Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6324
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Idą dobre czasy dla rowerzystów w mieście?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 2 marca 2011, 9:04
Aktualizacja: 9:04
Autor: RED
Fot. TEJO
Trzy osoby, reprezentujące różne wydziały Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze zostały skierowane na konferencję w sprawach nowych możliwości budowania infrastruktury rowerowej.

A to w związku z przyjęciem przez Sejm nowelizacji ustawy o zmianach w zapisach Prawa o Ruchu Drogowym, co w sporym zakresie dotyczy rowerów i komunikacji rowerowej.
– Chciałbym, by promocyjne hasło, „Jelenia Góra – rowerową stolicą Polski” zyskało prawdziwą treść, a przede wszystkim, abyśmy wdrażali sukcesywnie dobrą praktykę w budowie dróg i tras rowerowych – powiedział Marcin Zawiła, prezydent miasta.

Komunikacja rowerowa jest dla wielu miast europejskich coraz ważniejsza, dla przykładu – w Berlinie stwierdzono, że ok. 10 – 15 procent ludzi zrezygnowało z komunikacji miejskiej na rzecz jazdy rowerami. W Amsterdamie i Kopenhadze – te wskaźniki to odpowiednio 35 i 40 procent. W Polsce są one nieporównanie niższe, ale trendy są (lub będą) podobne.

W komunikacji rowerowej możliwe są rozstrzygnięcia dziś jeszcze w naszym mieście niestosowane, m.in. wytyczanie na drogach jednokierunkowych tzw. kontrpasów (wydzielonych fragmentów jezdni, którymi rowerzyści mogą jechać „pod prąd”), nowe przepisy jednoznacznie określiły minimalne szerokości dróg rowerowych (1,5 m), minimalne skrajnie (0,20 m), a dobra praktyka – także w Polsce – sugeruje, by odchodzić od nawierzchni dróg rowerowych z kostki na rzecz asfaltu dobrej jakości, barwionego trwale, więc niewymagającego kosztownego malowania.

Wprowadza się zupełnie inne, ergonomiczne stojaki na rowery, itp. – Kończymy prace nad inwentaryzacją istniejących tras rowerowych – powiedział M. Zawiła – po skompletowaniu dokumentów w tej sprawie zaprosimy rowerzystów do wspólnej pracy przy ulepszaniu sieci jeleniogórskich dróg rowerowych.

