Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 3728
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Ile litrów paliwa w litrze?

Sobota, 23 stycznia 2016, 8:46
Aktualizacja: 8:48
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Polska: Ile litrów paliwa w litrze?
Fot. Archiwum
Czy wiesz, ile paliwa wlewasz do baku? Inspekcja Handlowa w II i III kwartale 2015 roku sprawdziła 243 odmierzacze paliw na 80 stacjach benzynowych. Kontrola została przeprowadzona na terenie całego kraju, a przedsiębiorcy zostali wytypowani losowo. Jakie są wyniki tych kontroli?

- Każde wahanie jest trudno zauważalne dla przeciętnego konsumenta i działa na jego niekorzyść. Wyniki kontroli wykazały, że większość odmierzaczy paliw skontrolowanych przez Inspekcję Handlową spełnia wymagania. Spośród 243 urządzeń, jedynie 40 (16,4 proc.) nieprawidłowo wskazywało ilość tankowanego paliwa – informuje Urząd ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nieprawidłowe wskazania wahały się od +0,14 proc. do +7,2 proc. na niekorzyść konsumentów. Oznacza to, że kierowcy tankowali mniej paliwa, niż wynikałoby ze wskazań urządzenia.

- Wszystkie zakwestionowane nieprawidłowości zostały wyeliminowane. Oznacza to, że urządzenia, które błędnie odmierzały ilość paliwa, zostały wymienione lub po naprawie ponownie zalegalizowane przez organy administracji miar, a instrukcje obsługi poprawione – dodaje UOKiK.

Obecnie trwają prace nad nową ustawą o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku - w strukturach systemu nadzoru rynku znajdzie się Prezes Głównego Urzędu Miar oraz dyrektorzy okręgowych urzędów miar, co pozwoli na rozszerzenie kompetencji tych organów w zakresie kontroli m.in. odmierzaczy paliw.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group