziny, przedszkola, szkoły po aktywność seniorów. Takim integrującym elementem byłyby przykładowo zajęcia przedmiotowe w przedszkolach i szkołach przybliżające dzieciom i młodzieży także lokalne elementy geografii, historii, przyrody, tradycji czy postaci wybitnych jeleniogórzan. Zwrócono uwagę na potrzebę powrotu do wypracowania regionalnej pamiątki z udziałem miejscowych artystów i rzemieślników, w tym uczniów i absolwentów Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Może już pora, aby pożegnać się z góralską ciupagą spod Śnieżki rodem prosto z Chin.

Nie przebiły się jednak zgłaszane postulaty „odpolityczniania” miasta, potrzeba zgody i kooperacji samorządowców Kotliny Jeleniogórskiej i Dolnego Śląska. Na obrady plenarne nie weszła również kwestia polityki kadrowej w mieście dotycząca konieczności zatrudniania w urzędach fachowców. Bowiem praca w urzędzie winna być nagrodą za kompetencje, a nie za partyjne posłuszeństwo. Warto w tym miejscu zauważyć, że więcej niż połowę uczestników konsultacji stanowili pracownicy Urzędu Miasta.

Zupełnie pominięto problem związany z zagrożeniami, jakie dla mieszkańców niesie załamanie podstawowej funkcji gospodarczej regionu, czyli turystyki i lecznictwa uzdrowiskowego. Chyba i na tej sali zapomniano o niebezpieczeństwie pandemii.

Konsultacje mają na celu przygotowania Jeleniej Góry do bardzo ambitnego programu rozwoju miasta, finansowanego z tzw. funduszy norweskich, którego istotnym elementem jest aktywność ruchów obywatelskich.

Twoja reakcja na artykuł?

1
4%
Cieszy
18
72%
Hahaha
1
4%
Nudzi
1
4%
Smuci
2
8%
Złości
2
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~Zuzka 4-08-2020 8:07
Zaorane :)
~kwiatki sąsiadki 4-08-2020 9:20
do: ~Zuzka (8:07)
Jeleniej jako miasto nie będzie. Wieś Jelenia Dziura będzie. Po ulicach nawet bezpańskie psy nie będą się szwędać, bo z 70 tysięcy zrobi się kilka tysięcy , w dużej mierze starszych ludzi. Nawet komuchy wyjadą jęczeć gdzieindziej . Opłaty za wodę, ścieki, parkingi, śmieci będą najwyższe w Europie. Po raz 20 remontowany będzie zameczek i główne ulice wsi. Zadłużenie tejże wsi wzrośnie do 5 miliardów . Sołtys ze swoją świtą będą zarabiali po 100 tysięcy miesięcznie. A wszystkich wjeżdżających do wsi będzie witała jelenia dziura wśród kwiatów - bo rogi już dawno odpadły z braku funduszy. A sołtys raz w tygodniu będzie piał dumnie, że wieś się rozwija i jest mekką turystyczną.
~J.Dziura 8-08-2020 13:14
do: ~kwiatki sąsiadki (9:20)
Trafne, choć smutne, bo prawdziwe
~precz z PiSPOLEWICAPSLLGBT 4-08-2020 16:14
do: ~Zuzka (8:07)
za 20 lat to nie będzie już jelenia góra tylko hirschberg rządzący tym państwem od 30 lat politycy robią wszystko aby cały zachód polski wrócił pod władanie niemców, przykre to ale prawdziwe, a tak na dziś to pec z gdańska został sprzedany niemcom i polacy płacą ogromne pieniądze za ogrzewanie mieszkań w gdańsku a zysk jest przekazywany firmie niemieckiej z lipska i tenże niemiecki już pec funduje dzieciom z lipsku wakacje i inne atrakcje a właściwie to fundują tym niemieckim dzieciom ten dobrobyt gdańszczanie ot polska
~V. 4-08-2020 8:19
Wniosek po tym zebraniu-co tu zmienić, aby nic nie zmienić,wiadomo, że technologia wyprze spalinowe silniki, wiadomo, że system grzewczy mieszkań będzie za kilka lat w zasadzie oparty o nieemisyjne na wielką skalę technologie i ubędzie pyłów z pieców i z kopciuchów, wiadomo, że to region turystyczny, ale przede wszystkim wiadomo,że to jest Czerwona Kotlina, że tzw."nasi" nie odpuszczą, nie zrezygnują dobrowolnie z przeróżnych posad i posadek za państwowe, czyli i wszystkich mieszkańców pieniądze, bo głównym nowotworem, jaki pożera tę część Polski jest czerwony, postkomunistyczny rak, pasożyt, który rozlazł się po urzędach,instytucjach regionalnych i fundacjach, stowarzyszeniach, służbie zdrowia, oświacie, mediach, itp.itd.Pora na dekomunizację, reformę prawa samorządowego-to wszystko powinno być już dawno załatwione, teraz jest czas na dokończenie Sierpnia 1980 roku. Treść w/w artykułu jest tego, co napisałem przykładem.V.
