Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 6736
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ivan Mladek podbił serca jeleniogórzan

Niedziela, 12 września 2010, 20:34
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 września 2010, 7:32
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Ivan Mladek podbił serca jeleniogórzan
Fot. TEJO
– Musimy wracać do Pragi, bo nas tam pewnie żony zdradzają – usprawiedliwił się artysta przed zakończeniem godzinnego koncertu na placu Ratuszowym. Jeszcze na bis zabrzmiała piosenka „Pospieszny do Pragi” i wieczór z Ivanem Mladkem i jego Banjo Band przeszedł do historii. Nie mogło zabraknąć „Jozina z bazin”, którego Czesi zaśpiewali dwa razy.

– Przyjechaliśmy do was na godzinny koncert plus dwa bisy, które od nas wymusicie – tak przed godz. 19 Czech rozpoczął najważniejszy punkt dzisiejszego jarmarku z okazji Dni Kultury Czeskiej „Nikt nic nie wie”. Koncert – przerywany skeczami i pikantnymi dowcipami – ujął publiczność. Ivan Mladek i towarzyszący mu artyści (między innymi: Ivo Pešák, Lenka Plačková, Milan Pitkin, Jan Mrázek) wykonali dobrze znane, ale bardzo ciepło przyjęte utwory w charakterystycznym brzmieniu z banjo i "grzebieniem", na których wirtuozowsko zagrał lider grupy.

Artysta ujął publiczność bezpośredniością. – My się w Polsce już nie czujemy jak cudzoziemcy – mówił. – Kiedy w Warszawie poszliśmy na piwo i ominęliśmy kolejkę, zaczęli na nas krzyczeć. Ekspedientka powiedziała, żeby nie wyzywano cudzoziemców. Jacy to cudzoziemcy! To pepiczki! – mówił śmiejąc się Mladek. Takich wtrętów było więcej, w tym sporo o relacjach damsko-męskich. Publiczność śmiała się do rozpuku i biła brawo.

Na koniec zabrzmiała piosenka, dzięki której o Mladku zrobiło się głośno nie tylko w Czechach: „Jozin z Bazin”. Zespół istnieje od końca lat 60. XX wieku, jednak dopiero dzięki temu przebojowi stał się powszechnie znany. Artyści zaśpiewali „Jozina” dwa razy. I ciągle było mało: publiczność chciała więcej i więcej. Na koniec tej bardzo udanej czeskiej niedzieli zagrał jeszcze band z Liberca.

To nie wszystkie wydarzenia Dni Kultury Czeskiej „Nikt nic nie wie”. Jutro przedostatnim akcentem Dni będzie spektakl teatralny „Lakoma Barka” (Skąpa Baśka) Jana Wericha w wykonaniu Teatru Vlastik z Vrchlabi. Początek o godz. 16.00 na scenie studyjnej Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. W wtorek – na finał imprezy – koncert muzyki czeskiej w wykonaniu Czeskiej Orkiestry Kameralnej z Pragi; w programie: Antonin Dvořak - Serenada E-dur op. 22 i Leoš Janáček - Suita na orkiestrę smyczkową. Koncert zaczyna się o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej. Wstęp na obydwa wydarzenia jest wolny. Dni Kultury Czeskiej zorganizowało Jeleniogórskie Centrum Kultury.

Jutro zamieścimy relację VIDEO z czeskiej niedzieli w Rynku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group