Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 9164
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Imprezy rowerowe w Jeleniej Górze? Tylko na najwyższym poziomie

Środa, 12 stycznia 2011, 15:07
Aktualizacja: 16:20
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Imprezy rowerowe w Jeleniej Górze? Tylko na najwyższym poziomie
Fot. Angela
Czesław Lang, organizator Tour de Pologne, oraz Maja Włoszczowska, mistrzyni świata w kolarstwie górskim, gościli dzisiaj w jeleniogórskim ratuszu, gdzie spotkali się z prezydentem Marcinem Zawiłą. Celem spotkania było omówienie organizacji tegorocznych imprez rowerowych planowanych w czerwcu w Jeleniej Górze.

Było to pierwsze robocze spotkanie dotyczące kontynuacji zeszłorocznych imprez rowerowych, jakie miały miejsce w Jeleniej Górze, ale przy tegorocznej profesjonalnej organizacji na najwyższym poziomie. Całym przygotowaniem zajmie się Czesław Lang, organizator znanego na całym świecie wyścigu Tour de Pologne.

– Domówione zostały dzisiaj rzeczy zasadnicze. Faktem jest już, że 4-5 czerwca w Jeleniej Górze odbędą się dwie tury wydarzeń rowerowych. Miedzy innymi z udziałem miasta zrodziło się też sporo pomysłów innych imprez rowerowych. Cieszę się, że Maja Włoszczowska chce kontynuować naszą współpracę dotyczącą promocji miasta i popularyzacji rowerów wśród mieszkańców, w tym wśród dzieci i młodzieży – powiedział prezydent Jeleniej Góry, Marcin Zawiła.

– Miło mi gościć w moim mieście. Mam nadzieję, że moja osoba choć trochę przyczyniła się do tego, że rowery w Jeleniej Górze są bardziej popularne, i że do Jeleniej Góry przyjeżdża więcej ludzi – dodała Maja Włoszczowska. – Z pewnością! Popularyzacja rowerów spowodowała to, że mój rower mi ukradli – zażartował prezydent Marcin Zawiła. – Pan prezydent raczej słabo pracował nad jego zabezpieczeniem, i trzeba też popracować nad poprawą bezpieczeństwa w mieście – ripostowała Maja Włoszczowska.

Po tych słowach mówiono już o konkretach samych imprez. – Mamy za sobą dwie edycje wyścigu: Jelenia Góra Trophy i Maja Włoszczowska MTB Race. Bardzo udanym przedsięwzięciem było zeszłoroczne rozszerzenie imprezy na dwa dni, natomiast co do organizacyji, miałam małe zastrzeżenia. Dlatego zdecydowałam się na współpracę z Czesławem Langiem, który robi imprezy na najwyższym światowym poziomie, bo taki poziom chcemy mieć też w Jeleniej Górze. Jestem przekonana, że uda nam się go osiągnąć, dzięki czemu będziemy coraz bliżej tego długofalowego celu, jakim byłaby organizacja pucharu świata w naszym mieście. Tymczasem mam nadzieję, że 4 i 5 czerwca br. Jelenia Góra będzie wielkim miastem rowerowym – mówiła Maja Włoszczowska.

Czesław Lang przypomniał, że w Jeleniej Górze i okolicach imprezy rowerowe były organizowane od lat, w tym m.in. w Karpaczu czy Tour de Pologne. – Dla firmy Lang Team jest to zaszczyt, że możemy współpracować z Mają, z którą znamy się wiele lat. Pamiętam, jak jako mała dziewczynka przyjeżdżała na nasze rowery górskie i ciągle jej kibicowaliśmy. Cieszymy się, że osiągnęła tak wielkie sukcesy, jak medal olimpijski i mistrzostwo świata. Dlatego uważam, że ta impreza, która będzie rozgrywana w Jeleniej Górze, ma być wizytówką.

W przyszłym roku planujemy tylko trzy edycje Grand Prix MTB, mimo, ze kiedyś było więcej. Chcemy by były one na najwyższym światowym poziomie. Stąd idea by tu w Jeleniej Górze była to impreza kultowa, by w przyszłości kibice przyjeżdżali tu zobaczyć Maję Włoszczowską, tak jak teraz jadą do Zakopanego na Adama Małysza. Chcemy wykorzystać też całe nasze doświadczenie do przybliżenia kolarstwa górskiego kibicom. Tegoroczny wyścig ma być z przejazdem przez hol ratusza, z kryterium nocnym. Chcemy też zaangażować i zaprosić do udziału każdego, kto ma rower, by to był prawdziwy weekend rowerowy - zapowiedział Czesław Lang.

– Trasa wyścigu ma być podobna do ubiegłorocznej czyli w okolicach Paulinum. Być może pojawi się też kilka sztucznych odcinków w okolicy startu i mety. Wzgórze jest atrakcyjne z tego względu, że znajduje się zaledwie kilometr od centrum miasta, jest osiągalne dla kibiców, trasa jest zwarta i widowiskowa. W przyszłości natomiast będziemy rozmawiać z Karkonoskim Parkiem Narodowym by przenieść ją w okolice Zamku Chojnik – podkreśliła Maja Włoszczowska.

Pomysł ten pochwalił prezydent Jeleniej Góry, który mówił o tym, że Jelenia Góra musi zacząć otwierać przestrzeń środka Karkonoszy.

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group