Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 2561
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak głosowali nasi posłowie ws. aborcji?

Wtorek, 27 września 2016, 7:28
Aktualizacja: Środa, 28 września 2016, 7:26
Autor: Przemek Kaczałko
Polska: Jak głosowali nasi posłowie ws. aborcji?
Fot. Archiwum
Posłowie podczas 26. posiedzenia Sejmu obradowali nad dwoma obywatelskimi projektami dotyczącymi aborcji. Jeden liberalizujący przepisy, drugi zaostrzający. W wyniku głosowania pierwszy z nich został odrzucony w pierwszym czytaniu, a drugi skierowany do dalszych prac. Ja głosowali parlamentarzyści z naszego okręgu?

W głosowaniu nad odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu zakazującego całkowicie aborcji decydowało 432 posłów (za - 154, przeciw - 267, wstrzymało się – 11, nie głosowało – 28).
ZA:
Ewa Drozd (PO)
Zofia Czernow (PO)
Elżbieta Stępień (Nowoczesna)
Stanisław Huskowski (koło ED, wcześniej PO)

PRZECIW:
Marzena Machałek (PiS)
Adam Lipiński (PiS)
Elżbieta Witek (PiS)
Ewa Szymańska (PiS)
Wojciech Zubowski (PiS)
Krzysztof Kubów (PiS)
Robert Winnicki (niezależny, wcześniej Kukiz'15)

Nie głosował:
Robert Kropiwnicki (PO)

Z kolei projekt dotyczący uregulowania praw kobiet do samostanowienia w sprawach prokreacji, w tym także dostępu do edukacji seksualnej i nowoczesnych metod planowania rodziny znacznie bardziej podzielił polityków. W głosowaniu za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu liberalizującego przepisy padło 230 głosów, 173 było przeciw, 15 wstrzymujących, a 42 parlamentarzystów nie głosowało.

ZA:
Marzena Machałek (PiS)
Adam Lipiński (PiS)
Elżbieta Witek (PiS)
Ewa Szymańska (PiS)
Elżbieta Stępień (Nowoczesna)
Robert Winnicki (niezależny)

PRZECIW:
Krzysztof Kubów (PiS) – podobnie jak m.in. Jarosław Kaczyński
Ewa Drozd (PO)
Zofia Czernow (PO)
Stanisław Huskowski (koło ED)

Wstrzymał się:
Wojciech Zubowski (PiS)

Nie głosował:
Robert Kropiwnicki (PO)

Poza tym, podczas 26. posiedzenia Sejmu obradowano nad projektem dotyczącym m.in. zmiany definicji zarodka, ujednolicenia terminów w powiązaniu z przepisami ustawy dotyczącej planowania rodziny oraz ustawy o RPD, ograniczenia zapłodnienia pozaustrojowego do jednej komórki żeńskiej, określenia kompetencji banku komórek rozrodczych i zarodków do wywozu i przywozu komórek rozrodczych.

Głosowało 436 posłów, z czego 170 było za odrzuceniem w pierwszym czytaniu, 252 przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu. 24 osoby nie głosowały. Jeśli chodzi o posłów z okręgu legnicko-jeleniogórskiego to Adam Lipiński, Elżbieta Witek, Marzena Machałek, Krzysztof Kubów, Ewa Szymańska, Wojciech Zubowski byli za skierowaniem projektu do dalszych prac w Sejmie. Od głosu w tej sprawie wstrzymała się za to Elżbieta Stępień z Nowoczesnej (była jedną z dwóch z partii Ryszarda Petru, które postanowiły nie dokonać wyboru, a pozostałych 28 posłów Nowoczesnej było za odrzuceniem projektu). Poseł koła Europejscy Demokraci – Stanisław Huskowski (dostał się do parlamentu z list PO) był za odrzuceniem projektu, a podobnego zdania jak posłowie PiS był Robert Winnicki z Ruchu Narodowego (w Sejmie „niezależny”). Spośród posłów Platformy Obywatelskiej Ewa Drozd i Zofia Czernow były za odrzuceniem projektu, a Robert Kropiwnicki nie głosował.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (63) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group