~Anonim+ 4-08-2020 11:41
do: ~V. (8:19)
"... bo głównym nowotworem, jaki pożera tę część Polski jest czerwony, postkomunistyczny rak, pasożyt, który rozlazł się po urzędach,instytucjach regionalnych i fundacjach, stowarzyszeniach, służbie zdrowia, oświacie, mediach, itp.itd." - minęło bez mała 30 lat słusznej opcji politycznej i jakoś tego "raka" nie usunęły od władzy kolejne wybory! Natomiast , jak wynika z ostatnich spektakularnych osiągnięć tej PiS-owskiej prawicowej (czyli jedynie słusznej) władzy, są socjalne datki jak 500+, 300+ czy 13-ta emerytura - a rozwój gospodarczy, by szybko dorównać bogatemu Zachodowi - to już "zapomnij"... Póki co, to nabijajmy prywatną kabzę, teraz jest "nasza" Prokuratura, Sądownictwo i nic nam nie grozi - a co będzie później? Złoto Glapińskiego (to z Anglii) wystarczy, by "ozłocić" czyny, honor i niewinność...
~ 4-08-2020 14:31
do: ~Anonim+ (11:41)
bzdury.
~BLIND FURY 4-08-2020 8:34
Należy zapytać się: Jak wygląda miasto Jelenia Góra po 30-stu latach?...
~Miastowy 16-08-2020 18:14
do: ~BLIND FURY (8:34)
za 30 lat k...y ktore kiedys za nocy ubierały sie jak k...y w przyszlosci beda chodziły tak w ciagu dnia. Strzykawek po narkotykach bedzie tak duzo ze sluzby porządkowe bedzie je zbieralo łopatami. Fala przestępczości bedzie jedna z najwyższych w kraju. Nie bedzie jednak prowadzonych specjalistycznych badan odnosnie liczby depresji w danym polskim miescie i plaga zachorowań na ta poważna chorobe w Jeleniej Gorze bedzie tak jakby jej nie bylo.
~ 4-08-2020 8:40
Za 20 lat 500+ starczy na ''kajzerkę'' z Biedry.....
~Człowiek koń 4-08-2020 9:02
Nasze miasto za 30 lat będzie turystyczna i gospodarcza potęga!! Wybory prezydenckie w naszym mieście wygra HUBERT PAPAJ i to on postawi to miasto na nogi!! Zobaczcie jak dobrze zarządzał KARR !!! Gdyby tandem PAPAJ MIEDZIŃSKI miał okazje do sprawowania władzy, łopaty by wam oparły. A tak dopóki jest PO będzie złodziejstwo i bylejakość!!
~Juliusz 5-08-2020 13:46
do: ~Człowiek koń (9:02)
Za 30 lat Jelenia Góra będzie otoczona wianuszkiem bazarów typu "Lubańska". Miejsca dużo więc w tym kierunku pójdzie rozwój stolicy kotliny.
~ 4-08-2020 9:07
Jelenia Góra już jest wioską. Za parę lat zniknie całkowicie.
~` 4-08-2020 9:35
Na zdjęciu miniaturze są ludzie na 1 Maja. Ludzie! To tam kiedyś ludzie chodzili. Kiedyś to było.
~s. 4-08-2020 9:38
Za dwadzieścia lat JG osiągnie 50 tys. mieszkańców i niewiele będzie ustępować Bolesławcowi. Po drodze straci kilka dzielnic sztucznie przyłączonych w tym Cieplice Śl. Zdrój. Obwodnicy dalej nie będzie. Będą ciągłe kłótnie pomiędzy radą a burmistrzem. Ludzie będą palić dalej byle czym. Młodzi wybiorą Wrocław i Bolesławiec. Kto wie, może będzie województwo Bolesławieckie. Chyba, że się zmieni opcja polityczna.