W ramach naszej „dobrej praktyki” prezydent będzie zabiegał, by powstała instytucja „społecznego audytu”, to znaczy został zagwarantowany udział rowerzystów w pracach nad projektami nowych dróg rowerowych, bo tylko wspólne decyzje podejmowanie w fazie projektu mogą naprawdę godzić sprzeczne interesy inwestora, posiadaczy aut i rowerzystów – czytamy w komunikacie jeleniogórskiego magistratu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~:) 2-03-2011 11:34
Kolejne obiecanki cacanki jak zawsze i nic z tego nie bedzie,tylko mydlenie oczu,ze niby sie cos robi.
~JGA 2-03-2011 12:13
Leszek Zbyszek będzie miał pole do popisu!!
~xxx 2-03-2011 12:15
cos po wyborach Zbyszek Leszek ucichł :)
~ZłyPoruczik 2-03-2011 12:46
Jakie będą zasady, z jakiego klucza, wg jakich norm będą dobierani do udziału w tych pracach Ci cytowani "cykliści". Jeżeli mają być to ludzie co w ciągu roku przejeżdżają kilka, kilkanaście tysięcy kilometrów na rowerze, to super. Jeżeli natomiast mają być to wszyskowiedzący bywalcy domowych kanap oraz siedzisk foteli swoich aut, którzy z rowerem mają tyle wspólnego, że Tour de Poulogne w TVP oglądają, to proszę wybaczyć za kolokwializm, to idiotyczny pomysł. Niech ten pomysł, te zamierzenia tworzą faktyczni znawcy tematu.
~Spiity Gonz. 2-03-2011 14:13
Obowiązkowe OC i kamizelki odblaskowe dla rowerzystów!!!!! Inaczej- ROWERZYŚCI DO ROWU !!
~zbyszeko 2-03-2011 16:14
Lechu Zbychu i jego kilka chyba nie cieszą się dobrą opinią mieszkańców, o czym świadczy miażdżąca krytyka jego wypowiedzi na tej stronie: http://www.nj24.pl/index.php?option=com_content&Itemid=113&task=view&id=10910##
~jjj 2-03-2011 17:15
Znajomy prowadzący działalność przy 1Maja chciał postawić stojak na rowery przed firmą i.... największe trudności miał z miastem. 1 zgoda zarządu ulic na zajęcie ulicy 2 oczywiście konserwator zabytków 3 uzgodnienie miejsca ustawienia 4 odpłatność za dzierżawę miejsca to tyle ile zapamiętałem - dał sobie spokój ze stojakiem a miasto chce być przyjazne dla cyklistów
Smisiu 2-03-2011 17:16
Inwestycje w infrastrukturę, w stojaki, ścieżki, ale czy ktoś myśli by zainwestować w ludzi? Może JG zaczęłoby sie wzorować na jakimś mieście, w którym udział rowerów w ogólnym ruchu jest o wiele większy, zamiast ślepo i według zacofanego schematu działać na oślep? Nie potrzeba patrzeć daleko, do Amsterdamu. Wystarczy chociażby Gdańsk (tak, polskie miasto!) - cytująć GW " -Chcemy zmienić filozofię myślenia o ruchu rowerowym - mówi wiceprezydent Gdańska - Oczywiście będziemy dalej budować ścieżki rowerowe i wprowadzać przywileje dla rowerzystów, ale już nie tylko o to chodzi. " - A my, niczym jakiś zaścianek, którym niby nie jesteśmy, nawet w stosunku do POLSKI działamy z opóźnieniem. Obudźcie się, tam, wyżej, na ciepłych posadkach.
~oszołomy 2-03-2011 18:00
kombinatorzy zwęszyli gdzieś kasę do wyrwania i nagle wszyscy są rowerzystami w ciągu roku robię na rowerze około 3 tysięcy kilometrów tak od kilku lat, na naszym terenie praktycznie życia Mi braknie na zjeżdżenie wszystkich pięknych zakątków są trasy którymi jeździ się niemal codziennie i się nie nudzą mijam na nich ciągle tych samych ludzi na cholerę jakieś kombinacje ścieżki takie jak wzdłuż obwodnicy kto lubi ,kocha jazdę na rowerze nie potrzebuje tych wszystkich bajerów
~kolarz 2-03-2011 19:45
Jeżdżę sporo km w roku trenując i przez te wszystkie lata nie zauważyłem NIC co by poprawiło sytuację dla rowerzystów w tym mieście. Jest tu niebezpiecznie i syfiasto. I wcale się ludziom nie dziwię, że tak nie wielu próbuje swoich sił w tym sporcie i w ogóle jeździ do pracy/czy do sklepu rowerem. A tego co wymyślił to hasło propagandowe Jelonki chętnie bym spotkał na wylotówce do Łomnicy ;)
~............ 2-03-2011 20:11
Kolarzu, a nie wiesz, kto je propaguje na billbordach? Przecież to nasza "jeleniogórzanka"! Kto wymyślił, ten wymyślił, ale kto dał buźkę na bzdurną reklamę tego hasełka!
~senior 2-03-2011 21:14
LIKWIDUJMY ABSURDY I NIEDOGODNOŚCI W NASZYM CODZIENNYM KIERACIE,A OTOCZENIE OKAŻE SIĘ O WIELE PRZYJEMNIEJSZE !!!!!!!
~hej, 2-03-2011 22:20
Spiity Gonz. obowiązkowo, to wymaluj swojego golfa na odblaskowy seledynowy.
Piipi Jelonkowa 2-03-2011 22:59
..do - [~Hej] ..użytkownik nickname "spity gonz." ma rację ! .. dorzucę jeszcze z mojej strony obowiązkowe kask na .. głowę !
~Plagiat 3-03-2011 1:41
Powielanie pomysłów (Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Kolarsko-Narciarskiego) Towarzystwa Izersko-Karkonoskiego,które były wielokrotnie publikowane .Teraz bez udziału zainteresowanych. Krzysiek Pik
~hej, 3-03-2011 7:14
droga Piipi, Spiity nie ma racji: co w przypadku, kiedy rowerzysta ma już piękne, odblaskowe i dobrze widoczne odzienie które jest o wiele bardziej praktyczne i funkcjonalne od kamizelki? też ma dostać mandat?
~do komentato 3-03-2011 8:12
drodzy znawcy i komentatorzy... jeśli ktoś ma prawdziwą pasje i radośc w tym przypadku jest to rower, to krytyka sie nie przejmuje... :) pozdrawiam otyłych;) dziś tłusty...;)
Piipi Jelonkowa 3-03-2011 10:23
..do - [~Hej9 ~Droga/i *Hej ! .. widocznie nie jezdzisz pojazdem zmechanizowanym i nie widziała/eś .. rowerowych zjaw nocnych ! Kamizelka odblaskowa ratuje kierowcy zycie .. *przed wystraszeniem,tz.zawałem seca itp. ~Zgadzam się, ..jeżeli użytkownik pojazdu dwuśladowego ma ubranko odblaskowe .. .. to jest również widoczy i nie potrzebuje wspomnianej kamizelki !
ebee 3-03-2011 16:43
A ja wierzę,że w końcu ktoś ujmie sie za rowerzystami. jeden chodnik wzdłuż całej ulicy Wolności może byś drogą dla rowerów. Kibicuję gorąco tej akcji i liczę, że choćby Pan Leszek, co ucichł po wyborach weźmie sprawę w swoje ręce i doprowadzi ja do końca. Pozdrawiam, EBEE
~hej, 3-03-2011 23:55
Piipi, jeżdżę nie tylko rowerem i wiem co masz na myśli. W tym wypadku jednak, obowiązkowe kamizelki również dla pieszych i ... przebiegających drogę zwierzątek :) Choć nie sądzę, że gdyby taki obowiązek powstał ci, którzy do tej pory wyrastają 3 metry przed maską nagle zaczęliby takie kamizelki nosić. Nawet gdyby były za darmo. Tak czy siak, kamizelki czy nie, nic nie zastąpi myślenia na drodze.
~pino 4-03-2011 12:29
Zgadzam się z ~hej a co do pipi to kręci warkoczyki podczas jazdy i nie zwraca uwagi co się dzieje do okoła podczas jazdy nawet w dzień .Czy to rowerzysta czy pieszy niestety noga z gazu a zwłaszcza w nocy bo i lisy i inne zwierzaki powinny biegać w kamizelkach o ubezpieczeniu nie wspomnę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group