Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 6818
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Inteligentny dom – korzyści i rozwiązania

Poniedziałek, 27 lipca 2020, 23:04
Aktualizacja: Czwartek, 30 lipca 2020, 12:16
Autor: ts
Polska: Inteligentny dom – korzyści i rozwiązania
Fot. ts
Istnieje wiele powodów, dlaczego warto zainteresować się rozwiązaniami inteligentnymi w domu. To nie tylko możliwość oszczędzania energii elektrycznej, ale także wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa.

W dzisiejszym artykule sklep Montersi – oficjalny dystrybutor BCS - przedstawi najważniejsze zalety domu inteligentnego.

Czym jest dom inteligentny? To nazwa, którą określa się różnego typu rozwiązania technologiczne w budynku mieszkalnym. Systemem inteligentnym można objąć ogrzewanie, oświetlenie czy sterowanie roletami. Wszystkie tego rozwiązania mają na celu poprawienie naszej wygody, bezpieczeństwa oraz pomoc w oszczędzaniu pieniędzy.

Oszczędność i bezpieczeństwo dzięki technologii
Wielu osobom dom inteligentny kojarzy się z wysokimi kosztami instalacji. Fakt, nie jest to tani system, jednak dzięki rosnącej popularności ceny urządzeń systematycznie spadają. Obecnie coraz więcej osób może pozwolić sobie np. na elementy automatyki oświetlenia czy automatyczne bramy. Tym, co warto podkreślić jest jednak możliwość oszczędzania pieniędzy dzięki rozwiązaniom domu inteligentnego. Najlepiej widać to w przypadku sterowania ogrzewaniem, które można zaprogramować tak, aby maksymalnie redukowało pochłanianie energii. W skali roku to nawet kilka tysięcy złotych oszczędności. Dodatkowe pieniądze zostaną w naszej kieszeni, jeśli zainwestujemy w sterowanie oświetleniem. Np. oświetleniem zewnętrznym uruchamiającym się automatycznie, kiedy zostanie wykryty ruch w danym obszarze.

Drugą wielką zaletą tego typu technologii jest bezpieczeństwo. Elementem inteligentnych rozwiązań dla domu jest np. biometryczna kontrola dostępu, która zastępuje tradycyjne zamki na klucz. Drzwi otwierane są np. przez czytnik linii papilarnych lub na kod. Dodatkowo drzwi i okna można połączyć z centralą zarządzającą i sterować ich otwieraniem na odległość, za pomocą internetu. W ten sposób możemy reagować na niepożądane zdarzenia, np. wtargnięcie na teren czy włamanie. Służą temu różnego rodzaju systemy alarmowe.

Komfort i indywidualne rozwiązania
Wśród korzyści inteligentnych technologii w domu warto także wyróżnić wyższy poziom wygody. Możemy np. zainstalować system automatycznego sterowania opuszczaniem rolet czy otwieraniem drzwi balkonowych. Rolety może zaprogramować tak, aby podnosiły się o konkretnej godzinie i stworzyć sobie taki przyjemny budzik. Z kolei ciężkie drzwi balkonowe mogą być dużą barierą dla osób starszych i niepełnosprawnych. Inteligentny dom daje zaś narzędzia, aby otwierać je za pomocą jednego przycisku. To także wygodne rozwiązanie dla osób, które wypuszczają czworonogi do ogródka. Z kolei okna można wyposażyć w siłowniki i czujki pogodowe i zaprogramować je tak, aby otwierały się lub zamykały, kiedy wyczują np. deszcz lub gdy temperatura osiągnie zadaną wartość.

Rozwiązania domu inteligentnego to także dużo możliwości personalizacji. Systemy możemy dopasować do własnych potrzeb, a także ograniczeń wynikających z architektury budynku i rozkładu pomieszczeń. Dom dzięki temu możemy dopasować do własnego rytmu dnia, a także zdalnie przewietrzyć, zanim wrócimy z pracy. Zresztą jest jeszcze wiele innych rozwiązań, które powstają w ramach idei Internetu Rzeczy, która rozwija systemy zdalnego sterowania za pomocą sieci internetowych. Jeśli lubisz technologię i fascynują Cię nowoczesne rozwiązania, dom inteligentny da ci możliwość samodzielnego zaprojektowania systemu do twojego domu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
50%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
184
Jest nowy
9%
1-5 lat
12%
5-10 lat
17%
10-20 lat
45%
pow. 20 lat
17%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group