~a deg 4-08-2020 11:45
do: ~s. (9:38)
ustępować Bolesławcowi? Człowieku, Bolesławiec jest o wiele lepiej rozwiniętym miastem niż Jelenia Góra. Tam wszystkie parki są zadbane a w Jeleniej Górze dba się tylko o jeden park Kościuszki, cała reszta parków zaniedbana i zarośnięta odłogiem leży. W Bolesławcu też mają aquapark, ba tam od zera wybudowali luksusowy otwarty kompleks basenowy, widoczny jest przy wjeździe od strony Jeleniej Góry a u nas jedyny odkryty basen przypominający PRL, Rakownicę Czerwoni urzędnicy zaorali,, basen w Sobieszowie Czerwoni urzędnicy też zaorali. Bolesławiec jest bardziej rozwinięty niż Jelenia Góra. Takich przykładów można mnożyć, jeszcze mniejsze miasto Strzegom. Tam w tym mieście znajduje się siatka asfaltowych dróg rowerowych, gdzie ze wschodu na zachód, lub z północy na południe pojedziesz jednym ciągiem drogami rowerowymi, tam to jest stolica rowerowej Polski a nie tutaj w Jeleniej Górze gdzie dróg rowerowych jak na lekarstwo. Tak szczerze, tym miastem rządzą komuniści, nic nie robią dla kolejnych pokoleń, dbają tylko o siebie i swoje dzieci. Patologia i tyle w tym temacie.
~s. 4-08-2020 19:11
do: ~a deg (11:45)
Ustępować pod względem liczby mieszkańców. W rozwoju ustępuje znacznie już od czasów przezydentowej JG.
~ 4-08-2020 9:56
Trudno temu miastu będzie wrócić do czasów świetności z przed lat , gdzie ludziom zależało żeby miasto tętniło życiem , kto pamięta ten wie , jak było kiedyś jak jest teraz , kina , sport , kluby , dyskoteki , kółka zainteresowań itd , pytanie , co w tym mieście jest teraz ?
~mieszkaneczka 4-08-2020 9:58
Bo w mieście brakuje atrakcji turystycznych. Wystarczy pojechać do Szklarskiej Poręby, czy Karpacza- tam tłumy. U nas pusto. Nie ma parków rozrywki, porządnego basenu, knajpy i sklepy w centrum niewiele mają do zaoferowania.Sale zabaw dla dzieci też zniknęły w centrum już dawno.Nie są organizowane żadne fajne kameralne koncerty, czy spotkania z ciekawymi ludźmi.
~chory naród 4-08-2020 11:10
do: ~mieszkaneczka (9:58)
i na co ci te tłumy ciemna babo,jak lubisz tłumy to goń na Warszawę.
~ 4-08-2020 17:54
do: ~mieszkaneczka (9:58)
racja, gdyć aby gdyby tak na środku jelonki by Śnieżkę usypać..
~chory naród 4-08-2020 11:08
żałosne to kwiczenie malkontentów.Jelenia Góra od zawsze była małym sennym miasteczkiem,za Niemców liczyła ledwie 35tys.mieszkańców.Jedynie kacyki za PRL próbowali na siłę ją powiększać,co spowodowało że jest najdłuższym i najwęższym tworem w kraju powstałym z połączenia kilku miejscowości.Jeśli komuś nie odpowiada życie w małym miasteczku,chciałby żeby tu był drugi Wrocław to się tego nie doczeka,ale droga wolna,granice otwarte, możecie wyjechać choćby do Tokio,jeżeli tęsknicie za milionowymi aglomeracjami.
Cowtrawiepiszczy 6-08-2020 16:48
do: ~chory naród (11:08)
I tu się z Tobą zgadzam. Niepotrzebne to było. Miasto długie na 30 km, tylko po co to komu? Przyłączenie Jagniątkowa uważam za totalne nieporozumienie.
~Wizjoner-Futurysta 4-08-2020 11:08
Za 20-cia lat to ci co doprowadzili to miasto do ruiny przez 30 ostatnich lat będą wychodzić z pierdla za dobre sprawowanie, może?
~chory naród 4-08-2020 11:13
Haha czytając te gorzkie żale frustratów nasuwa się na myśl piosenka janusza nosacza z Czwartej fali "Kiedyś to kurła było".
