Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7323
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Impreza prewencyjno - edukacyjna "Zgubek"

Czwartek, 23 czerwca 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 lutego 2006, 16:07
Autor: Oficer prasowy KMP w Jeleniej Górze kom. Edyta Bagrowska
Jelenia Góra: Impreza prewencyjno - edukacyjna "Zgubek"
Fot. Oficer prasowy KMP w Jeleniej Górze kom. Edyta Bagrowska
W czerwcu br w ramach realizacji programu prewencyjnego pn ”Bezpieczne wakacje, a także innych realizowanych programów tj. ”Program poprawy bezpieczeństwa turystów na terenie powiatu jeleniogórskiego i.„Nie daj się uzależnieniom” zorganizowano imprezę prewencyjno-edukacyjną „Zgubek”.

Współorganizatorami tej akcji byli: Sekcja Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, Straż Miejska w Jeleniej Górze, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, MZK, Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 8 i 13. Zajęcia odbywały się na Polanie Widokowej przy ul. Zgorzeleckiej w Jeleniej Górze.

W imprezie tej wzięły udział dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej nr 8 i 6-cio letnie z grupy przedszkolnej uczęszczającej do Przedszkola nr 13 w Jeleniej Górze oraz ich rodzice i opiekunowie.

Jednym z istotnych uczestników tej akcji był Ratownik Górski z Grupy Karkonoskiej GOPR z Jeleniej Góry wraz ze swoim psem „Grota”. Ratownik „Grota” jest to pies, który szuka ludzi, gdy zgubią się w lesie, w górach czy w innym miejscu.

Z udziałem psa były również prowadzone zajęcia praktyczne, gdzie dziecko chowało się w lesie pod bacznym okiem ratownika górskiego, a pies na komendę „szukaj człowiek” podejmował trop i po znalezieniu osoby „wydawał głos” informując, że zadanie zostało wykonane i dziecko jest bezpieczne.

Zasadniczym celem tej akcji było praktyczne i psychologiczne nauczenie dzieci, jak należy zachowywać się w przypadku zaginięcia w lesie, nauczenie jak przełamać strach, oraz wskazać różne możliwości, w tym takich które pomogą odnaleźć dziecku drogę do domu. Jednocześnie organizatorom zależało na zwróceniu dziecku uwagi, że środowisko leśne nie musi być jego wrogiem, a może okazać się sprzymierzeńcem. Temu służyło udzielanie rad i wskazówek, które pozwoliłyby przetrwać bezpiecznie w lesie kilka godzin, w tym godziny nocne.

Na zakończenie Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze i Straż Miejska w Jeleniej Górze przekazała poszczególnym placówkom oświatowym 100 książeczek prewencyjnych pn” Policja nie tylko dzieciom”.

W imprezie wzięło udział ponad 100 osób: dzieci, służby mundurowe oraz Ratownik GOPR wraz z psem labradorem „Grota”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group