Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 3987
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świeradów Zdrój: Jak zginął wilk?

Sobota, 1 lutego 2020, 7:15
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 lutego 2020, 10:16
Autor: WAC
Świeradów Zdrój: Jak zginął wilk?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
Spore poruszenie wśród miłośników przyrody oraz leśników wywołało znalezienie kilka dni temu w Wielkim Lubańskim Lesie w Nadleśnictwie Świeradów martwego wilka.

Początkowo wydawało się że zwierze stało się ofiarą kłusowników. Taką informację podała nawet poprzez media społecznościowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Rana zwierzęcia wyglądała bowiem jak postrzałowa. Na miejscu nie było śladów krwi. Nieżywe zwierzę mogło więc zostać tam podrzucone. Dlatego śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura. Z ustaleń biegłych wynika jednak, że wilk nie zginął od broni palnej. Został pokąsany przez inne zwierzę.

Z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu wynika, że w ostatnich latach dwa wilki na Dolnym Śląsku zostały zastrzelone. Okoliczności śmierci tego konkretnego zwierzęcia są nadal wyjaśniane.

Wilk to gatunek niegdyś powszechnie spotykany, jednak w ciągu ostatnich 200 lat, na skutek prześladowań i eliminacji jego populacja w Polsce znalazła się na granicy całkowitego wyginięcia. Z gatunku pospolitego wilk stał się gatunkiem ginącym, wpisanym do Czerwonej Księgi Zwierząt. Od 2006 r. wilki są pod ścisłą ochroną jako gatunek zagrożony wyginięciem. Na Dolnym Śląsku wilki występują w Borach Dolnośląskich, Karkonoszach, Górach Wałbrzyskich i Kamiennych, Górach Stołowych oraz w Dolinie Baryczy. Według danych RDOŚ populacja wilków w regionie pod koniec 2018 roku szacowana była na 63 - 98 osobników.

Twoja reakcja na artykuł?

34
12%
Cieszy
0
0%
Hahaha
19
7%
Nudzi
140
50%
Smuci
47
17%
Złości
38
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group