~Wizjoner-Futurysta 4-08-2020 11:58
do: ~chory naród (11:13)
www.youtube.com/watch?v=9itfEdJG7ig
~ 4-08-2020 13:02
Za 20 lat Żyd zabierze kamienicę a Niemiec wykupi wszystko za darmo , jak powiedział Żyd nasze kamienice wasze ulice a szwabica kiedyś mówiła jeszcze polaczki będziecie Niemcom buty czyścić i prawdę mówiła
~przypomnienie 4-08-2020 13:32
Małe przypomnienie niektórych wydarzeń z lat 80 i 90 dla wszystkich niedorozwojów umysłowych zachwycającym się przeszłością ,jak to "wspaniale kiedyś było w Jeleniej":Jeszcze w latach 90 w mieście było zaledwie 2 duże sklepy Hipernova i Tesco,Parki miejskie jak np. ten przy Kościele Garnizonowym były w rzeczywistości śmietnikami pełnymi odchodów,strzykawek i pobitego szkła,Dobowo z jeleniogórskich parkingów kradziono średnio 2-3 samochody,trwała wojna gangów beztrosko urządzających strzelaniny i eg...je np. przy Ul Grodzkiej,pobicia i napady były niemal codziennością nawet na Os.Zabobrze,nie wspominając o tzw. "dzielnicach cudów".Bezrobocie w latach 90 wynosiło 25-30%.Tak oto wyglądały te "cudowne lata" według chorych ludzi zachwycających się dawną "wspaniałą" Jelenią Górą.
~ 4-08-2020 16:25
do: ~przypomnienie (13:32)
Facet zmień lekarstwo , bo to co bierzesz strasznie zryło tobie beret !!!!!
~łódziak 4-08-2020 19:05
do: ~ (16:25)
Za młody jesteś, żeby to pamiętać.
~ 5-08-2020 10:32
do: ~łódziak (19:05)
To pochwal się jaki ty jesteś stary ?
~Jan 5-08-2020 10:36
do: ~łódziak (19:05)
Pewnie sluzyles w MO albo w ORMO
~18 sqandal 4-08-2020 13:34
....... za 20 pare lat jak dobrze pójdzie inny będzie ten świat . Gryfów i Wleń będą bardziej zaludionymi miastami jak Jelenia Góra .O Boleslawcu nie wspomne . Widać o czym tu dyskutowali ( właściwie o niczym konkretnym ) Wstyd i hańba dla władz i ta czerwona kotlina rzygać się chce !!!!!
Cowtrawiepiszczy 6-08-2020 16:50
do: ~18 sqandal (13:34)
Skoro Ci tu tak źle, to wyprowadź się do miasta mlekiem i miodem płynącym.
~ 4-08-2020 15:35
do 13:32 może doczekasz się szczepionki na wirusa , bo teraz masz zryty beret , za tamtych czasów była praca , bezpiecznie w nocy można było wyjść a teraz bezrobocie , ćpunów i nietykalnych bandytów , jeszcze trochę to będziesz wiadro na łbie nosił i powiesz że tak trzeba
~PO-jak podwyżki 4-08-2020 18:31
Jak będzie dalej gang PO-PSL-SLD-KGB-TVN to dalej będzie h-j d-upa i kamieni k-pa. Bardzo chętnie założę się z każdym. Ale za to Schetynowcą i Nojmanowcą będzie się świetnie wiodło dalej. bylbym zapomniał o Nowakach.
~ 4-08-2020 19:07
Polszczyzna kłania się.
~ 4-08-2020 22:11
Co prawda to prawda ja też tęsknię za tamta jelenia Góra. Teraz nuda i ni nie ma. Smutne
~ 4-08-2020 22:40
O co chodzi z tym ciągłym pi...ie o czerwonej dolinie komunistach i oczywiście dyżurny temacie żydowskim. Jelenia Góra będzie taka jaką sobie zbudujemy trzeba zapiera...a nie narzekać trzeba budować,organizować,produkować,promować,tworzyć. A wy wszyscy którym się tak nie podoba to możecie wypiera...
~Człowiek koń 5-08-2020 0:10
Za 20 lat będziecie godnie korzystać bez kolejek z Gesundheitsfonds i Gesetzliche    Krankenversicherung. Będziecie zadowoleni. Po kaczynskim pozostanie śmierdzące wspomnienie.
~ 5-08-2020 6:29
A mnie interesuje to,kto zapłacił za organizację tego spotkania?
~Miastowy 5-08-2020 11:53
2 razy rozmawiałem z mieszkańcami ich miasta ze to miejsce sie wyludnia. Trzeciego razu juz chyba nie bedzie. Poziom samouwielbienia i braku realnej oceny sytuacji przekracza mozliwosci rozmowy. Nie zeby mnie to zbytnio ruszało bo jestem czlowiekiem z zewnątrz ale ci ktorzy odpowiadają za obecna sytuacje stawiają sie w roli ofiar (te żałosne tłumaczenia ze centrala piniędzy nie dala) a ten kto glosno powie prawde traktowany jest jak zly policjant.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group