Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 7068
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Interpelacja w sprawie płynów do dezynfekcji

Wtorek, 31 marca 2020, 6:12
Aktualizacja: Czwartek, 2 kwietnia 2020, 10:27
Autor: KED
Region: Interpelacja w sprawie płynów do dezynfekcji
Fot. Dr. Schumacher
Wracamy do tematu problemów firmy Dr. Schumacher, która chciałaby w swoim zakładzie w Lubaniu uruchomić produkcje płynów do dezynfekcji. Z wnioskiem o interwencję w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego wystąpił poseł Robert Obaz.

Przypomnijmy. Dr. Schumacher w krótkim czasie mógłby za pomocą swoich linii technologicznych produkować duże ilości środków do dezynfekcji. Musiałaby tylko sprowadzić z zagranicy częściowo skażony alkohol etylowy. Aby jednak produkcja była opłacalna, to dostawa ta musiałaby zostać zwolniona z akcyzy. W związku z tym firma z Lubania wystąpiła ze stosownym wnioskiem do władz, jednak jej propozycja nie spotkała się z zainteresowaniem.

Problemami lubańskiej spółki zainteresował się jeleniogórski poseł Robert Obaz, czego efektem jest pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Z interpelacją w tej sprawie wystąpili też posłowie Lewicy.

Polska zmaga się z największym kryzysem pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego od lat - czytamy w piśmie R. Obaza. - Wirus SARS covid-19 zainfekował na całym świecie ponad 723 tysiące osób. W Polsce zbliżamy się powoli do 2 tys. chorych a szczyt epidemii dopiero jest przed nami. W tym trudnym dla nas wszystkich momencie, niedopuszczalne są braki w zakresie podstawowych środków ochrony, jak płyny do dezynfekcji, maseczki czy rękawiczki ochronne. Chciałbym przypomnieć Panu Premierowi, że istnieją na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwa, które już teraz mogą przystąpić do produkcji płynów do dezynfekcji. Taką firmą jest Dr. Schumacher w Lubaniu. Przedsiębiorstwo to z 40-letnim doświadczeniem bez przeszkód produkuje płyn na potrzeby Niemiec. W Polsce natomiast jest to niemożliwe ze względu na akcyzę, którą objęty jest zanieczyszczony etanol będący składnikiem receptury do produkcji płynów dezynfekujących. Jej utrzymanie skutkuje tym, że produkcja tych płynów staje się dla przedsiębiorców nieopłacalna.
Nie ulega wątpliwości, że dla bezpieczeństwa nas wszystkich rząd powinien stosować takie procedury, które w tak trudnej sytuacji kryzysowej będą skutkować wydajną produkcją podstawowych środków jakimi są płyny do dezynfekcji. Wystarczy zwolnić takie przedsiębiorstwa z akcyzy na 3-4 miesiące, by sytuacja w zakresie dostępności środków do dezynfekcji uległa poprawie. Tylko w przypadku jednego zakładu w Lubaniu mówimy o produkcji do 12 mln litrów środków dezynfekujących dziennie. Ten i wiele innych zakładów pracy nadal czeka na zielone światło ze strony rządu.
Z tego powodu żądam od Pana Premiera natychmiastowej interwencji, która umożliwi produkowanie tych prostych, ale niezbędnych w czasie epidemii środków.

Twoja reakcja na artykuł?

45
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
11
18%
Złości
6
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
700
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group