Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6189
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Immatrykulacja studentów KPSW

Wtorek, 10 października 2017, 12:24
Aktualizacja: Środa, 11 października 2017, 16:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Immatrykulacja studentów KPSW
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (9.10) w auli rektoratu Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze odbyło się uroczyste ślubowanie studentów pierwszego roku. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Jan Miodek, który opowiedział o "Polszczyźnie lat 1918–2018".

KPSW (wcześniej Kolegium Karkonoskie) rozpoczyna jubileuszowy XX rok działalności. - Dokonaliśmy pełnej rekrutacji. Przyjęliśmy 400 studentów, powstrzymano negatywną tendencję, która nas niepokoiła – wyznał Marian Ursel, rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, który podkreślił, że sukcesem wspólnej pracy wykładowców, pracowników administracyjnych i studentów są studia magisterskie na dwóch kierunkach (pielęgniarstwo i fizjoterapia), a w planach jest także „magisterka” na dziennikarstwie i komunikacji społecznej.

Studenci, których wytypowano do immatrykulacji nie stresowali się i w imieniu swoich kierunków złożyli ślubowanie. - Zaczynam pedagogikę wczesnoszkolną i przedszkolną z ukierunkowaniem na specjalną. Dzisiaj wielki dzień – robię za starostę i myślę, że będzie dobrze – powiedziała Małgorzata Jurczyk, którą jeleniogórzanie znają z występów w ekstraklasowej drużynie KPR-u. - Bardzo lubię pracować z dziećmi, chcę zostać trenerem, więc pedagogika to jest ważny aspekt – dodała skrzydłowa Klubu Piłki Ręcznej, która cieszy się również, że można się dogadać z wykładowcami i wraz z koleżankami z drużyny (Natalią Kolasińską i Sabiną Kobzar) są w stanie pogodzić karierę sportową z nauką. - Uczelnia jest bardzo ciekawa, a kierunki są na tyle zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie – powiedział Przemek Dajcz, student I roku edukacji techniczno-informatycznej.

Uroczystość uświetnił występ zespołu Akolada. Były też wystąpienia przedstawicielki samorządu studenckiego, wręczenie wyróżnień dla studentów obu wydziałów (Sebastian Chajutin – WNHiS i Paulina Ostrówka – WPT), a także sprawozdanie rektora z działalności uczelni w poprzednim roku akademickim. Jedynie prowadzący inaugurację Krzysztof Langer zaliczył kilka wpadek, nie wymieniając kilku ważnych gości, w tym prof. Jana Miodka, który wygłosił wykład inauguracyjny.

- Zbliża się setna rocznica powrotu Polski na mapy Europy i świata. Postanowiłem w pigułce pokazać, co się przez te 100 lat najistotniejszego zdarzyło – powiedział prof. Jan Miodek. - Praktycznie przez 123 lata zaborów polszczyźnie nic złego się nie stało. Wróciliśmy na mapy z językiem w stanie nienaruszonym, oczywiście z pewnymi leksykalnymi naleciałościami rosyjskimi na ziemiach byłego zaboru rosyjskiego i niemieckimi na ziemiach, które były w Prusach czy Austrii, ale jądro języka wróciło nienaruszone – mówił J. Miodek. Profesor odniósł się także do zmian w naszym języku po roku 1989, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu rzeczywistości elektronicznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
689
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group