Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 6437
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Hubertus na Placu Ratuszowym – świętowali myśliwi

Niedziela, 8 września 2013, 7:21
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 września 2013, 7:25
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Hubertus na Placu Ratuszowym – świętowali myśliwi
Fot. Angela
Pokazy ptaków łowczych oraz psów myśliwskich, salut armatni Bractwa Kurkowego, a także prezentacje: Związku, stoisk poszczególnych kół czy koncert sygnałów myśliwskich – to tylko kilka z atrakcji, które na 90–lecie Polskiego Związku Łowieckiego przygotowali organizatorzy jeleniogórskiego Hubertusa 2013’. Impreza odbyła się wczoraj (7.09) na Placu Ratuszowym.

Organizatorami tegorocznego Hubertusa były: Okręgowa Rada Łowiecka i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Jeleniej Górze.

Rozpoczęto od prezentacji Związku i koncertu sygnałów myśliwskich. Po salucie armatnim Bractwa Kurkowego, korowód myśliwski przemaszerował do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie o godz. 15.00 oficjalne obchody zakończono mszą świętą hubertowską.

- Są to obchody corocznego święta naszego patrona, św. Huberta, a w tym roku mamy jeszcze 90-rocznicą Polskiego Związku Łowieckiego - mówił Ludwik Hryciew, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Jeleniej Górze. – Od 90 lat na takich imprezach myśliwi prezentują społeczeństwu swoja prawdziwą działalność. Ludzie najczęściej kojarzą nas bowiem ze strzelaniem i zabijaniem zwierząt, a to jest na ostatnim miejscu naszych działań. Najważniejsze to ochrona zwierząt, dokarmianie ich i ochrona środowiska naturalnego. Współpracujemy z przedszkolami, szkołami i młodzieżą. Od najmłodszych lat uczymy ich szacunku do przyrody i zwierząt – dodał.

Przy tej okazji prezes przypomniał też, że w naszym rejonie powstała pierwsza rada okręgowa na cały Dolny Śląsk założona 1946 roku.

- W Jeleniej Górze funkcjonowała ona przez dwa lata, a następnie została przeniesiona do Wrocławia. Od tego momentu były rady powiatowe, a po reorganizacji administracyjnej w 1975 roku powstała rada wojewódzka w Jeleniej Górze i pierwszym jej prezesem był Julian Paździor, po dwóch kadencjach przeniesiony do Krakowa – mówi Ludwik Hryciew. - Po nim do 1985 roku prezesem był Franciszek Kozłowski, a następnie do tego momentu prezesem jestem ja – dodaje.

W okręgu jeleniogórskim jest 37 kół łowieckich. Aby zostać członkiem PZŁ, należy odbyć roczny staż kandydacki, zdać egzamin i wstąpić do koła łowieckiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group